Trójczynnikowa koncepcja miłości – na czym polega?

Robert Sternberg wyróżnia trzy składniki miłości:

  • namiętność
  • intymność                         
  • zaangażowanie

W zależności od rodzaju relacji, poszczególne czynniki mogą występować w różnym natężaniu oraz ulegać przemianom. Są jednak nierozerwalne i tylko wtedy, gdy występują razem, tworzą kompletną, trwałą i spełnioną miłość.

Namiętność – stanowi mieszaninę intensywnych uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Towarzyszą jej silne emocje, pobudzenie fizjologiczne oraz przeważnie pragnienie erotyczne. Pożądanie, fascynacja i radość przeplatają się z zazdrością i tęsknotą. Namiętność jest najsilniejsza na początku związku i nie podlega naszej kontroli.

Intymność – nazywana również bliskością. Pojawia się w późniejszym czasie trwania związku. Na tym etapie dominuje troska o dobro partnera oraz pozytywne uczucia sprzyjające budowaniu przywiązania, zrozumienia, wzajemnego zaufania i szacunku.

Zaangażowanie – wiąże się z podejmowaniem przez partnerów bardziej przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących przyszłości związku (m.in. zaręczyny lub małżeństwo). Dominującymi wartościami stają się wzajemne wsparcie, wierność i uczciwość. Na tym etapie relacja staje się związkiem kompletnym i podlega świadomej kontroli.  

Jak dwie połówki jabłka

Literatura i media przekazują nam mało rzeczywisty obraz miłości romantycznej oraz relacji pełnej pożądania i ekscytacji. Niektórzy ludzie wierzą w istnienie drugiej połówki jabłka. Uważają, że miłość jest dana raz na zawsze i nie trzeba o nią dbać. Tkwią w błędnym przekonaniu, że nad związkiem nie trzeba pracować. Prowadzi to do licznych rozczarowań oraz szybkiego rozpadu relacji, w których pojawiają się problemy lub kłótnie.

Intymność w związku – jak o nią zadbać?

Stworzenie szczęśliwego związku, opartego na bliskości, to niełatwy proces, wymagający obustronnego wysiłku i zaangażowania. Wiele osób mylnie utożsamia intymność z seksualnością. Seks jest oczywiście jednym z głównych budulców trwałej i udanej relacji, ale nie jedynym. Fizyczny kontakt nie gwarantuje bowiem emocjonalnej bliskości. Jak zatem powinniśmy dbać o intymność w związku, aby wzmocnić i pogłębić łączące nas uczucie?

Komunikacja

Szczera i otwarta rozmowa, zarówno o sprawach błahych, jak i ważnych, stanowi podstawę udanego związku. Staraj się mówić o swoich uczuciach, potrzebach, oczekiwaniach oraz planach, a następnie razem z partnerem wprowadzaj je w życie. Nie musisz zdradzać wszystkich swoich myśli, ale nie wolno ci ukrywać spraw istotnych dla waszego związku. Pokaż partnerowi, że to co mówi, myśli i czuje jest dla ciebie ważne. Im więcej o sobie wiecie, tym lepiej się rozumiecie i czujecie w swoim towarzystwie.

Kłótnie/konflikty

Konflikty w związku są naturalne i nieuchronne. Kłótnie same w sobie nie są złe. Nie musisz się przed nimi bronić, gdyż często prowadzą do rozwiązania sytuacji spornych między partnerami. Pamiętaj jednak, aby w razie konfliktu zamiast prowokować lub szukać winnego, skupić się na znalezieniu kompromisu. Umiejętność kłócenia się i rozwiązywania konfliktów pomoże ci zbudować satysfakcjonującą dla obu stron relację.

Szacunek

Nawet w przypływie złości nie zapominaj o szacunku do ukochanej osoby. Jeśli czujesz, że przestajesz nad sobą panować, spróbuj ochłonąć. Czasem lepiej na chwilę zamilknąć niż powiedzieć o jedno słowo za dużo.

Zaufanie

Związek oparty na zaufaniu buduje wzajemne poczucie bezpieczeństwa, a wspólne tajemnice wzmacniają poczucie bliskości. Z kolei brak zaufania może prowadzić do ciągłych kłótni, nadmiernej podejrzliwości i zazdrości, a w rezultacie do rozpadu relacji. Zaufanie oraz poczucie, że możemy liczyć na drugą osobę w każdej sytuacji, umacnia związek, tworząc bezpieczną, intymną przestrzeń dla partnerów.

Wspólny czas i zainteresowania

Obecnie ciągle gdzieś się śpieszymy. Cierpimy na permanentny brak czasu. Zamiast żyć razem, żyjemy obok siebie. Natomiast wspólne spędzanie czasu jest niezbędne dla zbudowania poczucia bliskości. Zadbaj o łączące was pasje, zainteresowania lub rytuały. Sprzyjają one pogłębianiu i zacieśnianiu więzi oraz kolekcjonowaniu wspomnień, które wzmacniają intymność w związku. Pamiętaj, że zarówno pamięć o dobrych chwilach, jak i wspólne plany na przyszłość służą łączącej was relacji.

Akceptacja

Podstawą udanej i zdrowej relacji jest wzajemne poznanie i akceptacja. Każdy z nas pragnie doświadczyć bezwarunkowej miłości. Ludzie posiadają wady, różnią się między sobą, mają odmienne gusta, lubią inaczej spędzać czas. Nie próbuj zmieniać swojego partnera i nie wymagaj od niego, aby się do ciebie we wszystkim dostosowywał. Nie krytykuj go na każdym kroku i nie odtrącaj, gdy się z nim nie zgadzasz. Pozwól mu być tym, kim chce.

Dotyk

Bliskość fizyczna ma ogromne znaczenie dla związku, wpływa na jego trwałość i przyczynia się do powstania więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem. Okazuj partnerowi dużo czułości, przytulaj go i dotykaj jak najczęściej (złap za rękę na spacerze, obejmij po powrocie z pracy). Pomimo natłoku codziennych spraw i zmęczenia postaraj się znaleźć czas na seks. Jest on źródłem przyjemności, odpręża i relaksuje, umacnia związek i zbliża partnerów oraz zaspokaja ich naturalne potrzeby biologiczne.  

Złota recepta na udany związek nie istnieje. Zbudowanie trwałej i intymnej relacji wymaga nieustannej pracy i zaangażowania obojga partnerów. Jeśli o tym nie zapomnimy i będziemy żyć razem, a nie obok siebie, to z dużym prawdopodobieństwem uda nam się doświadczyć szczęśliwej i spełnionej miłości.