Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Po ciąży

Sortuj wg

Po porodzie – życie po ciąży i porodzie 

Udało się! Urodziłaś dziecko, stałaś się mamą. Trzymasz w rękach swojego malucha i powoli uspokajasz oddech po męczącym porodzie. Za chwilę będziecie mieli czas dla siebie – Ty i Twój maluszek. To właśnie teraz naprawdę zaczyna się bycie rodzicem. Dowiedz się, jak wygląda życie po porodzie i czego się spodziewać w pierwszych dniach po ciąży. Czytaj więcej...

Życie po porodzie – jak wygląda? 

Pojawienie się potomka, zwłaszcza pierwszego, to rewolucja w każdej rodzinie. Narodziny dziecka to także narodziny rodziców. Od teraz Wasze życie będzie się toczyło przede wszystkim z uwzględnieniem potrzeb Waszego dziecka. Zmienią się priorytety i relacje między partnerami. Możecie mieć wrażenie, że świat stanął na głowie. Potrzebujecie jednak czasu, by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Dla wielu kobiet życie po porodzie to czas, w którym odkrywają w sobie nieznane wcześniej pokłady czułości, miłości i spokoju. Macierzyństwo sprawia, że czują się spełnione. Warto jednak zauważyć, że część świeżo upieczonych mam nie doświadcza od razu wielkiej fali miłości. Może się zdarzyć tak, że te uczucia przyjdą z czasem, gdy oswoisz się już z nową sytuacją i poznacie się nawzajem z dzieckiem. Kobiety często spodziewają się radości, szczęścia i samych pozytywnych odczuć, które nie zawsze nadchodzą. Trudne emocje po ciąży i porodzie są doświadczeniem wielu kobiet. W tym czasie ważne jest zarówno emocjonalne, jak i fizyczne wsparcie ze strony najbliższych. 

The golden hour – pierwsza godzina życia dziecka 

Po miesiącach oczekiwań w końcu będziesz mogła spojrzeć w oczy swojego maluszka, a on rozpozna Twój głos dzięki temu, że słyszał go, będąc jeszcze w brzuchu. W ciągu pierwszej godziny życia, zwanej golden hour, dziecko przechodzi przez kilka naturalnych faz. Należą do nich:

  • płacz,  
  • relaksacja,  
  • przebudzenia,  
  • aktywność,  
  • pełzanie w kierunku sutka,  
  • odpoczynek,  
  • zapoznanie z piersią mamy, 
  • ssanie, 
  • i przede wszystkim spanie.  

Jeżeli zarówno z Tobą, jak i z dzieckiem jest wszystko w porządku, macie prawo spędzić 2 godziny poprzez kontakt skóra do skóry. Może Wam w tym towarzyszyć ojciec dziecka. W tym czasie noworodek leży na Twoim brzuchu, a Ty ogrzewasz go swoim ciepłem, ułatwiając adaptację w naszym świecie. Dziecko zna Twój zapach jeszcze z życia płodowego, będzie się więc czuł bezpiecznie. Bezpośredni kontakt z dzieckiem wydziela u mamy oksytocynę, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie prolaktyny. Oba te hormony odpowiadają za dostarczenie mleka Twojemu dziecku. Oksytocyna, nazywana także hormonem przywiązania, zmniejsza odczuwanie bólu u mamy, napełnia spokojem i miłością.  

W czasie złotej godziny powinno nastąpić pierwsze karmienie piersią. Nowo narodzone dzieci są obdarzone instynktem, który każe im pełzać w poszukiwaniu matczynego sutka i zacząć ssać mleko. Dobrze jest jednak, by przy pierwszym karmieniu towarzyszyła Ci położna, która pomoże Ci znaleźć odpowiednią pozycję do karmienia i skontroluje prawidłowe przystawienie maluszka do piersi. 

Pierwsze dni po porodzie – czego się spodziewać? 

Po ciąży w organizmie kobiety zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. Ciało powraca do stanu sprzed ciąży i przystosowuje się do nowych funkcji związanych z opieką nad noworodkiem. W tym czasie możesz przeżywać silne emocje i spadek energii. Zmęczenie porodem, brak snu oraz stres mogą Cię przytłoczyć. Warto więc poprosić położną lub kogoś bliskiego o pomoc. Czasami wystarczy chwila rozmowy, by wszystko wróciło do normy. 

Podczas połogu pojawi się krwawienie z dróg rodnych i ból podbrzusza. Jest to związane z obkurczaniem się macicy i powrotem do stanu sprzed ciąży. Będzie to także czas leczenia ran poporodowych. W pierwszych dniach po porodzie Twoje ciało będzie się pozbywało nadmiaru wody. W tym czasie możesz wydalać nawet do 3 litrów moczu na dobę i obficie się pocić. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, by macica miała szansę na prawidłową regenerację. Postaraj się jak najwięcej wypoczywać i spożywać duże ilości płynów. 

Opieka nad noworodkiem – zadania świeżo upieczonej mamy 

Po pierwszym karmieniu dziecko najczęściej zapada w głęboki sen, by przez kilka godzin regenerować się po trudach porodu. Ty również powinnaś poświęcić ten czas na odpoczynek. Zapewne trudno będzie Ci zasnąć, bo w Twoim ciele szaleje teraz burza hormonów, a Ty próbujesz zaadaptować się do nowego życia po porodzie. Aby ułatwić Ci to zadanie, poniżej znajdziesz listę niezbędnych czynności, które należy wykonywać podczas opieki nad noworodkiem.  

Podstawowe zadania świeżo upieczonych rodziców: 

  1. Karmienie. Obserwuj znaki głodu i odpowiednio na nie reaguj. WHO zaleca obecnie karmienie dziecka na żądanie, nie rzadziej niż 8-12 razy na dobę, także w nocy. Dbaj o prawidłowe przystawianie dziecka do piersi. 
  2. Zmiana pieluszki. W pierwszej dobie po narodzinach mogą to być tylko 3 brudne pieluszki. Ilość ta będzie rosła w kolejnych dniach. Nie zapominaj o właściwej pielęgnacji miejsc okołopieluszkowych. 
  3. Stymulacja i wspieranie laktacji. Dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. 
  4. Kangurowanie zarówno przez mamę, jak i tatę. 
  5. Pielęgnacja (kąpiel, pielęgnacja pępowiny, masaż). 
  6. Zapewnienie bezpiecznego otoczenia. 

Spędzaj jak najwięcej czasu w kontakcie skóra do skóry ze swoim maluszkiem. Kangurowanie sprzyja budowaniu więzi, poznaniu siebie nawzajem i wzmacnia odporność dziecka. Maluszkom łatwiej jest wtedy oswoić się z nowym otaczającym je światem. Wspomaga to także karmienie piersią i stabilizuje funkcje życiowe noworodka. 

Do Twoich obowiązków po porodzie należy także zadbanie o siebie. Postaraj się regularnie jeść, spać, kiedy tylko jest to możliwe i odpoczywać. Nie bój się w tym czasie prosić o pomoc. Podczas połogu Twoje ciało wykonuje intensywną pracę, masz więc prawo do zmęczenia. Proszenie o pomoc nie jest oznaką tego, że sobie nie radzisz. Kobiety w połogu potrzebują wysłuchania, zrozumienia, poczucia, że nie są w tym same. I jest to całkowicie naturalne. 

Wasze życie po porodzie na pewno mocno się zmieni. Bycie rodzicem to ciężka, ale satysfakcjonująca praca. Będziecie oczywiście popełniać błędy. Pamiętajcie tylko, że to one są źródłem najważniejszej wiedzy, z której warto korzystać. Dbajcie o siebie, bo Wasze dziecko będzie szczęśliwe, gdy i Wy będziecie szczęśliwi. 

Źródła: 

  • A. Kost, D. Kozłowska-Rup, Wspieralnik rodzicielski. Kompendium wiedzy o pierwszych trzech miesiącach życia z dzieckiem, Katowice 2020 r. 
  • https://www.rodzicpoludzku.pl/po-porodzie/zostalas-mama-emocje-po-porodzie.html [dostęp: 08.03.2021 r.] 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę