Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
9

Kwas migdałowy – dlaczego warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Słuchaj artykułu

Kwas migdałowy to wyjątkowy składnik, którego może używać właściwie każdy. Powszechnie jest stosowany w zabiegach złuszczania naskórka oraz w terapii przeciwtrądzikowej, ale zakres jego możliwości jest znacznie szerszy: wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, antybakteryjne i rozjaśniające przebarwienia.  

Kwas migdałowy – dlaczego warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Czym jest kwas migdałowy? 

Kwas migdałowy to substancja chemiczna, której do pielęgnacji używali już 3 600 lat temu starożytni Egipcjanie, mimo iż w warunkach laboratoryjnych po raz pierwszy została pozyskana przez niemieckiego farmaceutę Ferdinanda Ludwiga Wincklera w XXI wieku. Udało mu się go otrzymać z amigdaliny pochodzącej z migdałów, stąd też wzięła się jego nazwa. To kwas owocowy należący do grupy alfahydroksykwasów (AHA) – tej samej co kwas glikolowy, cytrynowy czy mlekowy. 


Kosmetyki z kwasem migdałowym
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wyjątkowe właściwości kwasu migdałowego w terapii trądziku 

Kwasem migdałowym powinny zainteresować się osoby zmagające się z różnymi problemami trądziku: młodzieńczego, wieku dorosłego, maseczkowego czy zaskórnikowego. Wykazuje on właściwości antyzapalne i przeciwbakteryjne, co skutecznie wspomaga walkę ze zmianami trądzikowymi oraz podrażnieniami, a także sprzyja szybszemu gojeniu się wyprysków. Reguluje produkcję sebum i oczyszcza pory skórne, co zapobiega powstawaniu kolejnych zaskórników, grudek i krost. Sprawdza się w rozjaśnianiu przebarwień, które mogą powstawać w przebiegu choroby. Wielu dermatologów poleca kwasy owocowe zamiast agresywnych peelingów mechanicznych, ponieważ nie tylko stopniowo i długotrwale oczyszczają naskórek z martwych komórek, ale też pobudzają produkcję kolagenu. 

Sprzymierzeniec w walce z oznakami starzenia 

Te same właściwości kwasu migdałowego mają też znaczenie w profilaktyce starzenia się skóry. Zbadano, że u kobiet po 50 roku życia, kiedy nawilżenie i natłuszczenie skóry naturalnie się zmniejsza, w miejscach znacznego przesuszenia kwas migdałowy pobudza sekrecję sebum. Ponadto skóra dojrzała charakteryzuje się utratą jędrności w wyniku stopniowego zanikania fibroblastów, co skutkuje opadaniem owalu twarzy i pojawianiem się zmarszczek. Kwas migdałowy stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu pomaga wygładzić drobne i głębsze linie. Co więcej, według naukowców już po czterech tygodniach regularnego stosowania wyraźnie poprawia elastyczność skóry, dlatego warto sięgnąć po niego jak najwcześniej. 

Mam wrażliwą skórę. Czy kwas migdałowy nie będzie mnie podrażniał? 

Kwas migdałowy jest uważany za bardzo łagodny i tolerowany nawet przez osoby ze skórą wrażliwą lub naczyniową. Wszystko dzięki jego stosunkowo dużej masie molekularnej cząsteczki, która uniemożliwia przenikanie do głębszych warstw skóry, a tym samym znacząco zmniejsza ryzyko podrażnień. Działa jedynie na powierzchni naskórka, rozluźniając drobne wiązania pomiędzy martwymi komórkami skóry w warstwie rogowej, pozwalając na ich stopniowe, bezpieczne złuszczenie bez efektu odchodzących płatów skóry. Uważa się, że jest najdelikatniejszym z AHA, który jest dobrze tolerowany nawet przy wysokich stężeniach (do 10%!).  

Czy terapię kwasem migdałowym mogę zastosować jedynie w gabinecie kosmetycznym? 

Zdecydowanie nie! Na rynku dostępne są kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji domowej, które zawierają do 10% kwasu migdałowego. Wśród nich znajdziesz zarówno produkty myjące, jak i te pozostające na skórze, a także specjalne płyny bakteriostatyczne, przeznaczone nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale również pleców i dekoltu. Na dzień wybieraj delikatniejsze produkty, a w nocy postaw na mocniejsze złuszczanie. Aby uniknąć ewentualnych podrażnień, stopniowo zwiększaj stosowane stężenie – zacznij od kremu 5%, a potem, jeśli twoja skóra będzie dobrze reagowała, zwiększ je do 10%. 

Pamiętaj, że chociaż w niskich stężeniach kwas migdałowy nie wykazuje właściwości fotouczulających, to przy stosowaniu kosmetyków lub kuracji o wyższym stężeniu konieczne jest zadbanie o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną w ciągu dnia, nie tylko latem.  

Jeśli jednoczenie stosujesz kurację retinoidami lub izotretynoiną, cierpisz na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, grzybicę albo opryszczkę, przed sięgnięciem po kosmetyki z kwasem migdałowym skonsultuj się z dermatologiem. 

Podsumowanie 

Wybierz kosmetyki zawierające kwas migdałowy, jeżeli zależy Ci na: 

  • bezpiecznym oczyszczeniu naskórka z martwych komórek; 
  • unormowaniu mikrobiomu skóry; 
  • uregulowaniu sekrecji sebum – kiedy jest go zbyt dużo lub zbyt mało; 
  • pozbyciu się zmian trądzikowych i przebarwień pozapalnych; 
  • rozjaśnieniu przebarwień posłonecznych; 
  • wyrównaniu kolorytu skóry; 
  • spłyceniu zmarszczek i wyrównaniu tekstury skóry; 
  • odmłodzeniu wyglądu; 
  • przywróceniu blasku i elastyczności. 

Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Dębowska RM, Kaszuba A, Michalak I, et al. Evaluation of the efficacy and tolerability of mandelic acid-containing cosmetic formulations for acne skin care. Przegl Dermatol. 2015;102(4):316-321.  
  2. Kramer O, Higuera V. Benefits and Uses of Mandalic Acid. 2019. https://www.healthline.com/health/mandelic-acid#about
  3. Wójcik A, Kubiak M, Rotsztejn H. Influence of azelaic and mandelic acid peels on sebum secretion in ageing women. Postep Dermatologii i Alergol. 2013;30(3):140-145.  
  4. Garg VK, Sinha S, Sarkar R. Glycolic acid peels versus salicylic-mandelic acid peels in active acne vulgaris and post-acne scarring and hyperpigmentation: a comparative study. Dermatologic Surg  Off Publ Am Soc Dermatologic  Surg [et al]. 2009;35(1):59-65. 
  5. Jacobs SW, Culbertson EJ. Effects of Topical Mandelic Acid Treatment on Facial Skin Viscoelasticity. Facial Plast Surg. 2018;34(6):651-656.  
  6. Taylor MB, Yanaki JS, Draper DO, Shurtz JC, Coglianese M. Successful short-term and long-term treatment of melasma and postinflammatory  hyperpigmentation using vitamin C with a full-face iontophoresis mask and a mandelic/malic acid skin care regimen. J Drugs Dermatol. 2013;12(1):45-50. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę