1
10 stycznia 2020
Renata Dębowska Autor
Autor
dr
Renata Dębowska
Jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Za swój wkład w badania została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Obecnie pracuje w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris na stanowisku Szefa Centrum Naukowo-Badawczego. Jest członkiem stowarzyszenia ESDR, współtwórcą 8 patentów i kilkunastu zgłoszeń patentowych, autorem licznych artykułów w prasie naukowej i autorem lub współautorem ponad 100 posterów/referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Jak zachować młody wygląd skóry na dłużej?

Podstawą tego, aby skóra była promienna przez długie lata, jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz kremu na dzień i na noc warto stosować serum przeciwzmarszczkowe oraz koncentrat witaminowy. Ponadto dobry wygląd skóry pomogą nam utrzymać maski nawilżająco-liftingujące i płatki pod oczy.

Podstawą tego, aby skóra była promienna przez długie lata, jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz kremu na dzień i na noc warto stosować serum przeciwzmarszczkowe oraz koncentrat witaminowy. Ponadto dobry wygląd skóry pomogą nam utrzymać maski nawilżająco-liftingujące i płatki pod oczy.

Rodzimy się, rozwijamy, osiągamy dojrzałość, a następnie starzejemy się – to naturalne procesy dotyczące naszych organów. Jednak spośród wszystkich tkanek to skóra jest najbardziej narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Szybciej ulega zatem starzeniu, co w widoczny sposób objawia się pojawieniem się zmarszczek, nierówności i nierównomiernego kolorytu (przebarwień).

Kiedy rozpoczyna się proces starzenia skóry?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w niewidoczny sposób między 25. a 30. rokiem życia. Cechuje się indywidualnym przebiegiem i charakterem zmian, lecz jego najbardziej charakterystycznymi objawami są pojawiające się na twarzy zmarszczki. Ich głębokość i wygląd zależy od wieku.

Uśmiechnięta kobieta

Budulcowe fibroblasty

Kluczową rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają fibroblasty. To komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję jej podstawowych substancji strukturalnych:

  • kolagenu,
  • elastyny, 
  • kwasu hialuronowego. 

To one warunkują fizyczne i mechaniczne właściwości skóry. Utworzone z kolagenu i elastyny włókna budują w skórze swoiste rusztowanie, które sprawia, że jest ona elastyczna i odporna na rozciągnięcia. Z kolei kwas hialuronowy pełni funkcję substancji spajającej włókna, a dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. 

Z wiekiem aktywność fibroblastów spowalnia – zmniejszają się ich zdolności metaboliczne i replikacyjne, co osłabia proces odnowy komórek. Pogarsza się funkcjonalność włókien kolagenowych i elastynowych, a ich struktura ulega zniszczeniu. To właśnie osłabienie, zniekształcenie i zanikanie z wiekiem elementów podporowych skóry powoduje, że traci ona swą sprężystość i gładkość, staje się cieńsza i sucha z nierównomierną strukturą.

Płatki pod oczy

Odnowa skóry

Aby pobudzić fibroblasty, wykorzystuje się czynniki wzrostu fibroblastów, czyli FGF (ang. Fibroblast Growth Factor). Odgrywają one kluczową rolę w procesach proliferacji i różnicowania wielu komórek i tkanek. FGF1 to otrzymane na drodze zaawansowanych technik inżynierii biomedycznej białko o niezwykłej sile działania i potencjale regeneracyjnym. Spowalnia procesy starzenia się skóry i stymuluje ją do samoodnowy. 

Dzięki odpowiedniemu transportowi w głąb skóry formuły preparatów, które wykorzystują  FGF1, reaktywują procesy odnowy skóry na trzech poziomach:

  • Przedłużają aktywność metaboliczną i proliferacyjną najważniejszych komórek skóry właściwej – fibroblastów.
  • Uruchamiają syntezę substancji strukturalnych skóry.
  • Wyraźnie odmładzają poprzez redukcję i wygładzenie zmarszczek, poprawę elastyczności i odzyskanie właściwego nawilżenia i funkcji ochronnych skóry.

Jak łączyć różne formy pielęgnacji skóry twarzy?

Bardzo ważnym elementem jest dokładne oczyszczanie skóry, które podnosi skuteczność pielęgnacji. Stosowanie produktów opartych na skoncentrowanych składnikach aktywnych pozwala szybciej odczuć ich dobroczynny wpływ na skórę. Do codziennej podstawowej pielęgnacji kremem na dzień i na noc warto włączyć serum przeciwzmarszczkowe. Należy je rozprowadzić równomiernie na twarzy, a następnie wklepać opuszkami palców, pobudzając tym samym mikrokrążenie. Ratunkiem dla skóry zmęczonej będzie zastosowanie bogatej kuracji witaminowej, która najlepiej sprawdzi się jako pielęgnacja na noc. Koncentrat witaminowy należy wmasować w oczyszczoną skórę twarzy, nie zapominając o szyi oraz dekolcie. Szybki efekt poprawy wyglądu i kondycji skóry przyniesie użycie maski nawilżająco-liftingującej, maski na tkaninie lub płatków pod oczy. Stosowana systematycznie dobrze dobrana pielęgnacja przeciwzmarszczkowa może znacząco spowolnić proces starzenia skóry. 

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Uroda

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Srebro koloidalne - jak działa?

Łupież - przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Trądzik w wieku dorosłym

Pielęgnacja rany – oto praktyczne wskazówki!

Zobacz więcej
Czytaj także
23 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
25 listopada 2019 mgr farm. Marta Grabowska
15 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
13 listopada 2019 mgr farm. Marta Junowicz
29 października 2019 mgr Anna Dulska
03 października 2019 mgr farm. Monika Cichocka
19 września 2019 mgr farm. Marta Junowicz
21 sierpnia 2019 mgr Sandra Biela
16 lipca 2019 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej