1
10 stycznia 2020
Renata Dębowska Autor
Autor
dr
Renata Dębowska
Jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Za swój wkład w badania została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji Narodowej. Obecnie pracuje w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris na stanowisku Szefa Centrum Naukowo-Badawczego. Jest członkiem stowarzyszenia ESDR, współtwórcą 8 patentów i kilkunastu zgłoszeń patentowych, autorem licznych artykułów w prasie naukowej i autorem lub współautorem ponad 100 posterów/referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

Jak zachować młody wygląd skóry na dłużej?

Podstawą tego, aby skóra była promienna przez długie lata, jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz kremu na dzień i na noc warto stosować serum przeciwzmarszczkowe oraz koncentrat witaminowy. Ponadto dobry wygląd skóry pomogą nam utrzymać maski nawilżająco-liftingujące i płatki pod oczy.

Podstawą tego, aby skóra była promienna przez długie lata, jest odpowiednia pielęgnacja. Oprócz kremu na dzień i na noc warto stosować serum przeciwzmarszczkowe oraz koncentrat witaminowy. Ponadto dobry wygląd skóry pomogą nam utrzymać maski nawilżająco-liftingujące i płatki pod oczy.

Rodzimy się, rozwijamy, osiągamy dojrzałość, a następnie starzejemy się – to naturalne procesy dotyczące naszych organów. Jednak spośród wszystkich tkanek to skóra jest najbardziej narażona na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Szybciej ulega zatem starzeniu, co w widoczny sposób objawia się pojawieniem się zmarszczek, nierówności i nierównomiernego kolorytu (przebarwień).

Kiedy rozpoczyna się proces starzenia skóry?

Proces starzenia się skóry rozpoczyna się w niewidoczny sposób między 25. a 30. rokiem życia. Cechuje się indywidualnym przebiegiem i charakterem zmian, lecz jego najbardziej charakterystycznymi objawami są pojawiające się na twarzy zmarszczki. Ich głębokość i wygląd zależy od wieku.

Uśmiechnięta kobieta

Budulcowe fibroblasty

Kluczową rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają fibroblasty. To komórki skóry właściwej odpowiedzialne za produkcję jej podstawowych substancji strukturalnych:

  • kolagenu,
  • elastyny, 
  • kwasu hialuronowego. 

To one warunkują fizyczne i mechaniczne właściwości skóry. Utworzone z kolagenu i elastyny włókna budują w skórze swoiste rusztowanie, które sprawia, że jest ona elastyczna i odporna na rozciągnięcia. Z kolei kwas hialuronowy pełni funkcję substancji spajającej włókna, a dzięki zdolności wiązania dużych ilości wody zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie. 

Z wiekiem aktywność fibroblastów spowalnia – zmniejszają się ich zdolności metaboliczne i replikacyjne, co osłabia proces odnowy komórek. Pogarsza się funkcjonalność włókien kolagenowych i elastynowych, a ich struktura ulega zniszczeniu. To właśnie osłabienie, zniekształcenie i zanikanie z wiekiem elementów podporowych skóry powoduje, że traci ona swą sprężystość i gładkość, staje się cieńsza i sucha z nierównomierną strukturą.

Płatki pod oczy

Odnowa skóry

Aby pobudzić fibroblasty, wykorzystuje się czynniki wzrostu fibroblastów, czyli FGF (ang. Fibroblast Growth Factor). Odgrywają one kluczową rolę w procesach proliferacji i różnicowania wielu komórek i tkanek. FGF1 to otrzymane na drodze zaawansowanych technik inżynierii biomedycznej białko o niezwykłej sile działania i potencjale regeneracyjnym. Spowalnia procesy starzenia się skóry i stymuluje ją do samoodnowy. 

Dzięki odpowiedniemu transportowi w głąb skóry formuły preparatów, które wykorzystują  FGF1, reaktywują procesy odnowy skóry na trzech poziomach:

  • Przedłużają aktywność metaboliczną i proliferacyjną najważniejszych komórek skóry właściwej – fibroblastów.
  • Uruchamiają syntezę substancji strukturalnych skóry.
  • Wyraźnie odmładzają poprzez redukcję i wygładzenie zmarszczek, poprawę elastyczności i odzyskanie właściwego nawilżenia i funkcji ochronnych skóry.

Jak łączyć różne formy pielęgnacji skóry twarzy?

Bardzo ważnym elementem jest dokładne oczyszczanie skóry, które podnosi skuteczność pielęgnacji. Stosowanie produktów opartych na skoncentrowanych składnikach aktywnych pozwala szybciej odczuć ich dobroczynny wpływ na skórę. Do codziennej podstawowej pielęgnacji kremem na dzień i na noc warto włączyć serum przeciwzmarszczkowe. Należy je rozprowadzić równomiernie na twarzy, a następnie wklepać opuszkami palców, pobudzając tym samym mikrokrążenie. Ratunkiem dla skóry zmęczonej będzie zastosowanie bogatej kuracji witaminowej, która najlepiej sprawdzi się jako pielęgnacja na noc. Koncentrat witaminowy należy wmasować w oczyszczoną skórę twarzy, nie zapominając o szyi oraz dekolcie. Szybki efekt poprawy wyglądu i kondycji skóry przyniesie użycie maski nawilżająco-liftingującej, maski na tkaninie lub płatków pod oczy. Stosowana systematycznie dobrze dobrana pielęgnacja przeciwzmarszczkowa może znacząco spowolnić proces starzenia skóry. 

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece. Więcej na temat e-recepty przeczyta…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jaka jest norma CRP we krwi?

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Hanna Lengiewicz Autor

Hanna Lengiewicz

mgr farm.

Jakie produkty są naturalnymi probiotykami?

Najpopularniejsze naturalne probiotyki to kiszonki, a przede wszystkim:  kapusta kiszona i sok z kiszonej kapusty (bogate również w witaminę C),…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Wenflony – o czym mówi ich kolor?

Wenflony, inaczej kaniule dożylne, służą do podawania leków i kroplówek bez potrzeby wielokrotnego wkłuwania igły w żyłę. Mają one różne…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Nie, łuszczyca nie jest zaraźliwa i kontakt z osobą chorą jest bezpieczny. Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Preparat standaryzowany - co to znaczy?

Surowce roślinne charakteryzują się zmiennym składem chemicznym zależnym od warunków ekologicznych uprawy. Stanowi to ogromny problem dla gałęzi przemysłu, które…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
31 stycznia 2020 mgr farm. Marta Grabowska
23 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
17 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
16 grudnia 2019 mgr farm. Marta Junowicz
09 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
26 listopada 2019 Aleksandra Maliszewska
15 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
14 listopada 2019 mgr farm. Monika Cichocka
14 listopada 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
14 listopada 2019 Poradnik Gemini
Zobacz więcej