Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
32

Mikrodermabrazja – kiedy z niej skorzystać?

Słuchaj artykułu

Zmarszczki, zmiany potrądzikowe czy cellulit to niedoskonałości skóry, z którymi kosmetyki nie zawsze sobie radzą. Zamiast nich warto skorzystać z popularnego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest mikrodermabrazja. Przeznaczona dla osób w każdym wieku sprawi, że skóra zachowa zdrowy wygląd i elastyczność.

Mikrodermabrazja – kiedy z niej skorzystać?

Czym jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja jest niczym innym jak specjalnym rodzajem peelingu, czyli mechanicznym sposobem złuszczania skóry, dzięki któremu pozbywamy się głębokich warstw naskórka. Zabieg ten powinien zosporadtać przeprowadzony przez profesjonalistę, który będzie ściśle kontrolować poziom złuszczenia naskórka tak, aby uniknąć zbyt głębokiego oczyszczania. Tylko w takim przypadku osiągniemy pożądane efekty. Co ważne, mikrodermabrazja nie jest mocno inwazyjna, krwawa ani bolesna. Dzięki temu od razu po zabiegu możemy wrócić do codziennej aktywności.

Mikrodermabrazję najczęściej wykonuje się na twarzy, ale można przeprowadzić ją również na plecach czy pośladkach. Zabieg pomaga wygładzić zmarszczki mimiczne, zniwelować blizny i przebarwienia, usunąć zaskórniki, rozszerzone pory oraz łojotok. Wykorzystuje się go również w niwelowaniu zmian potrądzikowych i piegów.


Stosowane w pielęgnacji podrażnionej skóry
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kto może skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji i jak często?

Z zabiegu mikrodermabrazji może skorzystać każdy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku. Głębokość złuszczania dokonywana podczas zabiegu jest każdorazowo dobierana odpowiednio do rodzaju skóry pacjenta. Dobrze przeprowadzona mikrodermabrazja wpływa na regenerację i poprawę kondycji skóry.

Aby zauważyć efekty, wystarczy już jeden zabieg, ale utrzymanie ich na dłużej wymaga poddania się serii zabiegów. Ich ilość oraz częstotliwość jest zależna od stanu skóry pacjenta. Zazwyczaj kuracja przewiduje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępach od 1 do 4 tygodni. Zabieg nie powinien wywoływać zmian na skórze, toteż po jego przeprowadzeniu możemy od razu wrócić do domowych obowiązków bez żadnych ograniczeń. By skóra utrzymała młody wygląd, pozostała jak najdłużej elastyczna i posiadała zdrowy koloryt, ważne jest systematyczne stosowanie mikrodermabrazji.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

W niektórych sytuacjach zabieg mikrodermabrazji nie jest wskazany. Należą do nich:

  • zakażenie wirusowe i bakteryjne występujące na skórze, tj. opryszczka, liszajec zakaźny,
  • grzybica,
  • uszkodzenia ciągłości warstwy naskórka,
  • skłonność skóry do bliznowców (np. przeczosy, nadżerki),
  • trądzik z widocznym stanem zapalnym (krostkowy, ropowiczy),
  • trądzik różowaty, choroby naczyniowe,
  • znamiona widoczne na skórze i nowotwory skóry,
  • toczeń,
  • kruche, popękane naczynia krwionośne,
  • przebyte zabiegi chirurgiczne w miejscu planowanego zabiegu, w takim przypadku odstęp pomiędzy zabiegami może trwać nawet 2 miesiące,
  • leczenie pochodną witaminy A,
  • świeżo opalona, podrażniona i zaczerwieniona skóra.

Zabieg może być wykonywany w okresie ciąży oraz menstruacji.

Zalety i efekty mikrodermabrazji

Zabieg mikrodermabrazji w sposób bezpieczny, kontrolowany i bezbolesny ściera warstwy naskórka do odpowiedniej dla danego typu skóry głębokości. Dodatkowo pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Podczas przeprowadzania go nie istnieją żadne limity wiekowe, a ponadto można powtarzać go dosyć często bez ryzyka uszkodzenia skóry.

Mikrodermabrazja szczególnie polecana jest osobom, które zmagają się z rozszerzonymi porami i związanym z tym łojotokiem skóry, a także z trądzikiem pospolitym czy zaskórnikowym. Zabieg zaleca się również osobom cierpiącym na zaburzenia rogowacenia, posiadającym przebarwienia skórne, rozstępy czy cellulit. Doskonale nadaje się do walki z drobnymi zmarszczkami. Z uwagi na tak szerokie zastosowanie mikrodermabrazja cieszy się dużą popularnością.

Oprócz tego stanowi doskonałą alternatywę dla osób, które nie tolerują peelingu chemicznego. Dzięki temu zabiegowi możemy zlikwidować na skórze drobne zmarszczki, uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Mikrodermabrazja prowadzi do odnowy komórkowej, regeneracji skóry, likwiduje nadmierne rogowacenie, suchość skóry czy jej uszkodzenia posłoneczne. Dzięki temu zabiegowi przyspiesza krążenie krwi i limfy, wzmacnia się zdolność obronną skóry, a także zwiększa przyswajalność kosmetyków naskórnych i nawilżenie skóry.

Jak wygląda zabieg mikrodermabrazji?

Na początku należy określić rodzaj i stan skóry pacjenta oraz występujące na niej zmiany, a także ustalić pożądane efekty. Następnym krokiem jest wykonanie demakijażu, który dokładnie oczyści skórę z resztek make-upu i zanieczyszczeń. Po demakijażu przychodzi czas na peeling enzymatyczny oraz dezynfekcję, a tuż po niej wykonanie właściwej dermabrazji. Podczas zabiegu dochodzi do złuszczenia naskórka do odpowiednio dobranej głębokości, dlatego po mikrodermabrazji niezwykle ważna jest regeneracja skóry. W tym celu nakłada się na nią odżywczą maskę i nawilża przeznaczonymi do tego preparatami i kremami.

Mikrodermabrazja to bezpieczny zabieg, ponieważ złuszczanie naskórka następuje stopniowo, warstwa po warstwie. W związku z tym nie ryzyko zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczenia oraz powstawania blizn jest zredukowany do minimum.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę