103
29 listopada 2018
Bartosz Raszkiewicz Autor
Autor
mgr farm.
Bartosz Raszkiewicz
Magister farmacji, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracownik jednej z Aptek Gemini. Prywatnie miłośnik wędkarstwa.

Jakie zioła na potencję dla mężczyzn?

Potencją określa się zdolność organizmu do osiągania reakcji seksualnych. U mężczyzn potencja jest odwzorowaniem stanu sprawności seksualnej. Mężczyźni, którzy zmagają się z zaburzeniami potencji, tj. możliwości osiągnięcia wzwodu i odbycia stosunku, stosują różne środki. Na farmakologiczne środki zawsze jest czas. Warto jednak najpierw wypróbować naturalne metody, czyli zioła stymulujące potencję. Kuracja ziołami może być pomocna w leczeniu zaburzeń potencji u mężczyzn, którzy nie cierpią na poważne choroby ogólnorozwojowe, a problemy natury seksualnej zdarzają się nieregularnie. Poniżej znajduje się lista ziół poprawiających potencję.

Potencją określa się zdolność organizmu do osiągania reakcji seksualnych. U mężczyzn potencja jest odwzorowaniem stanu sprawności seksualnej. Mężczyźni, którzy zmagają się z zaburzeniami potencji, tj. możliwości osiągnięcia wzwodu i odbycia stosunku, stosują różne środki. Na farmakologiczne środki zawsze jest czas. Warto jednak najpierw wypróbować naturalne metody, czyli zioła stymulujące potencję. Kuracja ziołami może być pomocna w leczeniu zaburzeń potencji u mężczyzn, którzy nie cierpią na poważne choroby ogólnorozwojowe, a problemy natury seksualnej zdarzają się nieregularnie. Poniżej znajduje się lista ziół poprawiających potencję.

Korzeń żeń-szenia

Naukowcy odkryli, iż żeń-szeń zwiększa syntezę tlenku azotu, czynnika nieodzownego w procesie erekcji, wspomagającego rozkurcz naczyń krwionośnych w ciałach jamistych penisa, dzięki czemu powoduje zwiększony dopływ krwi do prącia. Najważniejszymi substancjami znajdującymi się w tej roślinie, wspomagającymi potencję są ginsenozydy. Żeń-szeń posiada właściwości:

 • przeciwstresowe,
 • pobudzające,
 • wpływające na działanie gruczołów produkujących hormony.

Środków z żeń-szeniem nie powinno się stosować bez żadnych ograniczeń i przerw dłużej niż przez okres dwóch miesięcy, gdyż posiada on silne działanie pobudzające. Natomiast osoby z wysokim ciśnieniem krwi oraz przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie powinny w ogóle stosować preparatów z żeń-szeniem.

Zioła dla mężczyzn na potencję

Na wzmocnienie erekcji

Korzeń Maca

Maca to roślina uprawiana w Andach, zawierająca witaminy z grupy B, witaminę C, aminokwasy, cynk, żelazo, mangan, miedź i sterole. Korzeń Maca jest dostępny na rynku w postaci kapsułek oraz proszku. Dzięki bogactwie składników odżywczych, w tym argininie, roślina ta posiada następujące właściwości:

 • zwiększające liczbę plemników w ejakulacie,
 • wzmacniające ruchliwość plemników,
 • zwiększające libido,
 • zmniejszające problemy z erekcją,
 • wspierające kondycję prostaty,
 • poprawiające wytrzymałość fizyczną organizmu,
 • regulujące gospodarkę hormonalną,
 • spowalniające procesy starzenia organizmu,
 • poprawiające nastrój i witalność.

Palma sabałowa

Według medycyny tradycyjnej palma sabałowa posiada silne właściwości pobudzające potencję, gdyż podnosi ona poziom testosteronu we krwi. Roślina ta może również obniżać poziom „złego” cholesterolu, a także wspomagać pracę układu krążenia. Specyfiki z owoców palmy sabałowej pozytywnie wpływają również przy takich schorzeniach, jak:

 • reumatyzm,
 • dna moczanowa,
 • stany zapalne,
 • trądzik androgenny,
 • choroby narządów płciowych,
 • bóle migrenowe.

Palma sabałowa zawdzięcza swoje właściwości takim składnikom chemicznym, jak: triglicerydy, fitosterole tłuszczowe, ich estry etylowe oraz biologicznie czynne monoacyloglicerydy, które pozytywnie wpływają na komórki prostaty. Stosuje się ją przede wszystkim w łagodnych stanach rozrostu gruczołu krokowego oraz jako składnik preparatów wzmacniających potencję.

