Termin przydatności leku/suplementu jest formalną granicą jego przydatności. Producent gwarantuje trwałość substancji czynnych i czystość mikrobiologiczną preparatu do dnia daty ważności, jeżeli był on przechowywany w prawidłowych warunkach. Określa to na podstawie badań trwałości. Po tym terminie może dochodzić do jego rozpadu, powstawania zanieczyszczeń, ale preparat nie staje się z dnia na dzień szkodliwy dla zdrowia. Najszybciej na starzenie się narażone są leki w postaci płynnej, a tabletki, kapsułki mogą zachować swoje właściwości jeszcze długo po terminie. Należy wizualnie ocenić, czy lek nie zmienił zabarwienia, nie pokruszył się, albo czy nie ma nieprzyjemnego zapachu. Nie ma badań na temat szkodliwości przyjmowania przeterminowanych leków, jednak zażywanie takowych może doprowadzić do biegunek, wymiotów, reakcji alergicznych albo zatruć pokarmowych.
Przeczytaj również:
Witaminy – czy warto je suplementować?
Mam pytanie znalazłam w szafce suplementy diety z belissy parę lat leżały w odpowiednich warunkach czy mogę je zazyc?
czy mozna brac sunhot po terminie waznosci
Zgodnie z powyższą poradą – termin przydatności leku czy suplementu jest określony jego datą ważności zamieszczoną na opakowaniu. Produkt przeterminowany może być szkodliwy dla organizmu oraz wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.
Jeśli lek ma ważność do 06.2019r. Traci ważność z ostatnim dniem czerwca? Czy z początkowym?
Jeśli producent nie zaznaczy konkretnej daty to uznajemy, ze termin ważności leku upływa ostatniego dnia miesiąca.
Dzień dobry , mam pytanie odnośnie tego, czy jeśli tran był po otwarciu przechowywany w lodówce przez 5 miesięcy a producent zalecił przez 3 miesiące to tran nadaje się jeszcze do spożycia czy może zaszkodzić ?
Dzień dobry, producent gwarantuje jakość otwartego tranu przechowywanego w lodówce przez okres 3 miesięcy. Jeżeli upłynęło 5 miesięcy, mógł rozpocząć się proces jełczenia, dlatego nie zaleca się stosowania tego produktu.