32
21 stycznia 2019
Anna Trębińska Autor
Autor
mgr
Anna Trębińska
Psycholog i pedagog specjalny. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Na co dzień pracuje w Morskiej Szkole Podstawowej im. Aleksandra Doby w Gdańsku jako nauczyciel terapeuta. Praca to jej pasja, dlatego systematycznie i z ogromną przyjemnością rozwija swoje kompetencje zawodowe. Prywatnie żona strażaka oraz mama dwóch dziewczynek Hani i Dagny. Zakochana w krajobrazach i kulturze Skandynawii.

Co buduje intymność w związku? Oto kilka czynników!

Stworzenie szczęśliwego związku jest jednym z podstawowych dążeń każdego człowieka. Co zrobić, aby partnerzy po wielu wspólnie spędzonych latach czuli do siebie głęboką miłość, a nie przyzwyczajenie? Jak uchronić się przed rutyną, która wydaje się być nieunikniona w momencie, gdy przychodzi nam spędzić z tą samą osobą kilkadziesiąt lat życia?

Stworzenie szczęśliwego związku jest jednym z podstawowych dążeń każdego człowieka. Co zrobić, aby partnerzy po wielu wspólnie spędzonych latach czuli do siebie głęboką miłość, a nie przyzwyczajenie? Jak uchronić się przed rutyną, która wydaje się być nieunikniona w momencie, gdy przychodzi nam spędzić z tą samą osobą kilkadziesiąt lat życia?

Trójczynnikowa koncepcja miłości – na czym polega?

Robert Sternberg wyróżnia trzy składniki miłości:

  • namiętność
  • intymność                         
  • zaangażowanie

W zależności od rodzaju relacji, poszczególne czynniki mogą występować w różnym natężaniu oraz ulegać przemianom. Są jednak nierozerwalne i tylko wtedy, gdy występują razem, tworzą kompletną, trwałą i spełnioną miłość.

Para budująca intymność w związku

Seks i antykoncepcja

Namiętność – stanowi mieszaninę intensywnych uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Towarzyszą jej silne emocje, pobudzenie fizjologiczne oraz przeważnie pragnienie erotyczne. Pożądanie, fascynacja i radość przeplatają się z zazdrością i tęsknotą. Namiętność jest najsilniejsza na początku związku i nie podlega naszej kontroli.

Intymność – nazywana również bliskością. Pojawia się w późniejszym czasie trwania związku. Na tym etapie dominuje troska o dobro partnera oraz pozytywne uczucia sprzyjające budowaniu przywiązania, zrozumienia, wzajemnego zaufania i szacunku.

Zaangażowanie – wiąże się z podejmowaniem przez partnerów bardziej przemyślanych i odpowiedzialnych decyzji dotyczących przyszłości związku (m.in. zaręczyny lub małżeństwo). Dominującymi wartościami stają się wzajemne wsparcie, wierność i uczciwość. Na tym etapie relacja staje się związkiem kompletnym i podlega świadomej kontroli.  

Jak dwie połówki jabłka

Literatura i media przekazują nam mało rzeczywisty obraz miłości romantycznej oraz relacji pełnej pożądania i ekscytacji. Niektórzy ludzie wierzą w istnienie drugiej połówki jabłka. Uważają, że miłość jest dana raz na zawsze i nie trzeba o nią dbać. Tkwią w błędnym przekonaniu, że nad związkiem nie trzeba pracować. Prowadzi to do licznych rozczarowań oraz szybkiego rozpadu relacji, w których pojawiają się problemy lub kłótnie.

Intymność w związku – jak o nią zadbać?

Stworzenie szczęśliwego związku, opartego na bliskości, to niełatwy proces, wymagający obustronnego wysiłku i zaangażowania. Wiele osób mylnie utożsamia intymność z seksualnością. Seks jest oczywiście jednym z głównych budulców trwałej i udanej relacji, ale nie jedynym. Fizyczny kontakt nie gwarantuje bowiem emocjonalnej bliskości. Jak zatem powinniśmy dbać o intymność w związku, aby wzmocnić i pogłębić łączące nas uczucie?

Komunikacja

Szczera i otwarta rozmowa, zarówno o sprawach błahych, jak i ważnych, stanowi podstawę udanego związku. Staraj się mówić o swoich uczuciach, potrzebach, oczekiwaniach oraz planach, a następnie razem z partnerem wprowadzaj je w życie. Nie musisz zdradzać wszystkich swoich myśli, ale nie wolno ci ukrywać spraw istotnych dla waszego związku. Pokaż partnerowi, że to co mówi, myśli i czuje jest dla ciebie ważne. Im więcej o sobie wiecie, tym lepiej się rozumiecie i czujecie w swoim towarzystwie.

Kłótnie/konflikty

Konflikty w związku są naturalne i nieuchronne. Kłótnie same w sobie nie są złe. Nie musisz się przed nimi bronić, gdyż często prowadzą do rozwiązania sytuacji spornych między partnerami. Pamiętaj jednak, aby w razie konfliktu zamiast prowokować lub szukać winnego, skupić się na znalezieniu kompromisu. Umiejętność kłócenia się i rozwiązywania konfliktów pomoże ci zbudować satysfakcjonującą dla obu stron relację.

Szacunek

Nawet w przypływie złości nie zapominaj o szacunku do ukochanej osoby. Jeśli czujesz, że przestajesz nad sobą panować, spróbuj ochłonąć. Czasem lepiej na chwilę zamilknąć niż powiedzieć o jedno słowo za dużo.

Zaufanie

Związek oparty na zaufaniu buduje wzajemne poczucie bezpieczeństwa, a wspólne tajemnice wzmacniają poczucie bliskości. Z kolei brak zaufania może prowadzić do ciągłych kłótni, nadmiernej podejrzliwości i zazdrości, a w rezultacie do rozpadu relacji. Zaufanie oraz poczucie, że możemy liczyć na drugą osobę w każdej sytuacji, umacnia związek, tworząc bezpieczną, intymną przestrzeń dla partnerów.

Wspólny czas i zainteresowania

Obecnie ciągle gdzieś się śpieszymy. Cierpimy na permanentny brak czasu. Zamiast żyć razem, żyjemy obok siebie. Natomiast wspólne spędzanie czasu jest niezbędne dla zbudowania poczucia bliskości. Zadbaj o łączące was pasje, zainteresowania lub rytuały. Sprzyjają one pogłębianiu i zacieśnianiu więzi oraz kolekcjonowaniu wspomnień, które wzmacniają intymność w związku. Pamiętaj, że zarówno pamięć o dobrych chwilach, jak i wspólne plany na przyszłość służą łączącej was relacji.

Akceptacja

Podstawą udanej i zdrowej relacji jest wzajemne poznanie i akceptacja. Każdy z nas pragnie doświadczyć bezwarunkowej miłości. Ludzie posiadają wady, różnią się między sobą, mają odmienne gusta, lubią inaczej spędzać czas. Nie próbuj zmieniać swojego partnera i nie wymagaj od niego, aby się do ciebie we wszystkim dostosowywał. Nie krytykuj go na każdym kroku i nie odtrącaj, gdy się z nim nie zgadzasz. Pozwól mu być tym, kim chce.

Dotyk

Bliskość fizyczna ma ogromne znaczenie dla związku, wpływa na jego trwałość i przyczynia się do powstania więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem. Okazuj partnerowi dużo czułości, przytulaj go i dotykaj jak najczęściej (złap za rękę na spacerze, obejmij po powrocie z pracy). Pomimo natłoku codziennych spraw i zmęczenia postaraj się znaleźć czas na seks. Jest on źródłem przyjemności, odpręża i relaksuje, umacnia związek i zbliża partnerów oraz zaspokaja ich naturalne potrzeby biologiczne.  

Złota recepta na udany związek nie istnieje. Zbudowanie trwałej i intymnej relacji wymaga nieustannej pracy i zaangażowania obojga partnerów. Jeśli o tym nie zapomnimy i będziemy żyć razem, a nie obok siebie, to z dużym prawdopodobieństwem uda nam się doświadczyć szczęśliwej i spełnionej miłości.  

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
  1. S pisze:

    Wysłałem swojej Walentynce

Czytaj także
02 czerwca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
04 maja 2020 dr Ewa Fiedorowicz
21 kwietnia 2020 mgr Anna Trębińska
08 kwietnia 2020 mgr farm. Marta Junowicz
18 grudnia 2019 inż. Małgorzata Zdunek
23 października 2019 Marta Dudzic
25 kwietnia 2019 Mgr Anna Michalska-Szudek
19 kwietnia 2019 Mgr Anna Michalska-Szudek
09 kwietnia 2019 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)