Spadek nastroju, o którym Pan pisze, związany jest z okresem andropauzy, czyli męskiego przekwitania. Zmiany, jakie Pan obserwuje są całkowicie normalne, ale może Pan czuć w związku z tym pewien dyskomfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny.
W takim przypadku stosuje się czasami suplementację preparatami zawierającymi w składzie odpowiedniki prasteronu (DHEA), czyli męskiego hormonu, którego stężenie zmniejsza się wraz z wiekiem i prawdopodobnie współodpowiedzialne jest za występowanie objawów andropauzy. Dodatkowo okres ten może nasilać występowanie problemów zdrowotnych ze strony układu sercowo-naczyniowego czy moczowo-płciowego (miażdżyca, nadciśnienie, przerost prostaty, problemy z oddawaniem moczu, zmniejszona wydolność fizyczna itp.), a także przewodu pokarmowego (problemy z wypróżnianiem, zwolnienie metabolizmu, refluks itp.). Bardzo ważne jest więc zadbanie o swoje zdrowie szczególnie w tym okresie.
 
Na problemy ze snem czy silniejszym odczuwaniem stresu może Pan zastosować ziołowe preparaty uspokajające, które są dostępne bez recepty, lub rozpocząć suplementację melatoniną, która jest hormonem odpowiedzialnym za stabilizację rytmu dobowego. Jeśli objawy będą bardzo nasilone i dokuczliwe, warto skonsultować się ze specjalistą (endokrynologiem lub andrologiem), który może zadecydować o wprowadzeniu hormonalnej terapii zastępczej.
 
Przeczytaj więcej:
Jakie zioła na potencję dla mężczyzn?
Apteczka seniora – domowy niezbędnik osoby starszej