8
04 kwietnia 2018

Mikropigmentacja medyczna piersi. Poznaj inne oblicze makijażu permanentnego

Zabieg mastektomii pomaga wygrać z ciężką chorobą, jednak efekt nierzadko skutkuje zatraconym poczuciem kobiecości i dobrym samopoczuciem. Z pomocą może przyjść wówczas mikropigmentacja - inne oblicze makijażu permanentnego, dzięki któremu otoczka brodawki sutkowej odzyskuje swój naturalny kolor. Na czym dokładnie polega ten zabieg i jakie są jego korzyści?

Mikropigmentacja medyczna piersi

Produkty pielęgnacyjne po mikropigmentacji

Dla kogo jest przeznaczony zabieg i na czym polega?

Mikropigmentacja medyczna otoczki brodawki sutkowej to zabieg dedykowany kobietom po rekonstrukcji piersi (zarówno z odtworzoną chirurgicznie brodawką, jak i bez niej) po uprzedniej mastektomii. Zaproponować go można także osobom po zabiegu plastyki piersi, cierpiącym na bielactwo oraz tym, u których brodawki uległy urazom lub poparzeniom. Rekonstrukcja aureoli polega na wizualnym odtworzeniu otoczki brodawki sutkowej (można również powiększyć jej kształt lub wyrównać kolor). Zabieg pigmentacji to stosunkowo szybki i mało inwazyjny sposób na odzyskanie realistycznego wyglądu piersi.

Przeczytaj również:
Rehabilitacja po mastektomii

Mikropigmentacja piersi krok po kroku

Podobnie jak w przypadku makijażu permanentnego brwi, ust czy powiek, zaczynamy od szkicu. Linergistka wykonuje rysunek nowej brodawki kredką, starając się, by piersi klientki wyglądały symetrycznie. Ważne jest dobranie właściwego tonu i barwy stosowanych pigmentów względem zdrowej otoczki. Po zaakceptowaniu kształtu i koloru przystępuje się do pigmentacji skóry. Posługując się odpowiednią techniką światła i cienia, używa się kilku kolorów pigmentów, które aplikowane są do skóry w ten sposób, by uzyskać w miarę możliwości najbardziej wierny obraz otoczki z jego trójwymiarowym wyglądem. Trzeba też pamiętać, że pigmentacja daje optyczny efekt i nie da nam rzeczywistej wypukłości brodawki.

Aby osiągnąć zadowalający rezultat, potrzebne będą minimum dwie sesje (w zależności od przyswajania barwnika). Wadą jest to, że z czasem pigment zanika i wymagane jest powtórzenie zabiegu. Wyblaknięcie pigmentacji ma również dobre strony – jesteśmy w stanie dokonać korekty kształtu i koloru, a także zastosować głębszą, a przez to trwalszą pigmentację, jeżeli wynik pierwszego zabiegu jest zadowalający. Jest to delikatna metoda i zapewnia szybkie gojenie, gdyż pigment aplikowany jest pod warstwę naskórka. Zaraz po zabiegu efekt zawsze jest intensywny, może nawet wydawać się, że jest przerysowany. Po 4-7 dniach barwa jaśnieje nawet o 50%. Proces regeneracji i stabilizacji koloru trwa od 28 do 50 dni. Klientki, które przeszły wiele zabiegów radioterapii, mają bardziej wrażliwą i uszkodzoną skórę. W takiej sytuacji czas gojenia może wynosić więcej niż standardowe cztery tygodnie. Dlatego też niezwykle ważna jest fachowa wiedza, właściwe traktowanie skóry, zachowanie odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy poszczególnymi pigmentacjami oraz dbałość o miejsce zabiegowe.

Bariery psychologiczne przed zabiegiem

Decyzję o tym, czy poddać się rekonstrukcji aureoli poprzez pigmentację musi podjąć sama zainteresowana. Ta decyzja nie należy do łatwych i wymaga czasu. Są panie, dla których sam zabieg rekonstrukcji piersi po mastektomii jest wystarczający, innym spełnienie przynosi odtworzenie aureoli dzięki pigmentacji, a jeszcze innym całkowita rekonstrukcja wypukłości brodawki wraz z koloryzacją otoczki. Należy pamiętać, że każda pacjentka ma swoje lęki lub wątpliwości dotyczące zabiegu.

Obawy przed nawrotem choroby, pokazaniem swoich miejsc intymnych, lęk przed oceną ze strony linergistki, powikłaniami czy efektem zabiegu jest czymś naturalnym. Niezależnie od potrzeb pacjentki, linergistka powinna zadbać o odpowiednią intymność podczas wykonywania zabiegu. Właściwe podejście do tematu, zrozumienie i empatia przy tym zabiegu są bardzo ważne. Miejsce wykonania pigmentacji jest sferą intymną pacjentki. Trzeba pokazać niedoskonałości i blizny. Powrót do przeżyć związanych z przebytą chorobą, leczeniem, stresem, nerwami, operacjami i bólem może być trudny. Bardzo ważne jest, aby kobiety wiedziały, że mają wiele możliwości. Pacjentka musi mieć poczucie bezpieczeństwa, często dojrzewa do tej decyzji z upływem czasu. Jeśli nie czuje się gotowa lub potrzebuje więcej czasu, aby podjąć decyzję – nie warto się przejmować. To normalna reakcja!

Korzyści z zabiegu mikropigmentacji

Rak piersi stał się wszechobecny w naszym życiu, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Utrata piersi stopniowo przestaje być tematem tabu i warto rozmawiać również o możliwościach pacjentek po zakończonym leczeniu. Odtworzenie piersi przywraca poczucie kobiecości lub po prostu normalności po zabiegu mastektomii. Istnieje wiele metod rekonstrukcji piersi, w tym zastosowanie implantów oraz wykorzystanie własnych tkanek, jednak często nie zostają one zakończone odtworzeniem brodawki i otoczki. Dlatego zabieg pigmentacji aureoli traktujmy jako dalszy etap kuracji, który umożliwi uzyskanie realistycznego wyglądu piersi. Pozwoli on również pacjentce na pozytywny odbiór wyglądu swojego ciała, dobre samopoczucie i akceptację siebie po ciężkiej walce z chorobą. Makijaż permanentny zarówno estetyczny, jak i medyczny, jest bardzo pomocny nie tylko w odbudowaniu urody, ale również zwiększeniu poczucia własnej wartości.

Przeczytaj również:
Makijaż permanentny – na czym polega i na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji jego wykonania?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Suchy jałowy opatrunek – jak go przeciąć?

Im mniej działań wykonywanych na jałowym opatrunku, tym lepiej. Jeśli najmniejsze kompresy jałowe 5x5 cm są za duże i nie…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Jaka maść na blizny?

Maści na blizny wykazują największą skuteczność, gdy są stosowane zaraz po wygojeniu się rany. Mogą one zawierać wyciągi roślinne, alantoinę…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Mikropigmentacja medyczna piersi

Produkty pielęgnacyjne po mikropigmentacji

Czytaj także
05 października 2021 Magdalena Bernisz
29 września 2021 lek. Rafał Suchodolski
30 sierpnia 2021 mgr farm. Aleksandra Kluz
14 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
13 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)