Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
1

Laserowe zamykanie naczynek – czego unikać przed zabiegiem?

Słuchaj artykułu

Przed każdym zabiegiem, w którym wykorzystuje się laser, należy skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do zabiegów laserowego zamykania naczynek jest: ciąża, karmienie piersią, zażywanie leków lub ziół światłouczulających, cukrzyca, padaczka i problemy z krzepliwością krwi. Dwa tygodnie przed zabiegami laserowymi zakazane jest przyjmowanie substancji, które uwrażliwiają skórę na działanie światła. Zakaz dotyczy nie tylko substancji przyjmowanych wewnętrznie (np. napary ziołowe, suplementy diety), ale także zewnętrznie (niektóre kosmetyki). 

Laserowe zamykanie naczynek – czego unikać przed zabiegiem?

Wyróżniamy dwie grupy reakcji uwrażliwiających na działanie światła: 

Reakcje o działaniu fototoksycznym zmiany pojawiają się od razu po narażeniu na promieniowanie i tylko w obszarach, które miały kontakt ze światłem. Przypominają oparzenia słoneczne

Reakcje o działaniu fotoalergicznym zmiany pojawiają się po około dobie od narażenia na promieniowanie i rozprzestrzeniają się poza miejsca, które miały kontakt ze światłem. Najczęściej przybierają postać swędzących grudek z wysiękiem. Reakcja alergiczna zostaje zapamiętana przez organizm, co w konsekwencji skutkuje pojawianiem się po każdym zażyciu danej substancji i nawet bardzo krótkim napromieniowaniu ostrego stanu zapalnego skóry. 


Kremy do cery naczynkowej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakich ziół należy unikać przed zabiegami laserowymi? 

  • Dziurawiec hiperycyna występująca w dziurawcu ma silne działanie fotouczulające. Ziele dziurawca stosowane jest w zapaleniu wątroby oraz różnych schorzeniach układu pokarmowego. 
  • Arcydzięgiel, aminek wielki i ruta – zawierają furanokumaryny o silnym działaniu fototoksycznym i fotouczulającym. Stosowane są w dolegliwościach układu pokarmowego. 
  • Pietruszka, koper, pasternak zwyczajny, seler i marchew – należą do rodziny selerowatych i również mogą uwrażliwiać na działanie światła. 
  • Barszcz Sosnowskiego i barszcz Montegazziego – są niebezpieczne dla ludzi, powodują oparzenia skóry przypominające oparzenia wrzątkiem. 
  • Pomarańcza bergamota i cytryna zwyczajna – działają fotouczulająco i fototoksycznie. Olejek z bergamotki używany jest w perfumiarstwie jako jeden ze składników zapachowych, dlatego należy uważać z wyborem perfum przed zabiegami laserowymi. 
  • Rumianek, nagietek i arnika zawierają laktony seskwiterpenowe o właściwościach uczulających. 

Kosmetyki o właściwościach fotouczulających: 

  • Witamina A – może występować w różnych formach: retinol (witamina A), retinal (aldehyd), kwas retinowy (kwas), octan retinolu, propian retinylu, polimitynian retinylu (estry), izotretynoina (pochodna witaminy A, stosowana w leczeniu trądziku). 
  • Heksachlorofen, kwas paraaminobenzoesowy – substancje przeciwbakteryjne dodawane do mydeł. 
  • Pochodne kwasu salicylowego – popularny środek o działaniu odkażającym i złuszczającym. 
  • Piżmo ambretowe, 6-metylokumaryna składniki perfum. 
  • Olejek bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy, waniliowy oraz olejki cytrusów – składniki perfum i kosmetyków zapachowych. 

Składniki pożywienia o działaniu fotouczulającym: 

  • Słodziki – znajdujące się w produktach typu light mogą powodować działanie fotouczulające (zwłaszcza w okresie letnim). 
  • Róż bengalski lub eozyna (barwniki spożywcze) – często stosowane w przemyśle spożywczym i włókienniczym, mogą powodować reakcje alergiczne skóry. 
  • Czosnek – zawiera dwusiarczek diallilu, która jest jedną z silniejszych substancji fotouczulających. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę