Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
3

Mycie twarzy – czego używać? Jakie techniki stosować?

Słuchaj artykułu

W ciągu dnia na twarzy gromadzą się zanieczyszczania, kurz oraz łój produkowany przez gruczoły. Wszystko to może być powodem tworzenia się nieestetycznych zmian na powierzchni skóry, w tym zaskórników. Nieprawidłowo oczyszczona twarz szybciej się starzeje i jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Mycie twarzy – czego używać? Jakie techniki stosować?

Mycie twarzy to podstawa pielęgnacji. Powinno się wykonywać tę czynność przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przygotowując skórę do kolejnych kroków, czyli dogłębnego nawilżania za pomocą właściwie dobranego kremu. Ważne, aby kosmetyki były dopasowane do rodzaju cery. Tylko w ten sposób można zadbać o dobrą kondycję naskórka.

Dlaczego warto codziennie oczyszczać skórę twarzy?  

Skóra twarzy codziennie narażona jest na szereg szkodliwych czynników. Na jej powierzchni osadzają się przede wszystkim zanieczyszczenia środowiskowe, w tym pyły 2,5 PM, które po wniknięciu w głąb skóry mogą powodować: 

  • zmarszczki,  
  • przebarwienia,  
  • utratę wiotkości,  
  • podrażnienia.  

Produkty do pielęgnacji twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Uszkodzony naskórek traci większą ilość wody, a kondycja warstwy hydrolipidowej ulega pogorszeniu. Tym samym skóra twarzy staje się przesuszona, matowa, skłonna do podrażnień, zaczerwienień, a nawet tworzenia się zaskórników otwartych i zamkniętych. Osoby posiadające skórę tłustą i trądzikową, rezygnując z codziennego jej mycia, narażają się na zaostrzenie objawów trądziku.  

Skóra kobiet, które kładą się spać w pełnym makijażu, jest bardziej podatna na procesy starzenia się naskórka, w tym uszkodzenia. 

Zasady prawidłowego oczyszczania twarzy 

Poranne oczyszczanie warto rozpocząć od delikatnego pobudzenia cery chłodną lub zimną wodą. Taka temperatura usprawnia krążenie krwi, co sprawia, że twarz jest jędrna i gotowa na przyjęcie składników odżywczych zawartych w dermokosmetykach. Warto wybrać lekką piankę oczyszczającą, która nie podrażnia naskórka, nie zatyka porów i skutecznie usuwa nadmiar sebum. Dla osób, które wolą zrezygnować z używania wody do mycia twarzy, zaleca się wybór emulsji micelarnych. Oczyszczające micele zawierają substancje myjące, które łagodnie i skutecznie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń.  

Warto pamiętać o tym, aby po umyciu twarzy delikatnie odsączyć ją z nadmiaru wody. W tym celu nie powinno się trzeć naskórka, a jedynie przyłożyć miejscowo czysty bawełniany lub papierowy ręcznik.  

Wieczorna pielęgnacja powinna wyglądać tak samo, jak poranna. Ponadto warto się upewnić, że pozostałości tuszu, podkładu, pudru i innych kolorowych kosmetyków zostały całkowicie usunięte. Do demakijażu oczu należy wybrać produkty do tego przeznaczone, co pozwoli na uniknięcie podrażnień i zaczerwienienia spojówek.  

Od czasu do czasu warto wykonać peeling, który ułatwia pozbycie się martwego naskórka i umożliwia głębokie oczyszczenie porów. W przypadku skóry wrażliwej warto postawić na kosmetyk przebadany dermatologicznie, np. delikatny żel oczyszczający z peelingiem. Ze względu na jego łagodne działanie można go stosować codziennie.  

Techniki oczyszczania twarzy  

Istnieje wiele technik oczyszczania twarzy. Ważne, aby wybrać metodę dopasowaną do rodzaju skóry. Dużą popularnością cieszy się metoda 4-2-4. Co prawda trwa ona 10 minut, jednak pozwala na dogłębne oczyszczenie naskórka. Kobiety, które ją stosują, zauważają poprawę kondycji skóry twarzy, spłycenie drobnych zmarszczek, a także zmniejszenie zmian trądzikowych.  

Jak sama nazwa wskazuje, metoda 4-2-4 odnosi się do czasu trwania poszczególnych etapów oczyszczania. Pierwsze 4 minuty należy przeznaczyć na masowanie twarzy olejem. Ważne, żeby produkt był dopasowany do rodzaju cery. W tym czasie warto się zrelaksować i np. posłuchać ulubionej muzyki. Kolejne 2 minuty to klasyczne mycie twarzy przy pomocy pianki oczyszczającej lub emulsji. Produkt należy wmasować w pozostawioną na skórze tłustą warstwę. Przez ostatnie 4 minuty zmywa się ciepłą wodą nałożone wcześniej preparaty. W ten sposób pozbywamy się nieusuniętych resztek zanieczyszczeń i brudu. Aby jeszcze lepiej wpłynąć na ukrwienie skóry twarzy, warto naprzemiennie stosować ciepłą i zimną wodę. 

Najczęstsze błędy w oczyszczaniu twarzy 

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas oczyszczania skóry jest używanie zbyt ciepłej wody. Skórze nie służy również zbyt silny strumień. Dlatego też lepiej zrezygnować z mycia twarzy pod prysznicem.  

Należy pamiętać o częstej wymianie ręczników do twarzy. Nie powinno się używać tego samego ręcznika do osuszenia twarzy i ciała. W łazience panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Używając brudnego materiału, można w łatwy sposób przenieść infekcję na całą twarz. Ponadto należy unikać pocierania naskórka, ponieważ w przypadku stanów zapalnych można w ten sposób zaostrzyć zaczerwienienia. 

Produkty do oczyszczania twarzy powinny być dopasowane do rodzaju cery. Warto postawić na te pozbawione substancji mogących powodować alergie i podrażnienia. Lepiej zrezygnować również ze składników zapachowych i barwników. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 1 kwietnia 2021, 21:50
    Kasia

    Mam skórę tłustą, skłonności do wyprysków. Czym mam myć twarz i jakie kramy stosować na noc. 35+

    1. 2 kwietnia 2021, 07:45
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Pani Kasiu, przy cerze tłustej należy stosować preparaty delikatnie myjące i oczyszczające, o działaniu przeciwbakteryjnym. Pamiętajmy jednak, by nie przesuszały one naszej skóry. Po bardziej szczegółową poradę zapraszamy na https://gemini.pl/poradnik/zapytaj-farmaceute/. Nasi Farmaceuci chętnie rozwieją Pani wątpliwości.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę