Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
51

Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze?

Słuchaj artykułu

Kolagen to bardzo ważny składnik ludzkiego organizmu i jeden z głównych budulców naszej skóry. Nie bez powodu nazywany jest białkiem młodości! Stanowi bowiem aż 80% włókien skóry właściwej, odpowiadając za jej nawilżenie, jędrność i elastyczność, a także odnowę na poziomie komórkowym. Znaleźć go można w tkance łącznej, w towarzystwie elastyny i kwasu hialuronowego, gdzie tworzy swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Włókna kolagenowe są niezwykle mocne i wytrzymałe. Czy wiesz, że 1 włókno o średnicy 1 mm jest w stanie utrzymać obciążenie nawet do 10 kg?

Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze?

Ubytek kolagenu w skórze – objawy

Niestety, wraz z upływem czasu włókna kolagenowe słabną i ulegają rozpadowi, co odbija się na kondycji naszej skóry. Pierwsze ubytki kolagenu, w postaci delikatnych zmarszczek, można zauważyć już po 25. roku życia. W tym okresie utrata kolagenu szacowana jest na 1% rocznie. Stopniowo, wraz z wiekiem, rozpad ten postępuje szybciej, co objawia się zwiększeniem ilości zmarszczek, utratą wiotkości skóry i zmianą owalu twarzy w okolicach 40. roku życia. Na ubytki kolagenu szczególnie wrażliwe są okolice powiek i oczu, ponieważ skóra w tych obszarach jest niezwykle cienka, z ograniczoną ilością gruczołów łojowych.

Około 70. roku życia produkcja kolagenu w skórze praktycznie zostaje zatrzymana!


Zapobieganie utracie kolagenu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Profilaktyka – jak przeciwdziałać utracie kolagenu?

Z uwagi na nieunikniony proces utraty kolagenu i pojawiające się na skórze oznaki upływającego czasu zaleca się podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, wspomagając skórę w utrzymaniu prawidłowego poziomu tego składnika. Im wcześniej je wprowadzimy, tym dłużej nasza skóra zachowa młody wygląd.

Jak się za to zabrać? Nie mamy wpływu na genetyczny proces starzenia skóry, ale możemy wpłynąć na czynniki środowiskowe, które przyspieszają ubytek kolagenu.

Filtry UV

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna ekspozycja na promienie UVA/UVB nie jest sprzymierzeńcem zdrowej skóry. Poza wzrostem ryzyka zachorowania na czerniaka intensywne opalanie może doprowadzać do szybszego rozpadu kolagenu, powstawania przebarwień i odwodnienia skóry. Dlatego też najlepiej unikać solariów, a w okresie letnim warto zaprzyjaźnić się z filtrami przeciwsłonecznymi.

Tryb życia i dieta

Jeśli chcesz opóźnić proces starzenia związany z ubytkiem kolagenu, przyjrzyj się uważnie swojemu trybowi życia. Ogranicz palenie papierosów i stres, zadbaj o regularne dawki ruchu oraz o to, by w Twojej diecie znalazły się następujące składniki:

  • witamina A (marchew, szpinak, dynia, jajka, mleko, łosoś),
  • witamina C (owoce cytrusowe, jagody, pomidory, papryka, natka pietruszki),
  • witamina E (oleje roślinne, kiełki pszenicy, żółtka jaj, orzechy, awokado),
  • flawonoidy (grejpfrut, aronia, winogrono, zielona herbata).

Pielęgnacja skóry

Przy wyborze preparatów pielęgnacyjnych należy zwracać uwagę na zawartość składników aktywnych. Szczególnie pożądane są:

  • Witamina C (zwana witaminą młodości) – stymuluje syntezę kolagenu, działa przeciwzapalnie, depigmentacyjnie i antyoksydacyjnie. Zwróć uwagę, by forma witaminy C w wybranym kosmetyku była stabilna.
  • Witamina A (w postaci retinolu) – wywołując kontrolowany stan zapalny w skórze, zmusza ją do pracy, a w efekcie sprzyja namnażaniu się włókien kolagenowych. Pamiętaj, by kosmetyki z retinolem wprowadzać do pielęgnacji stopniowo, z uwagi na ich drażniące działanie. Szczególną ostrożność należy zachować w miesiącach letnich (podczas kuracji retinolem skóra nie może być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych).
  • Peptydy – ten dość nowoczesny dodatek do kosmetyków typu anti-aging to nic innego jak krótkie łańcuchy aminokwasów, które budują struktury białkowe wspomagające przekazywanie informacji międzykomórkowej w celu nasilenia procesów syntezy kolagenu i elastyny. Aktywnie zapobiegają tworzeniu się zmarszczek mimicznych i wygładzają skórę. Co ważne – nie uczulają i nie podrażniają skóry.
  • Koenzym Q10także określany jako witamina młodości, chroni komórki przed stresem antyoksydacyjnym, spowalniając proces starzenia się.
  • Witamina E
  • Kwas hialuronowy
  • Krzem
  • Ceramidy

Kobieta podczas zabiegu mezoterapii

Czy warto stosować kolagen zewnętrznie na skórę?

Stosowanie kolagenu w pielęgnacji zewnętrznej poprawia nawilżenie skóry, ale nie wpływa znacząco na odbudowę kolagenu w jej wnętrzu. Cząsteczka kolagenu jest bowiem zbyt duża, by mogła przeniknąć przez wierzchnie warstwy skóry. W walce z oznakami upływającego czasu większą wagę należy przywiązać do opóźnienia procesu rozpadu kolagenu i stymulację skóry do jego syntezy od wewnątrz.

Suplementacja kolagenem

Suplementacja doustna kolagenem stanowi dobre uzupełnienie diety i pielęgnacji skóry. Jednakże, aby suplementacja kolagenowa przyniosła spodziewany efekt, należy uzbroić się w cierpliwość i zażywać preparat regularnie przez dłuższy czas, najlepiej po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem.

Zabiegi kosmetyczne

Decydując się na wizytę w gabinecie kosmetycznym, warto sięgnąć po zabiegi oparte na autoregeneracji skóry, które wspomogą syntezę kolagenu i spowolnią jego rozpad. Mogą być to:

  • metody termiczne (fale radiowe, podczerwień, laser frakcyjny)
  • metody oparte na mikronakłuciach (np. rollery)
  • metody łączące obie wyżej wymienione techniki (np. radiofrekwencja mikroigłowa – połączenie nakłucia i fal radiowych)

Na uwagę zasługuje także mezoterapia igłowa, która polega na śródskórnym podaniu preparatu witaminowego lub preparatu na bazie oczyszczonego kolagenu końskiego.

Jak widać, sposobów na walkę z oznakami upływającego czasu i przeciwdziałanie zbyt szybkiemu rozpadowi kolagenu w skórze i stymulację jego syntezy jest wiele. Niezależnie od tego, na który z nich się zdecydujesz, warto działać jak najwcześniej. Twoja skóra Ci za to podziękuje.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 28 marca 2023, 11:37
    andrzej

    super

    1. 28 marca 2023, 11:47
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę