Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
5

10 wskazówek, jak dbać o higienę latem

Słuchaj artykułu

Oparzenia słoneczne, przesuszona skóra, nadmierna potliwość – z tymi problemami często borykamy się latem. Jak sobie z nimi poradzić? Poznaj 10 zasad letniej pielęgnacji i zadbaj o swoją skórę w ciepłe dni!

10 wskazówek, jak dbać o higienę latem

1. Weź orzeźwiający prysznic 

Podstawą wakacyjnej higieny powinien być poranny i wieczorny prysznic. O umyciu ciała nie zapominaj też po treningu, intensywnych wędrówkach po górach, długim zwiedzaniu miast czy innych aktywnościach, w trakcie których mocniej się pocisz. Latem lepszym pomysłem jest chłodny prysznic niż ciepłe kąpiele. Długie wylegiwanie się w wannie może osłabić ochronną barierę lipidową skóry, a to już pierwszy krok do jej przesuszenia i podrażnień. 

Prysznic przyda się też po kąpieli w morzu czy basenie. Pozwoli to usunąć sól czy środki dezynfekujące, które, osadzając się na stroju kąpielowym i skórze, niekorzystnie wpływają na jej funkcjonowanie. 

Żele pod prysznic powinny być delikatne i bez składników zapychających skórę, takich jak oleje mineralne czy parafina. Dobrym rozwiązaniem są łagodne pianki, galaretki czy musy do mycia, które dodatkowo zawierają substancje nawilżające. Latem postaw na orzeźwiające zapachy kosmetyków pod prysznic. Aromat limonki, arbuza, melona czy truskawek doskonale Cię rozbudzi i wprowadzi w wakacyjny nastrój.  

Latem rozsądnie korzystaj z peelingów i innych zabiegów złuszczających. Rozgrzana i narażona na promienie słoneczne skóra nie powinna być jeszcze dodatkowo podrażniana. Gruntowne ścieranie naskórka najlepiej wykonać na początku lata, a potem dbać po prostu o odpowiednie nawilżanie skóry. Regularne wykonywanie peelingów zostaw na okres powakacyjny, kiedy słońce nie jest już tak intensywne.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

2. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu  

Po prysznicu nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu i odżywieniu ciała. W tym przypadku także postaw na lekkie, naturalne preparaty. Alternatywą dla balsamu może być mus, mleczko do ciała lub żel aloesowy, który doskonale nawilży naszą skórę, a także złagodzi skutki nadmiernego opalania i ukoi podrażnienia.  


3. Chroń skórę przed słońcem 

Jeśli planujesz dłuższe przebywanie na zewnątrz lub wybierasz się na plażę, pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej w postaci preparatu z filtrem UV – SPF co najmniej 30. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko poparzeń słonecznych, a w konsekwencji schodzenia skóry. Jest to proces związany z uszkodzeniem warstwy lipidowej naskórka i jego obumieraniem, co w efekcie powoduje nieestetyczne złuszczanie wierzchniej warstwy skóry.  

Zadbaj również o spierzchnięte od słońca usta. Przed wyjściem na powietrze smaruj je pomadką ochronną z filtrem UV.

Skóra pozbawiona ochrony narażona jest na wystąpienie podrażnień, przebarwień, a nawet zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Staraj się zatem rozsądnie korzystać ze słońca.


4. Poczuj się świeżo

W letniej kosmetyczce nie może zabraknąć antyperspirantu. Dzięki niemu dłużej zachowasz świeżość i unikniesz nadmiernego pocenia. Przy nadpotliwości zaopatrz się w bloker, który skutecznie zmniejszy działanie gruczołów potowych i doda Ci pewności siebie.  

Zapach potu jest często potęgowany przez składniki znajdujące się w naszej diecie. Jeśli zauważysz, że Twój pot ma bardziej intensywną woń po zjedzeniu np. czosnku, brokułów czy niektórych przypraw, po prostu zrezygnuj z tych produktów.  


5. Zadbaj o stopy

Podczas wakacyjnych upałów stopy są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych powodujących przesuszenie, odciski, otarcia, a nawet grzybice. Ponieważ latem często je odkrywamy, poświęć codziennie kilka minut na ich pielęgnację.

Piasek, kurz i pot zbierający się na stopach to prawdziwa udręka podczas wakacyjnych wypraw, dlatego myj stopy tak często, jak wymaga tego sytuacja. Następnie zaaplikuj odpowiedni krem, najlepiej zawierający mocznik o właściwościach nawilżających, a w stężeniu powyżej 12% – także złuszczających.

Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, zastosuj talk lub specjalny dezodorant, który zniweluje przykry zapach i wyciszy działanie gruczołów potowych.  


Zmęczone upałem stopy możesz wymoczyć w chłodnej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub ziół (np. mięty, rumianku), które mają właściwości odświeżające, wygładzające, antyseptyczne i regenerujące. Taki zabieg po ciężkim i upalnym dniu to nie tylko doskonały relaks dla stóp, ale również przygotowanie ich do dalszych wakacyjnych wypraw.


6. Latem częściej myj ręce  

Chociaż o higienę dłoni należy dbać przez cały rok, to właśnie podczas upałów pocimy się najintensywniej, a mokra i rozgrzana skóra przyciąga kurz i pyły jak magnes. Częste mycie rąk zapobiegnie przenoszeniu zanieczyszczeń na twarz i inne części ciała i ochroni Cię przed zakażeniem pasożytami i drobnoustrojami odpowiedzialnymi za problemy żołądkowo-jelitowe.  

Nawyk częstego mycia rąk i używanie żeli antybakteryjnych bez użycia wody to ważny element wakacyjnej higieny.


7. Noś przewiewne ubrania i nakrycie głowy   

Zaskakujący może być fakt, że higiena ciała latem zaczyna się od garderoby. Rodzaj materiału, z którego uszyte są wakacyjne kreacje, ma ogromny wpływ na stan naszej skóry i poziom pocenia się. Ubrania spakowane do wakacyjnej walizki powinny być przewiewne i pozwalać skórze oddychać. Postaw zatem na odzież uszytą z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Duże znaczenie ma również odpowiednie nakrycie głowy. Czapka z daszkiem lub wakacyjny kapelusz chronią głowę przed przegrzaniem i stanowią ważny element ochrony przeciwsłonecznej twarzy.

8. Uważaj na delikatną skórę twarzy

Spocona, przesuszona i zanieczyszczona skóra nie jest najlepszą pamiątką z  wakacji. Dlatego każdego dnia poświęć chociaż chwilę na pielęgnację twarzy.  

Pamiętaj o łagodnym oczyszczaniu twarzy za pomocą lekkich pianek czy płynu micelarnego. Następnie zastosuj tonik, który przywróci skórze optymalne pH. W ciągu dnia sięgaj po hydrolaty, nawilżające mgiełki lub wodę termalną. Za ich pomocą możesz szybko odświeżyć skórę.


Upały sprzyjają rozszerzeniu porów, co często prowadzi do powstania zaskórników. W tym przypadku warto zastosować maseczkę z glinką, np. zieloną lub różową. Taki preparat nie tylko wygładzi, oczyści, odświeży skórę, ale także wyrówna jej koloryt. Dostępne są również mydła do twarzy i ciała wzbogacone właśnie o glinkę, które świetnie oczyszczają i odświeżają skórę.


Z uwagi na nadmierną ekspozycję na słońce sięgaj po lekkie kremy nawilżające z filtrem. 


9. Zrób wakacyjny makijaż  

Wakacyjny makijaż powinien być lekki, dlatego warto sięgać po kosmetyki mineralne. Zamiast ciężkiego podkładu użyj produktów typu BB lub CC. Rozmazany podczas upału tusz do rzęs z pewnością nie doda Ci uroku. Zastąp go produktem wodoodpornym.


Pamiętaj, że lekki makijaż nie musi być nudny! Wakacje to idealny moment na eksperymenty z kolorami i kosmetykami. Turkusowa kreska na oku, pomarańczowy cień do powiek czy intensywnie różowe usta mogą świetnie uzupełnić letnią stylizację.  

10. Wprowadź zdrową dietę

Zdrowa dieta to doskonałe uzupełnienie letniej pielęgnacji. Lato to okres, który wyjątkowo sprzyja zdrowemu odżywianiu. Bogactwo świeżych owoców i warzyw daje nieograniczone możliwości komponowania posiłków pełnych witamin i minerałów. W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć kasz, nabiału, ryb i chudego mięsa.

Absolutną podstawą jest też odpowiednia ilość wypijanej wody. W czasie upałów nie wolno doprowadzić do odwodnienia organizmu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą, a w razie potrzeby uzupełniaj elektrolity.  



Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., (2015). Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej. Alergologia Polska-Polish Journal of Allergology, 2(4), 158-161.
  • Sybilski A J., (2012). Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 8(4), 375-379. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę