5
17 stycznia 2018
Poradnik Gemini Autor
Autor
Poradnik Gemini

Demakijaż twarzy i oczu krok po kroku

Każda kobieta wie, ile wysiłku musimy włożyć w to, aby nasza cera wyglądała promiennie i świeżo przez cały dzień. Dobieramy kremy, podkłady dostosowane do swojego typu cery. Zwracamy uwagę na to, aby nasza buzia nie była nadmiernie wysuszona oraz aby się nie błyszczała. Stosujemy pudry, róże, bronzery, fikser, które przedłużą trwałość makijażu. Jednak bardzo ważnym aspektem zdrowego wyglądu naszej skóry twarzy jest demakijaż.

Każda kobieta wie, ile wysiłku musimy włożyć w to, aby nasza cera wyglądała promiennie i świeżo przez cały dzień. Dobieramy kremy, podkłady dostosowane do swojego typu cery. Zwracamy uwagę na to, aby nasza buzia nie była nadmiernie wysuszona oraz aby się nie błyszczała. Stosujemy pudry, róże, bronzery, fikser, które przedłużą trwałość makijażu. Jednak bardzo ważnym aspektem zdrowego wyglądu naszej skóry twarzy jest demakijaż.

Jak zrobić demakijaż twarzy i okolic oczu?

Demakijaż to nic innego jak wstępne oczyszczenie skóry, czyli usunięcie z jej powierzchni makijażu, brudu, kurzu, bakterii, zrogowaciałego naskórka oraz środków pielęgnacyjnych. Poprawnie wykonany demakijaż twarzy przygotowuje skórę do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak złuszczania i nawilżania. Myjąc skórę, usuwamy z jej powierzchni wydalane z potem składniki i produkty przemiany materii, takie jak jony sodu, potasu, aminokwasy, mocznik, witaminy czy niektóre leki.

Obecnie na rynku posiadamy duży wybór preparatów do demakijażu, np. mleczka, śmietanki, płyny micelarne, żele, emulsje oraz specjalne rękawice . Możemy też zastosować produkty „2 lub 3 w 1″. Takie preparaty pełnią funkcję mleczka, zmywacza do oczu oraz toniku. Dzięki nim uzyskujemy świetny efekt wstępnego oczyszczania przy minimalnym zużyciu produktu.

Demakijaż

Demakijaż

Demakijaż rozpoczynamy od oczu. Na płatek nanosimy odpowiedni kosmetyk (płyn micelarny czy płyn dwufazowy) i przykładamy do zamkniętych powiek. Nie trzemy ich, tylko czekamy kilkanaście sekund, aż preparat rozpuści makijaż. Czynność powtarzamy aż do uzyskania czystego wacika. Demakijaż twarzy zaczynamy kolistymi ruchami od środkowej części brody wzdłuż żuchwy. Następnie od kącików ust do ucha, od warg do skroni, od brwi do linii włosów. Wacik nasączony odpowiednim kosmetykiem należy przez chwilę przytrzymać w danej partii twarzy, a następnie wykonywać płynne ruchy, starając się nie odrywać dłoni od twarzy. Do tej czynności używamy letniej wody. Zbyt gorąca nadmiernie wysusza skórę i powoduje jej zaczerwienienie, a zbyt zimna nie spełni swojego zadania. Unikajmy więc skrajnych temperatur. Demakijaż twarzy wykonujemy do momentu uzyskania czystego wacika.

Typ cery a zalecane preparaty do demakijażu

Cera sucha, wrażliwa , skłonna do podrażnień, starcza, atroficzna, naczyniowa – do tych typów cery stosujemy mleczka i śmietanki do demakijażu, zawierające w swoim składzie substancje łagodzące, wspomagające odnowę komórek.

Cera tłusta, mieszana – do nich używamy żele antybakteryjne przeznaczone do pielęgnacji cery tłustej, które nie zawierają w swoim składzie nadmiernie wysuszającego skórę alkoholu.

W pierwszej kolejności należy zwilżyć delikatnie skórę twarzy, a następnie zaaplikować preparat do demakijażu. Zalecane jest wykonanie delikatnego masażu, który pomoże rozpuścić zanieczyszczenia. Następnie należy dokładnie spłukać kosmetyk. Skórę myjemy dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Podsumowując, poprawnie wykonany demakijaż usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i pozwala jej oddychać. Sprawia, że czujemy się lekko i świeżo. Demakijaż zwiększa też absorpcję składników aktywnych aplikowanych na dalszym etapie codziennej pielęgnacji.

Wpływ demakijażu na kondycję skóry twarzy 2

Najpopularniejsze kosmetyki do demakijażu

  1. Płyn micelarny – zawiera micele, czyli mikroskopijne cząsteczki wodne i tłuszczowe, które przyciągają zanieczyszczenia, sebum i resztki kosmetyków. Skutecznie oczyszcza twarzy bez naruszenia przy tym warstwy hydrolipidowej skóry. Płyn micelarny można stosować do demakijażu wrażliwych okolic oczu. Sprawdzi się on przy każdym rodzaju cery.
  2. Żel lub pianka – doskonale się pieni pod wpływem wody, pozwala dokładnie usunąć makijaż i nadmiar sebum, nie ściągając przy tym skóry twarzy. Polecany do cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
  3. Rękawica do demakijażu – specjalne włókna rękawiczki dokładnie usuwają makijaż. Zabieg wykonujemy wyłącznie za pomocą wody i materiału, pozostawiając skórę doskonale oczyszczoną, bez nadmiaru sebum. Rękawicę należy umyć mydłem po każdym użyciu, a jej trwałość wynosi 3 miesiące.
  4. Chusteczki i płatki do demakijażu – produkty nasączone specjalnymi substancjami umożliwiającymi usunięcie makijażu i zanieczyszczeń bez podrażnienia skóry twarzy. Niezastąpione w podróży, pracy czy szkole, kiedy nie mamy możliwości skorzystania z innych preparatów.
  5. Mleczko – pozwala dokładnie usunąć makijaż, lekko natłuszcza i nawilża skórę twarzy, minimalizując uczucie podrażnienia. Dobrze sprawdza się przy cerze suchej lub podrażnionej. Nie jest zalecane do skóry tłustej, gdyż może zatykać pory oraz powodować wypryski i błyszczenie.
  6. Płyn dwufazowy – kosmetyk składa się dwóch warstwy, dlatego przed użyciem należy go wstrząsnąć w celu zmieszania preparatu. Warstwa tłusta dokładnie usuwa sebum, zanieczyszczenia i makijaż, a warstwa „wodna” działa na skórę tonizująco. Płyn dwufazowy jest szczególnie polecany do demakijażu okolic ust i oczu.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
23 października 2020 lek. Małgorzata Czerniak
05 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
25 sierpnia 2020 Aleksandra Maliszewska
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
24 lutego 2020 mgr Anna Trębińska
15 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
14 listopada 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
29 października 2019 mgr Anna Dulska
25 września 2019 Poradnik Gemini
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)