Damiana pustynna

Damiana pustynna używana jest w leczeniu impotencji i bezpłodności. Roślina ta zwiększa ukrwienie narządów płciowych oraz reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, stąd jej popularność u mężczyzn z zaburzeniami erekcji i popędu płciowego. Co istotne, damiana pustynna posiada również właściwości:

 • antydepresyjne,
 • rozluźniające,
 • łagodzące stany lękowe,
 • poprawiające pracę układu nerwowego.

Miłorząb japoński

Roślina ta bogata jest we flawonoidy wzmacniające popęd płciowy. Wyciąg z miłorzębu zwiększa syntezę tlenku azotu, wzmaga przepływ krwi do narządów płciowych, ułatwia rozluźnienie naczyń mięśni gładkich, przez co wzrasta możliwość osiągnięcia wzwodu.

Lukrecja

Korzeń lukrecji jest bogaty w liczne witaminy: E, witaminy z grupy B, minerały, biotynę oraz lecytynę. Wpływają one korzystnie na procesy związane z przemianą materii. Lukrecja pomaga w walce ze stresem i nerwicą, przez co zwiększa się ochota na odbywanie aktów seksualnych.

Polskie zioła

Do leczenia popędu seksualnego z powodzeniem można stosować również polskie zioła. W walce z obniżonym libido warto sięgnąć po m.in.

 • lubczyk – zawiera w swoim składzie olejki eteryczne, żywice oraz kumaryny, rozszerzające naczynia krwionośne, które wspomagają osiągnięcie podniecenia seksualnego,
 • liść pokrzywy – stosowany pomocniczo w leczeniu przerostu prostaty, zapobiega infekcjom układu moczowego,
 • kozie ziele – pobudza produkcję testosteronu, zwiększa przepływ krwi do prącia i wzmacnia erekcję,
 • owies –powstrzymuje powiększanie się gruczołu krokowego, zwłaszcza u mężczyzn w wieku zaawansowanym,  pobudza popęd płciowy, wzmacnia pracę systemu nerwowego, pobudza uwalnianie testosteronu,
 • nasiona kozieradki – obniżają poziom glukozy we krwi, stanowią źródło selenu i żelaza, przez co zwiększa się poziom testosteronu we krwi.

Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny zawiera naturalny hormon na potencję. Ze względu na obecność w składzie protodioscyny, która jest pochodną testosteronu, mówi się, że jest on naturalnym afrodyzjakiem. Wspomaga i wzmacnia erekcję, może również wpływać na wzrost testosteronu we krwi.

Nasiona guarany

Nasiona te działają przede wszystkim pobudzająco ze względu na obecności kofeiny. Spożycie nasion guarany zwalcza zmęczenie psychofizyczne, wspomaga doznania seksualne, a także zwiększa jakość i czas trwania wzwodu.

Jagody jałowca brazylijskiego

Jagody te idealnie nadają się dla osób, u których problem z potencją ma źródło w stresie i obniżonym nastroju. Posiadają one właściwości pobudzające, regenerujące, a także podwyższają libido.

Zioła na potencję mogą być skuteczne, jeśli problemy natury seksualnej zdarzają się sporadycznie, a ich źródłem jest zmęczenie, znudzenie dotychczasowym życiem intymnym lub wynikają z innych przyczyn o podłożu psychicznym. Zioła zwiększające erekcję są dostępne na rynku zarówno w specjalnych preparatach dla mężczyzn, jak również jako zioła do zaparzania. Nie powinno się jednak oczekiwać spektakularnych efektów, jeżeli zaburzenia erekcji lub obniżony poziom libido jest wynikiem poważnych chorób. Jeśli kłopoty z potencją trwają dłużej niż 6 miesięcy, należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić terapię farmakologiczną.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. Zdzislawa pisze:

  Witam, taką wiedzę powinna posiadać każda mądra kobieta i wspomagać swojego mężczyznę!

  1. Jadwiga pisze:

   Zgadzam się, bardzo inspirujący artykuł, jednak brakuje mi tu w nim catuaby, kory ze specjalnego drzewa z Ameryki Północnej. Razem z mężem testowaliśmy różne specyfiki i ten okazał się najlepszy. Teraz gdy najdzie nas ochota sięgamy także po wspomnianą w artykule macę. Poza tym są to afrodyzjaki, więc na brak doznań nie można po ich spożyciu narzekać

Czytaj także
18 sierpnia 2020 Halina Pilonis
11 marca 2020 mgr farm. Marta Grabowska
08 października 2019 mgr farm. Bartosz Petrykowski
16 sierpnia 2018 mgr farm. Magda Jabłonowska
29 czerwca 2018 mgr inż. Monika Byrska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)