1
22 kwietnia 2021

Laserowe zamykanie naczynek – czego unikać przed zabiegiem?

Przed każdym zabiegiem, w którym wykorzystuje się laser, należy skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowego zamykania naczynek jest: ciąża, karmienie piersią, zażywanie leków lub ziół światłouczulających, cukrzyca, padaczka i problemy z krzepliwością krwi. Dwa tygodnie przed zabiegami laserowymi zakazane jest przyjmowanie substancji, które uwrażliwiają skórę na działanie światła. Zakaz dotyczy nie tylko substancji przyjmowanych wewnętrznie (np. napary ziołowe, suplementy diety), ale także zewnętrznie (niektóre kosmetyki). 

Wyróżniamy dwie grupy reakcji uwrażliwiających na działanie światła: 

Reakcje o działaniu fototoksycznym zmiany pojawiają się od razu po narażeniu na promieniowanie i tylko w obszarach, które miały kontakt ze światłem. Przypominają oparzenia słoneczne. 

Reakcje o działaniu fotoalergicznym zmiany pojawiają się po około dobie od narażenia na promieniowanie i rozprzestrzeniają się poza miejsca, które miały kontakt ze światłem. Najczęściej przybierają postać swędzących grudek z wysiękiem. Reakcja alergiczna zostaje zapamiętana przez organizm, co w konsekwencji skutkuje pojawianiem się po każdym zażyciu danej substancji i nawet bardzo krótkim napromieniowaniu ostrego stanu zapalnego skóry. 

Jakich ziół należy unikać przed zabiegami laserowymi? 

 • Dziurawiec hiperycyna występująca w dziurawcu ma silne działanie fotouczulające. Ziele dziurawca stosowane jest w zapaleniu wątroby oraz różnych schorzeniach układu pokarmowego. 
 • Arcydzięgiel, aminek wielki i ruta – zawierają furanokumaryny o silnym działaniu fototoksycznym i fotouczulającym. Stosowane są w dolegliwościach układu pokarmowego. 
 • Pietruszka, koper, pasternak zwyczajny, seler i marchew – należą do rodziny selerowatych i również mogą uwrażliwiać na działanie światła. 
 • Barszcz Sosnowskiego i barszcz Montegazziego – są niebezpieczne dla ludzi, powodują oparzenia skóry przypominające oparzenia wrzątkiem. 
 • Pomarańcza bergamota i cytryna zwyczajna – działają fotouczulająco i fototoksycznie. Olejek z bergamotki używany jest w perfumiarstwie jako jeden ze składników zapachowych, dlatego należy uważać z wyborem perfum przed zabiegami laserowymi. 
 • Rumianek, nagietek i arnika zawierają laktony seskwiterpenowe o właściwościach uczulających. 

Kosmetyki o właściwościach fotouczulających: 

 • Witamina A – może występować w różnych formach: retinol (witamina A), retinal (aldehyd), kwas retinowy (kwas), octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu (estry), izotretynoina (pochodna witaminy A, stosowana w leczeniu trądziku). 
 • Heksachlorofen, kwas paraaminobenzoesowy – substancje przeciwbakteryjne dodawane do mydeł. 
 • Pochodne kwasu salicylowego – popularny środek o działaniu odkażającym i złuszczającym. 
 • Piżmo ambretowe, 6-metylokumaryna składniki perfum. 
 • Olejek bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy, waniliowy oraz olejki cytrusów – składniki perfum i kosmetyków zapachowych. 

Składniki pożywienia o działaniu fotouczulającym: 

 • Słodziki – znajdujące się w produktach typu light mogą powodować działanie fotouczulające (zwłaszcza w okresie letnim). 
 • Róż bengalski lub eozyna (barwniki spożywcze) – często stosowane w przemyśle spożywczym i włókienniczym, mogą powodować reakcje alergiczne skóry. 
 • Czosnek – zawiera dwusiarczek diallilu, która jest jedną z silniejszych substancji fotouczulających. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy w ciąży mogę stosować krem do skóry naczynkowej?

Wymienione przez Panią składniki uznawane są jako bezpieczne w czasie ciąży. Proszę się nie obawiać stosowania takiego kremu. Diosminy i…

Zobacz więcej

Niewydolność serca a domowa tlenoterapia

W przypadku niewydolności serca bardzo prawdopodobnie organizm Pani mamy nie jest wystarczająco zaopatrywany w tlen. Warto wykonać badanie określające poziom…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
07 maja 2021 mgr farm. Monika Cichocka
06 maja 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
04 maja 2021 mgr Beata Ossowska
22 kwietnia 2021 mgr Ewelina Mróz-Kaźmierczak
13 kwietnia 2021 mgr Ewa Cieślik
01 kwietnia 2021 Alicja Olewiecka
01 kwietnia 2021 mgr farm. Sebastian Cybulski
12 marca 2021 Michał Frynas
08 marca 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
03 marca 2021 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)