Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
5

Co powinno znaleźć się na etykietach kosmetyków?

Słuchaj artykułu

Etykiety kosmetyków obowiązkowo powinny zawierać takie informacje jak: nazwa i adres firmy, ilość preparatu w opakowaniu, data trwałości i nr partii, symbol PAO, składniki oraz ostrzeżenia. Do nieobowiązkowych informacji należy m.in. oznakowanie materiału czy znak „dbaj o czystość”.

Co powinno znaleźć się na etykietach kosmetyków?

Historia kosmetyków sięga kilku tysięcy lat wstecz. Już w starożytnym Rzymie, Egipcie czy Grecji kobiety miały wiele sposobów na podkreślenie swojej urody. Stosowały zarówno zupełnie nieszkodliwe substancje codziennego użytku (mąka, oliwa, miód, mleko), jak i takie, od których jeży się włos na głowie, czyli barwniki na bazie metali ciężkich (ołowiu, rtęci, kadmu) czy toksyczne alkaloidy. 

Współczesne kosmetyki są dokładnie przebadane, a wszelkie doniesienia o szkodliwości zawartych w nich składników – natychmiast weryfikowane, co skutkuje wdrożeniem odpowiednich działań. Każdy szanujący się producent bierze odpowiedzialność za jakość wytwarzanych produktów i, w otoczeniu ogromnej konkurencji, dba o najwyższe standardy produkcji.

Co powinno znaleźć się na etykiecie kosmetyku?

Do informacji, które producent obowiązkowo musi zamieścić na etykiecie kosmetyku, należą:

  • Nazwa i adres firmy (osoby) odpowiedzialnej za produkt lub informacje pozwalające na ich identyfikację. Dodatkowo produkty wytwarzane poza Unią Europejską muszą mieć podany kraj pochodzenia.
  • Ilość preparatu w opakowaniu – podana najczęściej w mililitrach lub gramach. Nie dotyczy to próbek i produktów jednorazowego użytku ani kosmetyków zawierających mniej niż 5g/5ml produktu.
  • Data minimalnej trwałości i numer partii – informacja obowiązkowa dla kosmetyków, których termin przydatności jest krótszy niż 30 miesięcy. Wyrażona zwrotem „najlepiej zużyć przed końcem” lub symbolem klepsydry. Zgodnie z obecnymi przepisami nie jest wymagana dla:
    • produktów jednorazowego użytku (np. farby do włosów), 
    • produktów, których się nie otwiera (np. aerozole),
    • produktów niewrażliwych na działanie środowiska zewnętrznego.
  • Symbol Period After Opening, PAO – dla produktów wielokrotnego użytku to symbol „otwartego słoiczka”, który świadczy o czasie po otwarciu, jaki gwarantuje odpowiednią czystość mikrobiologiczną i trwałość składników kosmetyku. Warto zapisać sobie datę pierwszego użycia, ponieważ termin ważności z opakowania obowiązuje tylko do momentu otwarcia kosmetyku.
  • Składniki według nazw międzynarodowych (International Nomenclature of Chemical Ingredients, INCI); podawane w kolejności największej zawartości. Składniki w stężeniu równym i poniżej 1% całego produktu mogą być podane w dowolnej kolejności. Barwniki są wymieniane według ich kolejności (Colour Index, CI). Wyszczególnione muszą też być tzw. potencjalne alergeny, czyli 26 składników kompozycji zapachowych, które mogą powodować uczulenia. 
  • Szczególne ostrzeżenia – np. „produkt łatwopalny”, „nie stosować w okolicach oczu”, „nie stosować u dzieci poniżej 3 lat”.

W przypadku produktu o niewielkich rozmiarach (np. szminka, kredka do oczu) powinna być do niego dołączona osobna ulotka z obowiązkowymi informacjami, które nie zmieściły się na opakowaniu bezpośrednim.

Inne informacje (nieobowiązkowe):

  • „nietestowane na zwierzętach” – obecne przepisy UE całkowicie zabraniają testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach, dlatego producenci powoli odchodzą od umieszczania tej informacji,
  • oznakowanie materiału – jego rodzaju i możliwości recyklingu,
  • znak „dbaj o czystość”,
  • znak kosmetyku naturalnego i/lub organicznego (przyznawane odpłatnie przez różne organizacje).

Aktualne wymagania w odniesieniu do kosmetyków obecnych na rynku polskim są regulowane przez dwa dokumenty:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych, 
  • Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227).

Data weryfikacji: 6.07.2022 r.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  • kosmopedia.org (portal prowadzony przez Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego),
  • kosmetyczni.pl – Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego,
  • gif.gov.pl.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę