Szczepionki to produkty termolabilne, czyli wrażliwe na zmiany temperatury. W ich przechowywaniu i transporcie najważniejsze jest zachowanie procedury tzw. zimnego łańcucha dystrybucji. Nieprzestrzeganie niżej wymienionych zasad może spowodować, że lek w postaci szczepionki nie będzie działał tak, jak powinien lub po prostu nie zadziała wcale. 

  1. Szczepionki przechowujemy w temperaturze od 2˚C do 8˚C, czyli w temperaturze lodówkowej. 
  2. Szczepionek nie zamrażamy!
  3. Przechowujemy je na środkowej półce w lodówce. Niewłaściwe jest umieszczanie szczepionek przy ściance, ponieważ fiolka i znajdująca się w niej ciecz może przymarznąć. Błędem jest również trzymanie leku na drzwiach lodówki, ponieważ to właśnie tam są największe wahania temperatury.
  4. W aptece poproś o torbę termoizolacyjną. Umożliwia ona utrzymanie pożądanej temperatury przez okres ok. 60 minut. Po dotarciu do domu szczepionkę należy wyjąć z torby termoizolacyjnej i umieścić lek bezpośrednio na półce lodówkowej. Pamiętaj, że torba termoizolacyjna jest wielokrotnego użytku, więc możesz z niej korzystać przewożąc leki lodówkowe (w czasie do 60 minut), np. z apteki do domu lub jadąc na szczepienie.
  5. Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, np. samolotem, fiolkę z lekiem zabezpiecz przed wstrząsami folią bąbelkową i umieść w dobrej jakości termosie, czyli takim, który zapewni niską temperaturę nawet powyżej 6 godzin

Przeczytaj również:
Szczepionki – największy sukces w historii medycyny
Szczepionka przeciwko grypie – czy warto ją stosować?
Szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym przez komary