4
08 października 2019
Bartosz Petrykowski Autor
Autor
mgr farm.
Bartosz Petrykowski
magister farmacji, ukończył studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jego zainteresowania są ściśle powiązane z wykonywanym zawodem, ciągle pogłębia swoją wiedzę analizując najnowsze publikacje i uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych. Obecnie w trakcie specjalizacji z farmacji aptecznej.

Sildenafil – działanie, wskazania, skutki uboczne

Sildenafil obecny jest na rynku od 20 lat. Przez ten czas odniósł ogromny komercyjny sukces i pomógł wielu mężczyznom. Jednak jego stosowanie wciąż powoduje poczucie wstydu i nieuzasadnione kompleksy. Znany jako „mała niebieska tabletka”. Podczas zakupów w aptece nazywany jest „lekiem dla kolegi”. Czym jest sildenafil? Jak działa? Czy wywołuje działania niepożądane?

Sildenafil obecny jest na rynku od 20 lat. Przez ten czas odniósł ogromny komercyjny sukces i pomógł wielu mężczyznom. Jednak jego stosowanie wciąż powoduje poczucie wstydu i nieuzasadnione kompleksy. Znany jako „mała niebieska tabletka”. Podczas zakupów w aptece nazywany jest „lekiem dla kolegi”. Czym jest sildenafil? Jak działa? Czy wywołuje działania niepożądane?

Sildenafil – przypadkowy sukces

Historia sildenafilu jest dość przewrotna, choć stosunkowo krótka, bo dopiero w 1998 roku FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) dopuściła ten związek do stosowania w zaburzeniach erekcji. Co ciekawe, pierwotnie lek był badany pod kątem zupełnie innego schorzenia – testowano go w terapii nadciśnienia płucnego i dławicy piersiowej. Badania te nie przyniosły spektakularnych rezultatów. Okazało się jednak, że lek ma wpływ na erekcję – pozwala na jej uzyskanie i utrzymanie przy występujących zaburzeniach. Związek zoptymalizowano pod kątem jego działania, co przyniosło jego pierwszemu producentowi miliardowe zyski. Leczenie zaburzeń erekcji jest aktualnie podstawowym zastosowaniem sildenafilu.

Mężczyzna z problemami z erekcją

Dla niego

Sildenafil – jak działa?

Najprościej mówiąc, sildenafil wpływa na pewne enzymy w organizmie, poprawiając przepływ krwi w ciałach jamistych prącia, co przekłada się na poprawę jakości erekcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że przyjęcie leku samo w sobie nie powoduje samoistnego wystąpienia wzwodu – działanie sildenafilu ułatwia jedynie jego osiągnięcie i utrzymanie w trakcie stymulacji seksualnej.

Dysfunkcje seksualne o charakterze zaburzeń erekcji u mężczyzn mogą prowadzić do dalszych problemów, m.in. do obniżenia samooceny i negatywnego wpływu na relacje z innymi, co w konsekwencji może doprowadzić do depresji. Stosowanie sildenafilu w takich przypadkach jest więc jak najbardziej uzasadnione. Najważniejsza jest jednak zmiana trybu życia, bo to tu najczęściej leży pierwotne źródło problemów. U podstaw zaburzeń erekcji stoją:

 • zbyt wysokie ciśnienie,
 • otyłość, 
 • tłusta dieta, 
 • alkohol, 
 • palenie tytoniu,
 • niektóre leki (szczególnie leki antydepresyjne i niektóre leki nasercowe).

Sildenafil – stosowanie

Lek należy przyjmować doustnie. Do wyboru są tabletki do połknięcia lub żucia. Jednorazowa dawka to zwykle 25-50 mg (wyższe należy skonsultować z lekarzem). Powinna ona zostać przyjęta na około godzinę przed planowaną aktywnością seksualną. Działanie preparatu utrzymuje się do czterech godzin. Zastosowanie po obfitym posiłku może opóźnić początek działania.

Niebieska tabletka

Sildenafil – przeciwwskazania

Sildenafilu nie należy stosować:

 • podczas przyjmowania niektórych leków nasercowych (szczególnie nitraty) – zastosowanie sildenafilu może powodować ich nasilone działanie,
 • przy chorobach serca i wątroby,
 • w przypadku zbyt niskiego ciśnienia krwi,
 • gdy wystąpią nasilone działania niepożądane,
 • u osób poniżej 18. roku życia.

Sildenafil – skutki uboczne

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

 • reakcje alergiczne,
 • bóle głowy,
 • nudności,
 • zaczerwienienie skóry,
 • lekkie zaburzenia widzenia,
 • uczucie zatkanego nosa.

W przypadku poważnych skutków ubocznych, takich jak bóle w klatce piersiowej czy przedłużająca się erekcja powodująca bolesność, która utrzymuje się ponad 4h, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Sildenafil a pozarejestracyjne stosowanie leków (ang. off-label use)

Poszukiwanie nowych zastosowań znanych już cząstek to jeden z kierunków współczesnej farmakologii. Tak jest i w przypadku sildenafilu. Zastosowania takie noszą nazwę “off-label use” i obejmują wskazania nieujęte w czasie rejestracji. Z założenia sildenafil nie powinien być przyjmowany doustnie przez kobiety, ostatnio znajduje jednak zastosowanie w leczeniu zaburzeń płodności – stosowany jest wówczas w postaci globulek dopochwowych wykonywanych w aptece.

Nie należy też zapominać, że sildenafil bywa stosowany we wspomnianym już nadciśnieniu płucnym, do którego leczenia został stworzony.

Sildenafil – korzystaj z głową

Sprawność seksualna u mężczyzn to dość drażliwy temat, szczególnie jeśli chodzi o jej dysfunkcje. Pamiętaj jednak, że sildenafil to nie panaceum na wszystkie związane z nią problemy. Podstawowe zasady przy przyjmowaniu sildenafilu:

 • Używaj go tylko wówczas, kiedy naprawdę musisz. 
 • Zrezygnuj, jeśli istnieją u ciebie przeciwwskazania do jego stosowania lub kiedy po zastosowaniu wystąpiły skutki uboczne. 
 • Lek kupuj tylko w aptece, gdzie możesz skorzystać z porady farmaceuty i wówczas masz pewność, że kupujesz bezpieczny produkt. Leki z sildenafilem należą do najczęściej podrabianych, dlatego ich zakup z nielegalnych źródeł, np. fora internetowe, to duże ryzyko. Produkt kupiony poza apteką może nie zadziałać lub wywołać nieprzewidziane i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia skutki.

Produkcja leków z sildenafilem przez wiele różnych podmiotów oraz możliwość ich zakupu bez recepty sprawiają, że terapia jest łatwo dostępna i tania.  

Podczas zakupu sildenafilu oraz w trakcie jego stosowania nie ma powodu do wstydu. Obecny tryb życia i narażenie na stres sprawiają, że zaburzenia erekcji są powszechnym problemem i dotyczą ludzi w różnym wieku. Pamiętaj, aby najpierw zadbać o zdrowy tryb życia. Jeśli w tym obszarze zrobiłeś już wszystko, dopiero wówczas warto sięgnąć po wsparcie farmakologiczne.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Seks

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Badanie nasienia - 6 rzeczy, które trzeba wiedzieć!

Jakie zioła na potencję dla mężczyzn?

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Kobiece libido – od czego zależy?

Cykl bezowulacyjny - przyczyny i objawy

Metody antykoncepcji hormonalnej - wady, zalety i skutki uboczne

Zobacz więcej
Czytaj także
29 listopada 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
16 sierpnia 2018 mgr farm. Magda Jabłonowska