Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
5

Postanowienia noworoczne – jak się ich trzymać?

Słuchaj artykułu

Koniec starego roku i początek nowego to idealny czas na podsumowanie dotychczasowych dokonań oraz planowanie kolejnych. Pełni zapału do pracy nad sobą tworzymy listy postanowień noworocznych oraz snujemy wizję pozytywnej przyszłości. Jednak czym innym jest formułowanie celów, a czym innych ich realizacja. Dlaczego pomimo szczerych intencji nie udaje nam się wytrwać w podjętych decyzjach i dotrzymać realizacji zamierzeń?

Postanowienia noworoczne – jak się ich trzymać?

Nastawienie

Praca nad sobą i wytrwałe dążenie do zmiany kojarzą nam się z wysiłkiem i wyrzeczeniami. Dlatego, jeśli nie zadbasz o pozytywne nastawienie i odpowiednią motywację, możesz mieć problem z dotrzymaniem postanowień noworocznych. Skup się na tym, co pragniesz osiągnąć, a nie na tym, czego chcesz uniknąć.

Osobista wartość nadana poszczególnym postanowieniom pomoże ci wytrwać w ich realizacji. Nie zapominaj również o tym, że chwilowe zwątpienia mogą zdarzyć się każdemu  i nie muszą świadczyć o niepowodzeniu.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Chcę czy powinienem?

Postanowienia noworoczne powinny być dla ciebie ważne i interesujące. Muszą uwzględniać wyłącznie twoje potrzeby, a nie wynikać z presji otoczenia, mediów lub aktualnie panującej mody. Jeśli obrane cele nie są spójne z Tobą i nie jesteś przekonany, dlaczego chcesz je osiągnąć, to prawdopodobnie nie uda ci się ich zrealizować. Dlatego, jeśli w nowym roku planujesz zacząć biegać w maratonach, zastanów się, czyj to jest zamiar – Twój czy może Twojego partnera? Pamiętaj, że dla każdego ten sam cel może oznaczać coś zupełnie innego.

Zacznę od poniedziałku

Jeśli planujesz zmienić coś w swoim życiu, zacznij działać już dziś – nie jutro i nie za tydzień. Nie odkładaj realizacji postanowień na później. Aby osiągnąć sukces i schudnąć, odstaw słodycze od razu, a nie po urodzinach przyjaciółki, która piecze najlepsze torty w mieście.   

Ograniczone możliwości

Zdarza się, że tworząc listę postanowień noworocznych, kierujemy się emocjami zamiast rozsądkiem. Sytuacja taka ma miejsce, gdy formułowane cele przerastają nasze aktualne możliwości, np. skoro jesteśmy zmuszeni zrobić remont mieszkania, nie planujmy kupna drogiego samochodu. Aby uniknąć rozczarowania wynikającego z niedotrzymania któregoś z postanowień, zastanów się, czy każdy twój cel jest realny i możliwy do osiągnięcia. Jeśli nie, zweryfikuj go.  

Mniej znaczy więcej

Postawienie przed sobą zbyt wielu, często wykluczających się postanowień, może działać demotywująco. Nowy Rok wywołuje w nas chęć całkowitej zmiany życia. W związku z powyższym wyznaczamy sobie różne cele, które próbujemy realizować w tym samym czasie. Ze względu na ryzyko rozdrobnienia się oraz zniechęcenia, ogranicz liczbę postanowień noworocznych i ustal hierarchię ich ważności. Zastanów się, co w danym momencie jest dla Ciebie najważniejsze: nowa praca, podróże po Europie czy figura modelki i związane z nią regularne wizyty na siłowni? Dokonaj wyboru i zacznij działać.

Kobieta dumna ze zrealizowania swoich noworocznych postanowień

Rozsądne planowanie

Dotrzymanie postanowień noworocznych, bez uprzednio stworzonego planu ich  realizacji, może okazać się bardzo trudne. Umiejętność planowania oraz systematyczna praca nad sobą zwiększają szanse na powodzenie. Z kolei sukcesywna realizacja poszczególnych punktów planu dostarcza pozytywnych wzmocnień. Zatem zanim przystąpisz do realizacji postanowień, ustal: co, jak, gdzie, z kim i w jakim czasie zamierzasz osiągnąć.

Błędne sformułowania

Opracowanie konkretnego i rzeczowego planu działania jest tak samo ważne, jak jego wykonanie. Aby jednak stworzyć rozsądny plan, musisz najpierw dokładnie zdefiniować cel i oczekiwane efekty oraz określić czas ich realizacji. Często popełnianym błędem jest zbyt ogólne formułowanie postanowień. Aby uniknąć porażki, twoje cele powinny odnosić się do zmiany konkretnych zachowań. Dzięki temu zyskasz możliwość kontroli czynionych postępów. Na przykład, zamiast planować poprawę relacji w związku, ustal z partnerem, że codziennie zjecie razem kolację.

Zadbaj o wsparcie

Poinformuj innych o swoich postanowieniach noworocznych. Dzięki temu poczujesz się  zobowiązany do ich dotrzymania. Znajdź osobę, która ma podobne cele do twoich i wspierajcie się wzajemnie w dążeniu do ich realizacji. Razem zawsze raźniej – kontrolujcie swoje postępy, motywujcie się do działania, pokonujcie trudności i świętujcie sukcesy.

Formułowanie postanowień noworocznych to z pozoru łatwe i przyjemne zadanie. Trudności zaczynają się, gdy zaczynamy wprowadzać je w życie i ze względu na okoliczności lub ograniczone możliwości nie udaje nam się ich realizować. Nie zadręczaj się i nie rezygnuj ze swoich planów. W chwili zwątpienia zastanów się, które cele są dla ciebie ważne, zweryfikuj je i działaj dalej.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę