Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Choroby intymne

Sortuj wg

Choroby miejsc intymnych – objawy, porady i leczenie 

Choroby intymne są powszechnym problemem, który częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a wpływa na to m.in. budowa anatomiczna. Ich występowanie wzmagają różne czynniki, a niedoleczone infekcje często powracają. Jakie są objawy chorób miejsc intymnych i w jaki sposób się je leczy?  Czytaj więcej...

Czym są choroby intymne? 

Choroby intymne są wywoływane przez bakterie, wirusy oraz grzyby. Ich etiologia może mieć również charakter mieszany. Najczęściej pojawiają się w trakcie kontaktu z patogenem, podczas gdy naturalne mechanizmy obronne są zaburzone. W przypadku kobiet naturalną barierą ochroną jest kwasowy odczyn mikroflory pochwy. Na jego zaburzenie mogą wpływać: 

  • dieta bogata w cukry,  
  • antybiotykoterapia,  
  • okres ciąży,  
  • klimakterium,  
  • miesiączka, 
  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych. 

To stwarza optymalne warunki do rozwoju bakterii czy grzybów.  

Objawy chorób miejsc intymnych 

Pierwszą oznaką rozwijającej się infekcji intymnej jest uczucie dyskomfortu w okolicach narządów płciowych. Często towarzyszy temu: 

  • pieczenie,  
  • kłucie,  
  • świąd,  
  • zaczerwienienie lub obrzęk sromu,  
  • niekiedy ból.  

W diagnostyce infekcji istotnym wskaźnikiem rozwijającego się zapalenia jest zmieniony kolor, zapach bądź konsystencja upławów. Wydzielina z pochwy może być ropna, krwista, śluzowata, o zabarwieniu różowych, żółtym, brunatnym. Przy infekcji bakteryjnej pojawia się intensywny rybi zapach. Objawów zapalenia okolic narządów płciowych nie należy bagatelizować.

Nieleczone infekcje intymne powodują kompilacje, przyczyniając się do powstania stanów zapalnych sąsiadujących narządów, np. macicy, pęcherza, a nawet powodując przedwczesny poród lub niepłodność.  

Najczęstsze choroby miejsc intymnych 

Infekcjom intymnym towarzyszą podobne objawy, jednak ich szczegółowa analiza poparta wiedzą lekarza i badaniem wymazu z pochwy pozwala ustalić ich przyczynę, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Wśród najczęściej występujących chorób miejsc intymnych należy wyróżnić: waginozę, grzybicę, rzęsistkowicę, chlamydiozę i opryszczkę.  

Waginoza bakteryjna 

W pochwie obecna jest naturalna flora bakteryjna, która pełni funkcje ochronne i stwarza niekorzystne warunki do rozwoju patogenów. Istnieje szereg czynników, które powodują jej zaburzenia. Należą do nich m.in.  

  • antybiotykoterapia,  
  • niewłaściwa higiena,  
  • dieta,  
  • częste korzystanie z publicznych basenów.  

Wówczas może dojść do zmiany kwaśnego środowiska w pochwie, które tworzą przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego, i namnażania się obecnych wcześniej w niewielkich ilościach bakterii z rodzaju Gardnerella vaginalis, Peptostreptococcus, Mobiluncus, Bacteroides. Charakterystycznym objawem waginozy bakteryjnej jest specyficzny rybi zapach oraz pojawienie się rzadkiej, białawej wydzieliny. Czasem może im towarzyszyć lekki świąd.  

Grzybica pochwy 

Zapalenie pochwy i sromu o podłożu grzybiczym to jedno z najczęstszych schorzeń dróg rodnych, które skłania kobiety do skorzystania z konsultacji ginekologicznej. Do czynników etiologicznych grzybicy pochwy zalicza się m.in. drożdżaki Candida Albicans. Objawami świadczącymi o grzybicy jest świąd, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, dyskomfort, a także białe serowate upławy.  

Rzęsistkowica 

Rzęstitkowica jest chorobą intymną przenoszoną drogą płciową. Odpowiedzialnym za jej wystąpienie jest pasożyt – rzęsistek pochwowy, którego miejscem bytowania są narządy płciowe i moczowe kobiet oraz mężczyzn. Do najczęstszych objawów rzęsistkowicy należą:  

  • świąd,  
  • pieczenie,  
  • bolesne parcie na mocz,  
  • ból w dolnej części brzucha,  
  • pieniste upławy o żółto-zielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.  

