Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Ciąża

Sortuj wg

Ciąża – wszystko o ciąży – porady dla przyszłych mam

Ciąża to wyjątkowy czas dla przyszłej mamy. Przez 9 miesięcy ciało kobiety nieustannie się zmienia. Jednak stan błogosławiony to nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne, społeczne i duchowe. W tym czasie rodzice przygotowują się do nadejścia nowego etapu w ich życiu, jakim będzie pojawienie się dziecka. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, co to jest ciąża, ile trwa i co warto o niej wiedzieć. Czytaj więcej...

Co to jest ciąża?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny jest wielkim wydarzeniem. Ten wyjątkowy czas poprzedza 9-miesięczna ciąża. Definicja słownikowa mówi nam, że jest to stan organizmu kobiety (lub samic innych ssaków), podczas którego w jej macicy rozwija się zarodek. U człowieka ciężko jest dokładnie określić moment zapłodnienia, który jest początkiem ciąży. Z tego powodu przyjęło się, że za początek ciąży człowieka uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Pierwsze objawy ciąży to przejawy adaptacji organizmu kobiety do nowej sytuacji. W medycynie określa się je przystosowaniem ciążowym. Ich celem jest zapewnienie prawidłowego rozwoju dziecka. Psychopedagogika prenatalna interpretuje te objawy jako przekaz dziecka o tym, że istnieje i się rozwija. Mają więc za zadanie jak najszybsze poinformowanie kobiety o tym, że zostanie mamą i zachęcenie jej do przywiązywania większej wagi do środowiska życia dziecka.

Najważniejszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Do wczesnych objawów ciąży możemy także zaliczyć:

  • nudności (występujące w ciągu całego dnia, nie tylko rano),
  • wahania nastroju,
  • zmiany tolerancji smaku i zapachu,
  • częste oddawanie moczu,
  • zgagę,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • wzdęcia i zaparcia,
  • senność,
  • ból piersi.

U ciężarnej nie muszą pojawić się wszystkie wymienione objawy. Niektóre kobiety nie doświadczają ich wcale.

Podstawowe rzeczy, które musisz wiedzieć o ciąży

Warto wiedzieć o tym, że podczas zagnieżdżenia się zarodka w macicy może wystąpić niewielkie krwawienie. Ponieważ termin zagnieżdżenia następuje około 7 do 12 dni po zapłodnieniu, często wypada w okolicach spodziewanej miesiączki. Dlatego też kobiety mające skąpe krwawienia, mogą je pomylić z okresem. Plamienie implantacyjne trwa maksymalnie 3 dni, jest mało obfite, czasami ledwie dostrzegalne i ma jasnoróżowe, brązowe lub brunatne zabarwienie. Pozbawione jest również skrzepów. W tym czasie mogą się także pojawić lekkie skurcze i ból podbrzusza.

Jeżeli okres nie pojawił się w przewidywanym terminie lub jest wyjątkowo skąpy, warto zrobić domowy test ciążowy bądź wykonać badanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (Beta hCG). Lekarz jest w stanie zobaczyć pęcherzyk ciążowy na USG dopiero w 7-10 dni od dnia zatrzymania miesiączki, nie należy więc spieszyć się z umawianiem wizyty. Jeżeli test da wynik pozytywny, powinnaś zacząć zwracać większą uwagę na zdrowy tryb życia.

Podczas trwania ciąży kobieta powinna znajdować się pod opieką lekarską. Konieczne jest regularne wykonywanie morfologii oraz badania moczu, a także kontrola wagi. Istotne jest także oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh, określenie stężenia kreatyniny, mocznika, poziomu cukru we krwi oraz ocena obecności antygenu żółtaczki zakaźnej. Przed ukończeniem 30. tygodnia ciąży powinno się wykonać test obciążenia glukozą. W okresie ciąży należy także wykonywać badania ultrasonograficzne pozwalające określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Jak długo trwa ciąża?

Ciąża to okres zaczynający się w momencie zapłodnienia komórki jajowej i jej implantacji w jamie macicy i trwający aż do porodu. Zastanawiasz się, jak długo trwa ciąża? Przyjęło się mówić, że ciąża u człowieka trwa 9 miesięcy. Bezpieczniej jednak podawać wiek ciąży w tygodniach. Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi 280 dni, czyli 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W przypadku stosowania technik wspomaganego rozrodu, w których dzień owulacji jest dokładnie określony, do daty owulacji należy dodać 266 dni, by uzyskać przewidywany termin porodu.

Ciążę człowieka dzieli się na trzy trymestry, które wbrew pozorom nie są identycznej długości. Pierwszy kończy się z upływem 12 tygodnia, drugi trwa do 27 tygodnia, a trzeci kończy się wraz z porodem i pojawieniem się dziecka na świecie. W pierwszym trymestrze ciąża bywa niezauważalna, jest to jednak etap kluczowy dla rozwoju dziecka. Następne miesiące są już łatwiejsze do utrzymania i zauważalne dla otoczenia, dzięki powiększającemu się brzuszkowi.

Warto pamiętać o tym, że jedynie 5% dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Jeżeli dziecko przyjdzie na świat dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po wyznaczonym terminie, pozostaje to w granicach normy. Większe rozbieżności mogą być niebezpieczne i zarówno poród przedwczesny, jak i mocno opóźniony muszą pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarzy.

Ciąża to wyjątkowy czas i trzeba pamiętać, że troska o nowe życie rozpoczyna się już od pierwszych tygodni. Najważniejszym zadaniem przyszłej mamy jest więc dbanie o swoje zdrowie, bo dzięki temu zapewnia dziecku prawidłowy rozwój. Coraz częściej słyszy się o tym, że okres prenatalny ma znaczenie dla całego dalszego życia dziecka, a także dla jego potomstwa. O zdrowie maluszka należy więc zadbać już na etapie planowania ciąży, a najpóźniej w momencie, w którym ciąża zostanie potwierdzona.

Źródła:

  • https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/ciaza;3886415.html.
  • E. Lichtenberg-Kokoszka, J. Dzierżanowski, Ewa Janiuk, Ciąża czy stan błogosławiony? Zagadnienie interdyscyplinarne [za:] L. Pawelczyk, Rozpoznanie ciąży [w:] T. Pisarski (red.), Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 1993, s. 139.
  • Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia. Tom 1 Położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  • https://www.klinikainvicta.pl.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę