14
08 kwietnia 2020
Marta Junowicz Autor
Autor
mgr farm.
Marta Junowicz

Seks po porodzie – kiedy można do niego wrócić?

Ze współżyciem po porodzie należy zaczekać aż do zakończenia połogu. Seks w tym okresie może spowodować infekcję, a krocze lub rana po cesarskim cięciu muszą się wygoić. Stan zdrowia kobiety po połogu powinien ocenić także lekarz ginekolog.  

Ze współżyciem po porodzie należy zaczekać aż do zakończenia połogu. Seks w tym okresie może spowodować infekcję, a krocze lub rana po cesarskim cięciu muszą się wygoić. Stan zdrowia kobiety po połogu powinien ocenić także lekarz ginekolog.  

U wielu par spodziewających się dziecka zmniejsza się częstotliwość lub całkowicie ustaje współżycie, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wiąże się to m.in. ze zmianami hormonalnymi, dolegliwościami ciążowymi, strachem przed przedwczesnym porodem czy uszkodzeniem dziecka. Po rozwiązaniu, kiedy już opadną te najsilniejsze emocje, a rodzice oswoją się z nową sytuacją, pojawia się tęsknota za bliskością.   

Połóg a współżycie 

Naturalnym następstwem porodu, bez względu na to, czy odbywał się siłami natury czy cesarskim cięciem, jest połóg. Trwa on 6 tygodni i jest czasem regeneracji dla kobiety. Zaobserwować można wówczas krwawienie, spadek energii, osłabienie i huśtawkę nastrojów. Macica obkurcza się, drogi rodne powoli wracają do stanu sprzed ciąży, goi się rana po cesarskim cięciu. 

czasie połogu nie należy współżyć, ponieważ grozi to infekcją. Ponadto krocze i rana na macicy muszą się całkowicie wygoić.  

Para śpiąca na łóżku

Po skończonym połogu należy udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. Po zbadaniu kobiety i w oparciu o przeprowadzony wywiad lekarz ustali, czy stan pacjentki nie budzi zastrzeżeń i czy może ona rozpocząć współżycie. 

Problemy z seksem po porodzie 

Normalnym zjawiskiem, zwłaszcza gdy kobieta karmi piersią, jest suchość pochwy. Spowodowana jest ona zmianami hormonalnymi, a konkretnie niskim poziomem estrogenów. Prowadzi to do gorszego nawilżenia śluzówki, a w trakcie pierwszego stosunku po porodzie mogą powstać drobne otarcia objawiające się plamieniem. W efekcie zamiast przyjemności młoda mama odczuwa ból. Z pomocą mogą przyjść żele nawilżające, warto także wydłużyć grę wstępną oraz wybierać pozycje, w których kobieta może kontrolować intensywność ruchów i głębokość penetracji. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie leku miejscowego, np. kremu czy globulek z przepisu lekarza.   

Spadek poziomu estrogenów powoduje również obniżenie elastyczności ścian pochwy, partnerzy mogą mieć wrażenie, że drogi rodne są “luźne”, szczególnie gdy w czasie porodu mięśnie zostały mocno rozciągnięte. Konsekwencją mogą być słabsze doznania i trudność w osiągnięciu orgazmu. Wszystkie te negatywne odczucia będą się stopniowo zmniejszać, aż całkowicie ustaną po zakończeniu karmienia, gdy gospodarka hormonalna wróci do normy.  

Niektóre panie zmagają się po porodzie z problemem nietrzymania moczu, co także może wywoływać niechęć do podjęcia współżycia po ciąży. Tu z pomocą przychodzą ćwiczenia mięśni Kegla, które pomogą wzmocnić dno miednicy i ułatwią szybszy powrót do formy po rozwiązaniu.  

Inną, równie częstą przeszkodą jest zmęczenie. Karmienie piersią to wysiłek dla kobiety, do tego dochodzą nieprzespane noce, skupienie się na potrzebach dziecka i pozostałe obowiązki domowe. Ponadto prolaktyna wydzielana w trakcie laktacji często wywołuje spadek libido. Nic więc dziwnego, że wieczorem, zamiast myśleć o miłosnych igraszkach, młoda mama natychmiast zasypia. Wyjściem z tej sytuacji jest przekazanie części zadań innym członkom rodziny – partnerowi czy starszym dzieciom. Dobrym pomysłem jest też ucinanie sobie razem z maluszkiem drzemek w ciągu dnia, by choć trochę się zregenerować. Jeśli mimo to pod koniec dnia nadal brakuje energii, warto pomyśleć o wygospodarowaniu czasu na bliskość z partnerem np. rano.      

Niektóre panie wstrzymują się od stosunku po porodzie ze względu na swoją figurę, dyskomfort powoduje także sączenie się mleka z piersiCiało w czasie ciąży zmienia się przez 9 miesięcy, nie należy zatem oczekiwać, że wróci do swojego pierwotnego wyglądu w kilka tygodni. Tylko nieliczne mamy są w stanie założyć swoje stare spodnie przed końcem połogu. Zatem samoakceptacja przede wszystkim, ale także szczera rozmowa z partnerem o swoich odczuciach i lękach. Jeśli chodzi o piersi, na czas zbliżenia można pozostać w biustonoszu.   

Problemy w związku

Maluch bardzo często śpi w pokoju rodziców, w związku z czym mogą oni mieć wrażenie, że mają widza” swoich uniesień. Poruszenie się dziecka czy jego spontaniczny płacz może wybić kochanków z rytmu i popsuć atmosferę. W tym przypadku należy zaakceptować sytuację albo przenieść się do innego pomieszczenia. 

Kobieta, która jeszcze nie zapomniała o bólu i wysiłku związanym z porodem, ma opory przed powrotem do współżycia w obawie o kolejną ciążę 

Mitem jest opinia, że karmienie piersią jest skuteczną metodą antykoncepcji.  

Ponieważ najpierw pojawia się owulacja, a dopiero potem miesiączka, ciężko przewidzieć, kiedy powróci płodność. W związku z tym należy odpowiednio się zabezpieczać. Kobiety przystawiające malucha do piersi mają do wyboru prezerwatywę, jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne oraz wkładkę domaciczną. Mamy, które nie karmią w sposób naturalny, dysponują pełnym wachlarzem metod antykoncepcyjnych, w doborze których pomoże lekarz ginekolog. 

Czasem trudności z powrotem do relacji intymnych po ciąży leżą po stronie mężczyzny. Może on w partnerce widzieć tylko matkę swojego dziecka, a nie jak dotychczas – kochankę. Wspomnienia z przebiegu porodu, jego naturalne i fizjologiczne aspekty potrafią odcisnąć piętno na męskiej psychice. Tu także potrzebna będzie szczera rozmowa lub skorzystanie z pomocy psychologa.  

Gdy pomimo upływu czasu strach przed seksem po porodzie nie zniknie lub libido nadal będzie niepokojąco niskie, należy udać się na wizytę do ginekologa, seksuologa lub psychologa. Poza tym partnerzy powinni szczerze rozmawiać o swoich uczuciach, lękach czy rozczarowaniu. Nie można siebie ani nikogo zmuszać do współżycia, ale unikanie tematu nie przyniesie rozwiązania. Im więcej czasu upłynie, tym trudniej będzie przemóc strach czy uporać się z kompleksami.  

Oczywiście może zdarzyć się tak, że wyżej opisane problemy pojawią się na krótko lub wcale, a zbliżenia będą intensywne i satysfakcjonujące dla obojga stron. Seks odpręża, uszczęśliwia i zacieśnia więzi między partnerami, a także pozwala im być nie tylko rodzicami. 

 Źródła: 

  • Współżycie płciowe po porodzie. Aktywność seksualna kobiety po urodzeniu dzieckakomentarz prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechbergerwww.mp.pl/ginekologia. 
  • Rozpoczęcie współżycia płciowego po zakończonym połogu K. Filipek, M. E. Marcyniak, J. Kuran Seksuologia Polska 2014, 12, 1, 8-14. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
02 czerwca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
04 maja 2020 dr Ewa Fiedorowicz
18 grudnia 2019 inż. Małgorzata Zdunek
25 kwietnia 2019 Mgr Anna Michalska-Szudek
19 kwietnia 2019 Mgr Anna Michalska-Szudek
09 kwietnia 2019 mgr farm. Monika Cichocka
21 stycznia 2019 mgr Anna Trębińska
29 czerwca 2018 mgr inż. Monika Byrska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)