Chlamydioza 

Chlamydia trachomatis to bakteria, która wywołuje jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Chlamydioza na zazwyczaj bezobjawowy przebieg, jednak nieleczona powoduje groźne powikłania w postaci zapalenia jajników wśród kobiet, a także najądrza u mężczyzn.  

Opryszczka narządów płciowych 

Opryszczka narządów płciowych jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, którą wywołują wirusy HSV. Charakteryzuje ją różne nasilenie objawów klinicznych – od ich braku aż po zakażenie uogólnione organizmu.  

Choroby miejsc intymnych u mężczyzn 

Dyskomfort, pieczenie, ból podczas oddawania moczu lub wyciek wydzieliny z cewki moczowej to objawy chorób narządów płciowych u mężczyzn. Wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń wymienia się rzeżączkę, chlamydię, opryszczkę oraz grzybicę prącia. Nieleczone choroby narządów płciowych mogą wywołać groźne powikłania w postaci zapalenia gruczołu krokowego, jądra, żołędzi i napletka.  

Diagnostyka chorób miejsc intymnych 

Początkowa diagnostyka chorób narządów płciowych opiera się przede wszystkim na wywiadzie i analizie objawów towarzyszących infekcji. Wśród badań kluczową rolę w identyfikacji patogenu odgrywa mikroskopowe badanie wymazu z pochwy bądź wydzieliny z cewki moczowej w przypadku mężczyzn. W podejrzeniu niektórych chorób, np. chlamydiozy, wykonywane jest badanie moczu.  

Choroby miejsc intymnych – leczenie 

Leczenie chorób miejsc intymnych jest ściśle uzależnione od patogenu, który jest odpowiedzialny za wywołanie infekcji intymnych. Z tego względu istotną rolę odgrywa prawidłowa i szybka diagnostyka chorób narządów płciowych.  

W leczeniu waginozy bakteryjnej stosuje się metronidazol lub klindamycynę, które eliminują większość bakterii beztlenowych. Kandydoza zwalczana jest poprzez stosowanie miejscowe preparatów – maści, kremów, żelów, globulek o działaniu grzybobójczym. Do leczenia rzęsistkowicy stosuje się metronidazol, który posiada działanie  pierwotniako- i bakteriobójcze. Leczenie chlamydiozy opiera się na antybiotykoteriapii, podczas gdy terapia w czasie zakażenia wirusem opryszczki polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych o działaniu ogólnym. 

Choroby miejsc intymnych – porady 

W przypadku chorób miejsc intymnych duże znaczenie ma odpowiednia profilaktyka. Właściwa higiena, która nie narusza naturalnego pH pochwy, pomaga zachować naturalne mechanizmy obronne organizmu i zmniejszyć ryzyko zachorowania. W rozprzestrzenianiu się chorób wenerycznych kluczową rolę odgrywa unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń mechanicznych (prezerwatywy).  

Dolegliwości związanych z infekcjami intymnymi, takich jak uczucie dyskomfortu, pieczenie, świąd, ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i obrzęk sromu nie należy ignorować. Właściwa i szybka diagnostyka pomoże uniknąć groźnych powikłań, którymi mogą być nie tylko stany zapalne sąsiednich narządów, lecz również niepłodność.  

Źródła: 

  • Brochmann N., Støkken-Dahl E., Radości z kobiecości: czyli wszystko o zarządzaniu narządami, Sonia Draga Sp. z o.o., 2017. 
  • Krzemińska-Jaśkowiak M., Cybulski Z., Występowanie grzybów z rodzaju Candida i pałeczek Enterobacteriaceae w wymazach z pochwy [w:] Medycyna doświadczalna, t. 57, nr 2, Wydawca Index Copernicus, 2005. 
  • Marcdante K., Kliegman R. M., Jenson H. B., Behrman R. E., Nelson. Pedatria, t. 2, Elsevier Health Sciences, 2013.  
  • Młynarczyk B., Majewski S., Choroby przenoszone drogą płciową [w:] Choroby zakaźne i pasożytnicze pod red. J. Cianciary, J. Juszczyka, Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o., Lublin, 2007.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę