Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
9

Kosmetyczka podróżna. Co zabrać na wakacje?

Słuchaj artykułu

W trakcie słonecznego i ciepłego sezonu planujemy bliższe lub dalsze podróże. Odwiedzamy miejsca publiczne lub spędzamy długie godziny w środkach komunikacji. Jak zadbać o higienę na wyjeździe? Co spakować do kosmetyczki podróżnej?

Kosmetyczka podróżna. Co zabrać na wakacje?

Preparaty antybakteryjne do rąk

Nasza skóra jest nieustannie narażona na liczne bakterie. Dotyczy to szczególnie zatłoczonych miejsc publicznych. W takich chwilach, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła, niezastąpione są preparaty antybakteryjne.

W większości dostępnych na rynku produktach składnikiem odkażającym jest alkohol denaturowany (etanol). Jest on szeroko stosowanym środkiem konserwującym, również w kosmetykach. Niestety przy dłuższym stosowaniu może wysuszać dłonie. Producenci starają się temu zapobiegać, dodając do kosmetyków dodatkowe substancje. Najczęściej stosowanymi są gliceryna oraz ekstrakt z liści aloesu, który dodatkowo ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Wybierając żel, zwróć uwagę, by jego skład był możliwie jak najkrótszy. Uważaj również na żele z zawartością triclosanu, który może być środkiem podrażniającym i alergizującym skórę. Pod lupę warto wziąć też benzofenon – często stosowany może przenikać przez skórę i gromadzić się w organizmie oraz mleku matki, wykazując działanie hormonalne.

Żele antybakteryjne pakowane są zazwyczaj w małe, poręczne buteleczki z pompką. Warto mieć je zawsze przy sobie podczas podróży. Doraźne zastosowanie pozostawi na skórze uczucie odświeżenia i nawilżenia.

W podróży mogą również przydać się chusteczki dezynfekujące, stosowane do odkażania nie tylko ciała, ale i wszelkich powierzchni w miejscach publicznych oraz chusteczki nawilżające, niezbędne do odświeżenia całego ciała. Chusteczki dezynfekujące pomogą nam przy drobnych ranach czy zadrapaniach na skórze. Ponadto będą przydatne np. do przetarcia stóp po basenie lub do dezynfekcji powierzchni w publicznych toaletach czy komunikacji. W czasie podróży nieocenione są chusteczki nawilżające, które w składzie mają środki powierzchniowo czynne (np. cocamidopropyl, glukozyd kaprylowy). Pozostawiają one skórę oczyszczoną, odświeżoną i nawilżoną. Najlepiej wybrać takie, w których środki konserwujące (najczęściej glikol propylenowy) nie są wysoko w składzie chemicznym. Do chusteczek producenci nierzadko dodają też ekstrakty z aloesu, nagietka lub olej lniany. Wszystko po to, by działały łagodząco i zmniejszały podrażnienie skóry. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dezodoranty i antyperspiranty

Produkty te zawsze warto mieć przy sobie. Ten pierwszy ma za zadanie jedynie zamaskować nieprzyjemny zapach potu. Celem drugiego jest natomiast zmniejszenie jego wydzielania. Do  kosmetyczki podróżnej możesz spakować miniaturowe wersje swojego ulubionego produktu lub zaopatrzyć się w antyperspirant w formie chusteczek. Produkty te są szczególnie polecane tym osobom, które borykają się z nadmiernym poceniem dłoni, karku, twarzy czy dekoltu. Są wygodnym rozwiązaniem, które tymczasowo zablokuje wydzielanie potu i pozostawi uczucie przyjemnego odświeżenia. 


Produkty do higieny jamy ustnej

Podczas letnich wyjazdów prawidłowa, pełna higiena jamy ustnej może być niemożliwa. Doraźnie możesz zastosować płyn do płukania ust. Producenci, wychodząc naprzeciw potrzebom podróżnych, pakują swoje produkty w niewielkie i poręczne butelki lub saszetki jednorazowego użytku. Płyny działają przeciwbakteryjnie, usuwają płytkę nazębną oraz pozostawiają uczucie odświeżenia. Pamiętaj jednak, że płyny z alkoholem i chlorheksydyną nie powinny być stosowane zbyt długo. Nie zastąpią również całkowicie codziennego szczotkowania.

W podróż spakuj również nić dentystyczną. Zajmuje ona niewiele miejsca, a jest niezastąpionym wsparciem przy czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Pamiętaj, aby nić dobrać do swojego rodzaju zębów. Osoby, które mają tendencję do próchnicy, powinny zdecydować się na nić z dodatkiem fluoru. Gdy zęby są ściśle ułożone, najlepiej wybrać nić woskowaną. Wśród nici dostępne są również nici miętowe, których zadaniem jest dodatkowo odświeżenie oddechu. Najważniejszym kryterium podczas doboru nici jest jej odpowiednia grubość.

W drogeriach i aptekach możemy kupić też zestawy turystyczne składające się ze szczoteczki i minipasty, spakowanych w poręczny pojemniczek. 


Kobieta w podróży

Szykując kosmetyczkę podróżną, kobiety nie mogą zapomnieć o płynach do higieny intymnej. Pamiętaj, że wskaźnik pH okolic intymnych powinien wynosić około 5 i nie powinno się zaburzać naturalnie występującej tam mikroflory. To właśnie dlatego nie zaleca się stosowania zwykłego mydła lub żelu pod prysznic. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów do higieny intymnej, między innymi żele, pianki, emulsje, płyny czy chusteczki. Te ostatnie okażą się bardzo wygodne w podróży. Ich zadaniem jest przede wszystkim odświeżenie i zapewnienie odpowiedniej wilgotności oraz natłuszczenia. Często stosowanymi w nich składnikami są: kwas mlekowy, alantoina, kora dębu, szałwia czy olejek herbaciany.

Kobieca kosmetyczka podróżna powinna zawierać również produkty niezbędne w czasie miesiączki: wkładki higieniczne, podpaski i/lub tampony. Coraz bardziej popularne są również kubeczki menstruacyjne. To silikonowe pojemniczki, które są w stanie pomieścić większą ilość cieczy niż standardowe produkty higieniczne. Są ekologiczną alternatywą, która w wyjątkowych sytuacjach wymaga rzadszej kontroli. Pamiętaj jednak, by regularnie opróżniać zawartość kubeczka.


Dbasz o higienę w podróży? Nie zapominaj o środowisku!

Pamiętaj, aby podczas wakacyjnych wyjazdów nie szkodzić środowisku. Jeśli planujesz wycieczki na łono natury, postaw na stosowanie mydeł biodegradowalnych. Są one wytwarzane z naturalnych składników i można je stosować w wodzie o każdym zasoleniu. Nie zapominaj też o podstawowej formie zachowania czystości – wszystkie opakowania wyrzucaj do przeznaczonych do tego pojemników.


Podczas długo wyczekiwanego wyjazdu nie zapominaj o właściwej higienie i unikaj ryzykownych zachowań. W trakcie korzystania z publicznego prysznica załóż własne klapki. Nie używaj też pożyczonych ręczników, szczoteczek do zębów czy grzebieni. Wszelkie rany i otarcia zabezpiecz opatrunkiem, uprzednio je odkażając. Zmniejszysz wówczas ryzyko infekcji, a podróż będzie tylko przyjemnością.

Przeczytaj również:
Apteczka na wyjazd. Co zabrać w podróż?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę