51
15 stycznia 2021

Jakie są rodzaje włosów? Jak dobrać odpowiednią pielęgnację?

Rodzaj włosów można określić na podstawie ich wyglądu i łatwości w układaniu. Najprostszym podziałem na typy włosów jest ten opierający się na ilości wydzielanego przez skórę głowy sebum. Wpływa to na ich nawilżenie i jakość. Wyróżniamy włosy suche, normalne i przetłuszczające się. Każdy z tych typów charakteryzują inne potrzeby pielęgnacyjne. 

Jak zbudowany jest włos? 

Włosy są naturalnymi wytworami rogowymi naskórka. Wyróżnia się dwie główne części włosa

 • włos wolny – łodyga włosa, 
 • korzeń włosa, który otacza mieszek włosa zakończony cebulką. 

Włosy zbudowane są z trzech warstw zawierających keratynę

 • rdzeń włosa – zawiera keratynę miękką, 
 • kora włosa – zawiera keratynę twardą, 
 • powłoczka włosa – zawiera keratynę twardą. 

Co wpływa na naturalną kondycję włosów? 

Genetyczne uwarunkowanie ma największy wpływ na naturalny wygląd włosów. To, jaki rodzaj skóry posiadamy, wpływa na typ włosów. Każdy typ włosów przetłuszcza się naturalnie, jednak u niektórych osób proces ten zachodzić będzie szybciej, a u innych wolniej. W ten sposób rozróżnić można włosy: 

 • przetłuszczające się, 
 • normalne,  
 • suche.  

Podział na te trzy rodzaje ma związek z ilością i częstością wydzielania łoju skórnego (sebum) przez gruczoły łojowe zlokalizowane obok każdego mieszka włosowego. Naturalnym zadaniem łoju skórnego jest nawilżenie i ochrona łodygi włosa. Na ilość wydzielanego sebum wpływ mają również gospodarka hormonalna, dieta i stosowana pielęgnacja.  

Jak określić rodzaj włosów i jak je pielęgnować? 

Włosy suche 

Włosy suche charakteryzuje zbyt niskie nawilżenie. Z uwagi na niską ilość wydzielanego sebum skórnego nie są one chronione i woda szybciej z nich wyparowuje. Efektem tego jest otwarta łuska włosa, czyli szorstkość w dotyku, brak blasku i trudność w ułożeniu włosów. Dodatkowo włosy suche rozpoznać można po tym, że często się elektryzują i są najbardziej podatne na rozdwajanie się końcówek. 

Pielęgnacja tego typu włosów powinna opierać się na nawilżeniu i regeneracji. Co może być pomocne? 

 • Szampony, odżywki i maski o właściwościach nawilżających
 • Suszenie zimnym strumieniem powietrza, a jeśli to możliwe rezygnacja z używania suszarki
 • Ograniczenie używania lokówki i prostownicy
 • Używanie preparatów termoochronnych podczas stylizacji włosów
 • Konieczna ochrona przeciwsłoneczna podczas dni pełnych słońca i kąpieli w słonej wodzie

Osoby posiadające suche włosy mogą również borykać się z suchym łupieżem. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów niwelujących ten problem, jeśli jednak suchy łupież jest uporczywy i trudny do usunięcia, należy zasięgnąć porady dermatologa. 

Włosy przetłuszczające się 

Włosy przetłuszczające się charakteryzuje zbyt duża ilość sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. Efektem tego jest obciążenie włosów i zatkanie porów skóry, co uniemożliwia cyrkulację powietrza. Tego typu włosy są aż nadmiernie nawilżane, łuska włosa jest zamknięta i pomimo tego, że są one zdrowsze w dotyku, nie wpływa to pozytywnie na możliwość ich stylizacji. Po kilku godzinach wystylizowane włosy stają się oklapnięte i tracą formę.  

Pielęgnacja tego typu włosów powinna opierać się na delikatnym oczyszczaniu. Nie należy stosować mocnych środków, żeby nie spowodować efektu odwrotnego, czyli zwiększenia wydzielania łoju przez podrażnioną detergentem skórę.  

 • Polecane są szampony zawierające naturalne wyciągi z ziół np. z pokrzywy, łopianu, czarnej rzepy
 • Warto zrezygnować z gorącej wody podczas mycia włosów (pobudza ona wydzielanie łoju skórnego)
 • Jeśli to konieczne, można myć włosy codziennie, jednak z użyciem bardzo delikatnych szamponów (np. pozbawionych SLS)
 • Stosowanie odżywek i masek jest oczywiście wskazane, jednak powinny to być preparaty nieobciążające i przeznaczone do włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające się predysponują do pojawienia się łupieżu tłustego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwłupieżowych, ale tak jak w przypadku łupieżu suchego, w razie braku efektu zalecamy kontakt z dermatologiem. 

Włosy normalne 

Włosy normalne charakteryzuje optymalna ilość wydzielanego łoju skórnego z gruczołów łojowych. Z tego powodu włosy te są błyszczące, ale nie przetłuszczają się szybko i nie mają tendencji do rozdwajania się ich końcówek. Włosy takie są elastyczne i dobrze utrzymują nadany im kształt. Jest to typ włosów, który występuje najrzadziej.  

Pielęgnacja włosów normalnych nie wymaga specjalnych środków

 • Włosy normalne wystarczy myć do 4 razy w tygodniu szamponem przeznaczonym do codziennej pielęgnacji. 
 • Można stosować odżywki i maski. Wystarczy jednak, że będą utrzymywać naturalne nawilżenie włosów
 • Podobnie jak w przypadku włosów suchych należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną oraz ochronę podczas kąpieli w słonej wodzie
 • Używanie lokówki czy prostownicy warto poprzedzić nałożeniem na włosy preparatu termoochronnego

Dodatkowo wyróżnia się następujące typy włosów: mieszane, cienkie i delikatne oraz zniszczone

Włosy mieszane 

Włosy mieszane stanowią połączenie włosów suchych oraz przetłuszczających się. U nasady występuje duża produkcja sebum, jednak ich końce są połamane i rozdwojone. Pielęgnacja polega na delikatnym oczyszczeniu włosów u nasady oraz zabezpieczeniu końcówek za pomocą maski, odżywki lub olejków. 

Włosy cienkie i delikatne 

Włosy cienkie i delikatne charakteryzują się zmniejszoną średnicą. Mają one około 25% mniejszą średnicę niż włosy normalne, przez co wydaje się, że jest ich mniej. Są zwykle w jasne i podatne na uszkodzenia. Nie ma sposobów, by zwiększyć średnicę włosa, jednak delikatna pielęgnacja połączona z odpowiednim strzyżeniem powinna przynieść pozytywny efekt wizualny. 

Włosy zniszczone 

Włosy zniszczone najbardziej ze wszystkich potrzebują pielęgnacji. Łuska takich włosów jest otwarta, ale też połamana. Nie mają wilgoci, plączą się i są matowe. Pielęgnacja takich włosów przypomina pielęgnację włosów suchych z dużym naciskiem na używanie preparatów odbudowujących, które zawierają w swoim składzie keratynę i ceramidy. Warto systematycznie stosować intensywnie regenerujące maski i olejki. 

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?
Jak dieta wpływa na kondycję włosów?
Równowaga PEH (proteiny, emolienty, humektanty) we włosach

Źródła: 

 • Myśliwski A., Podstawy cytofizjologii i histofizjologii, Akademia Medyczna w Gdańsku, Gdańsk 2005. 
 • Małek E., Rozpoznanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. 
 • Gavazzoni Dias MF. Hair cosmetics: an overview. International Journal of Trichology. 2015. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Sposób na zakola u mężczyzn

Zakola mogą być skutkiem tzw. łysienia androgenowego, które dotyka wielu mężczyzn. Dobrymi preparatami stosowanymi w tej przypadłości są płyny z…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)