Problemy z prostatą najczęściej spowodowane są łagodnym rozrostem lub infekcją, która powoduje zapalenie. Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się ponad 9 tysięcy nowych przypadków, z czego prawie połowa jest śmiertelna. Niestety, ten typ nowotworu przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych objawów, co utrudnia rozpoznanie choroby.

Uciążliwe objawy przerostu prostaty

Prostata jest dużym gruczołem, który produkuje składniki spermy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania plemników. Prostata przylega do pęcherza moczowego, a przez jej miąższ (w środku gruczołu) przebiega cewka moczowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu, problem z prostatą najczęściej nie powoduje zaburzenia funkcji seksualnych. Objawy są skoncentrowane raczej na układzie moczowym.

Gdy dochodzi do rozrostu prostaty, zaczyna ona uciskać część cewki moczowej, co powoduje pojawienie się problemów takich jak:

  • konieczność częstego oddawania moczu (częstomocz),
  • nagląca potrzeba oddawania moczu w nocy,
  • utrudnione rozpoczęcie oddawania moczu,
  • oddawanie moczu kroplami,
  • zapalenie pęcherza, powstające wskutek zalegania moczu,
  • słaby strumień moczu,
  • wzmożone parcie na pęcherz.

W skrajnych przypadkach, rozrost prostaty może całkowicie zatrzymać przepływ moczu, co jest sytuacją niebezpieczną i wymagającą natychmiastowej wizyty u lekarza. Odblokowanie przepływu moczu następuje poprzez wprowadzenie cewnika oraz zastosowanie farmakoterapii.

Problem z prostatą to nie zawsze rak!

Najczęściej objawy ze strony prostaty wskazują na jej przerost lub stan zapalny. U dojrzałych mężczyzn wraz z wiekiem dochodzi do rozrostu prostaty. Jest to proces fizjologiczny (naturalny), który nie jest niebezpieczny dla zdrowia. Zaczyna się najczęściej po 50. roku życia. Natomiast zapalenie prostaty może dawać nagłe i nasilone objawy lub trwać przez długi czas, powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Objawy charakterystyczne dla zapalenia prostaty to bóle krocza (szczególnie podczas przebywania w pozycji siedzącej), ból jąder, pieczenie cewki moczowej, ból podczas ejakulacji oraz zmiana zabarwienia nasienia. W przypadkach zapalenia prostaty o etiologii bakteryjnej, najczęściej zakażenie wywołują bakterie Escherichia coli (60 do 80% infekcji).

Rak prostaty, czyli niekontrolowany rozrost komórek gruczołu prowadzący do nowotworu, przez długi czas nie daje objawów. Skutkuje to tym, że wielu pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno!

Profilaktyka bez wstydu i strachu, czyli badanie per rectum

Badania profilaktyczne mają na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości, które mogą być spowodowane rakiem prostaty. Oprócz wskaźników laboratoryjnych (takich jak swoisty antygen gruczołu prostaty PSA) do stwierdzenia nieprawidłowości w budowie prostaty służy badanie prostaty per rectum. Tylna część prostaty przylega bezpośrednio do odbytnicy, dlatego badanie wykonywane przez odbyt pozwala na kontrolę wielkości prostaty. Badanie przeprowadza się, gdy pacjent jest w pozycji łokciowo-kolanowej lub leży na boku. Dla przeważającej większości mężczyzn jest to badanie niezwykle krępujące i powodujące stres. Czasem na tyle duży, że wolą zaniechać wizyty u lekarza i ryzykować zdrowiem niż wykonać badanie. Zupełnie niepotrzebnie, bo dla lekarza jest to badanie rutynowe. Częsta jest również obawa, że podczas badania per rectum dojdzie do erekcji, co również nie jest niczym nieprawidłowym. Badanie przeprowadzone przez lekarza ma największą wartość diagnostyczną, dlatego warto przełamać wstyd i się zbadać.

Zaleca się systematyczną kontrolę stanu prostaty, przynajmniej raz w roku u mężczyzn po 50. roku życia. Jeżeli w najbliższym pokrewieństwie zdarzały się zachorowania na nowotwory, to mężczyźni powinni zacząć profilaktykę już po 35. roku życia.

Co wspomaga prostatę?

Suplementy mające poprawić funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, zawierają w swoim składzie szereg substancji, najczęściej pochodzenia naturalnego. Zawartość m.in. oleju z pestek dyni, siemienia lnianego, wyciągu z pokrzyw czy mikroelementów, takich jak cynk i selen pozwala na poprawę pracy nerek, wspomaga prawidłowe oddawanie moczu oraz wpływa korzystnie na stan prostaty. Substancje naturalne mają również za zadanie stymulować prawidłową gospodarkę hormonalną, która zmienia się u dojrzałych mężczyzn.

Pomimo tego, że badania profilaktyczne, mające na celu eliminację niepożądanych problemów z prostatą są zazwyczaj bardzo wstydliwe dla wielu mężczyzn, nie należy ich ignorować. Pamiętajmy, że lekarz jest specjalistą, dla którego badanie per rectum jest czymś zupełnie normalnym i nie warto odkładać go na później lub całkowicie z niego rezygnować. Po 50. roku życia, badanie prostaty powinno być normą, jednak wszelkie dolegliwości w młodszym wieku nie mogą być bagatelizowanie. Wczesna profilaktyka może naprawdę pomóc i zapobiec przykrym konsekwencjom!