1
06 maja 2020

Czym jest konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy polega na modelowaniu rysów twarzy. W zależności od jej kształtu możemy ją wyszczuplić, podkreślić kości policzkowe czy zmienić kształt nosa. Do konturowania przydatne będą: pędzel (miękki, skośny), bronzer w ciepłym i chłodnym odcieniu oraz róż i rozświetlacz. 

Chyba większość z nas zatrzymała swój wzrok na filmiku czy zdjęciu „przed” i „po” konturowaniu twarzy oraz dekoltu i zastanawiała się, jak to możliwe, aby tak zmienić kobietę za pomocą kilku produktów i dobrze dobranej techniki. Konturowanie polega na operowaniu kontrastem oraz optycznym wydobywaniu głębi. Odpowiednio wykonane potrafi zdziałać cuda, lecz źle przeprowadzone może zniekształcić twarz lub nanieść niechciane plamy. 

Czy istnieje idealny kształt twarzy? 

Za ideał został przyjęty owal i to do niego właśnie dążymy, konturując twarze o różnych kształtach. Każdy kształt ma swój urok – nie trzeba całkowicie zmieniać rysów twarzy, by stworzyć wymarzony owal. Jak się do tego zabrać i co powinno znaleźć się w naszej kosmetyczce? 

Konturowanie twarzy – jakie kosmetyki będą potrzebne? 

Do prawidłowego konturowania potrzebować będziesz: 

 • skośny, miękki pędzel (najlepiej dwa), 
 • bronzer w chłodnym i ciepłym odcieniu, a najlepiej zestaw do konturowania, który posiada 3 kolory – zimny i ciepły brąz oraz jasny kolor beżu – produkty matowe, bez drobinek rozświetlających, 
 • róż, 
 • rozświetlacz z drobinkami (opcjonalnie), 
 • transparentny puder. 

Konturowanie twarzy na sucho odbywa się z wykorzystaniem suchych produktów, natomiast w konturowaniu twarzy na mokro stosuje się kosmetyki o kremowej konsystencji. Łatwiejsza do opanowania jest pierwsza z wymienionych technik i to właśnie ona zostanie opisana w dalszej części artykułu. 

Często zdarza się, że kobiety popełniają błędy w makijażu, spiesząc się. Czasami wynika to po prostu z braku wiedzy i odpowiednich umiejętności. Zamiast poprawić swój wygląd – uwidaczniają mankamenty. Podstawową kwestią jest określenie kształtu naszej twarzy. 

Kształt twarzy 

Zanim przejdziesz do konturowania, przyjrzyj się swojej twarzy i określ jej kształt. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiednio dobrać miejsca, nad którymi będziesz pracować. Inaczej będzie wyglądało konturowanie twarzy kwadratowej, a w inny sposób należy nałożyć kosmetyki na okrągłą twarz. 

Jaki kształt ma Twoja twarz? 

 1. Owal. 
 2. Trójkąt. 
 3. Kwadrat. 
 4. Serce. 
 5. Prostokątna. 
 6. Okrągła. 

Konturowanie twarzy

Jak wykonać konturowanie twarzy? 

Przed rozpoczęciem pracy nad konturowaniem przygotuj odpowiednio buzię – nałóż podkład i korektor. Użyj delikatnie transparentnego pudru matującego w miejscach, gdzie nakładać będziesz produkty do konturowania. Ten ruch jest potrzebny w celu uzyskania lepszego rozprowadzenia i roztarcia suchych produktów.  

Podczas konturowania twarzy owalnej można delikatnie podkreślić swój owal za pomocą ciepłego brązu w miejscach „dotkniętych słońcem”. Na czole od linii włosów rozcieramy pędzlem kosmetyk tak, by wyglądał jak najbardziej naturalnie.  

Pamiętaj, by za każdym razem nadmiar produktu strzepnąć z pędzla, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zrobienia niechcianych, ciemnych plam. 

Ułóż usta w tzw. dziubek i sprawdź położenie swoich kości policzkowych.  

Brąz w chłodnym, ziemistym odcieniu nanieś w postaci linii zaraz pod kością w kierunku od włosów do ust (nie dochodząc oczywiście do samych ust), rozcierając ją niezbyt nisko – zbyt nisko roztarta może stworzyć nam męskie rysy twarzy. Ciepły odcień brązu nanieś nieco ponad roztartą już linię stworzoną z ziemistego koloru.  

Uśmiechnij się i nałóż odrobinę różu na wypukłe szczyty kości policzkowych. Nie bój się różu – z nim wyglądamy promieniście, zdrowo i młodziej. 

Rozświetlacz z drobinkami użyj do optycznego powiększenia ust, nanosząc go na tzw. łuk kupidyna, czyli tuż nad środkiem ust, pod nosem.  

Małym pędzlem możesz wysmuklić też nos. Grzbiet nosa pomaluj jasnym odcieniem brązu, a boki ziemistym. Pamiętaj, by nie malować całych boków nosa – uzyskamy wtedy odwrotny efekt od zamierzonego. Tzw. policzki nosa pomaluj jasnym kolorem.  

W ten prosty sposób kilkoma ruchami nadasz atrakcyjniejszy i smuklejszy wygląd twarzy. 

Analogicznie postępują posiadaczki pozostałych kształtów twarzy. Jeśli masz okrągłą buzię, przyglądasz się miejscom, które należałoby „zwęzić”, aby kształt zbliżył się do owalu. Niskie czoło nie może być wówczas malowane od góry, a od boków przez skronie, kości policzkowe i żuchwę.  

Konturowanie twarzy – dodatkowe triki 

Jeśli masz tzw. chomiki, czyli opadającą skórę żuchwy – możesz w prosty sposób optycznie ją zniwelować. Chłodny brąz nałóż i rozetrzyj w miejscu opadającej skóry, a w załamaniu – w tworzącym się dołku, czyli początku opadającej części – małym pędzelkiem nanieś jasny odcień beżu, co optycznie uwypukli miejsce. Na początku może Ci się wydawać, że nie widzisz różnicy, ale uwierz – jest ona widoczna! Odejdź krok od lustra i spójrz, w jak prosty sposób pozbyłaś się walczącej z grawitacją skóry. 

Jeśli Twoja broda pozostawia wiele do życzenia, wyszczuplij ją, nadając trójwymiarowości swojej twarzy. Użyj do tego ziemistego brązu. Odchyl głowę i rozetrzyj pędzlem produkt pod brodą. Pamiętaj, żeby dawkować ilość nałożonego koloru. Lepiej nałożyć zbyt mało produktu i następnie go dołożyć niż zmywać cały makijaż i poprawiać go na nowo. 

Jeśli marzysz o mocniej podkreślonych kościach policzkowych, wystarczy małym pędzlem namalować jasną linię pod ziemistym brązem na policzkach i rozetrzeć ją ku dołowi, odcinając i zaznaczając w ten sposób kości policzkowe. 

Mocniej zaznaczona żuchwa? Koniec żuchwy do samego ucha pomaluj od spodu ziemistym kolorem brązu, zaznaczając w ten sposób kontur szczęki. 

Jeśli chodzi o dekolt i biust, widoczne kości obojczykowe są bardzo kobiece i uwodzicielskie. Możesz je podkreślić za pomocą konturowania. Chłodnym odcieniem brązu namaluj delikatną linię nad i pod obojczykiem, rozetrzyj ją, a na szczytach kości nanieś jasny kolor beżu i rozświetlacz. Gotowe! Biust optycznie powiększysz, wydłużając szczelinę między piersiami – nałóż ciemny kolor na środek klatki piersiowej oraz stwórz łuki nad piersiami. Delikatnie rozetrzyj, a w miejsca, które chcesz uwypuklić, nałóż jasny kolor + odrobinę rozświetlacza. 

Pamiętaj, że konturowanie twarzy nie może być zbyt mocne. Dozuj moc używania pędzla. Pamiętaj, że lepiej dołożyć produktu niż ściągać jego nadmiar. Weź to sobie do serca, a konturowanie twarzy już po kilku próbach wejdzie Ci w krew i nie będziesz mogła się z nim rozstać. Samo wykonanie makijażu nie będzie trwało dłużej, a uzyskany efekt będzie naturalny i wyjątkowy. 

Powodzenia!

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie składniki kremu dla kobiety 60+?

Pani Dominiko, dla kobiety w wieku 60+ warto wybrać kremy, które będą zwiększać gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
12 października 2021 dr Ewa Fiedorowicz
06 października 2021 Poradnik Gemini
24 września 2021 Poradnik Gemini
21 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
17 września 2021 Natalia Kietrys
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)