Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
44

Na czym polega chelatowanie włosów?

Słuchaj artykułu

Twarda woda może mieć bardzo zły wpływ na wygląd włosów. Prostą metodą na walkę z twardą wodą jest chelatowanie włosów. Polega ono na użyciu produktu kosmetycznego, np. szamponu, w skład którego wchodzi substancja organiczna tworząca chelaty z jonami metali. Po umyciu włosów takim szamponem stają się one miękkie i gładkie w dotyku, ponieważ osad z twardej wody zostaje usunięty z włosów przy pomocy substancji chelatującej

Na czym polega chelatowanie włosów?

Czym jest chelatowanie włosów? 

Chelatowanie włosów to proces, podczas którego usuwane są z ich powierzchni nagromadzone osady. Osad nabudowuje się na włosach podczas każdego ich mycia z użyciem twardej wody. Jony zawarte w dużej ilości w twardej wodzie tworzą na włosach niewidzialną skorupę, przez którą włosy stają się suche, matowe i skłonne do rozdwajania. Co więcej, ze względu na barierę, którą tworzy osad, nie widać efektów dodatkowej pielęgnacji w postaci nakładanych odżywek i masek. Podczas chelatowania jony zostają związane przez substancję organiczną i dzięki temu osad znika, a w reakcji powstaje chelat. Chelaty to związki chemiczne, w skład których wchodzą pierwiastki metalu oraz substancje organiczne chelatujące. W przypadku chelatowania włosów dochodzi do połączenia się jonów pochodzących z twardej wody z substancją organiczną (chelatującą) zawartą w szamponie lub odżywce. Substancjami tymi są najczęściej wersenian disodowy (disodowy EDTA, disodium EDTA) i tetrasodowy EDTA (tetrasodium EDTA). 


Produkty wzmacniające włosy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Twarda woda zawiera w swoim składzie dużo jonów magnezu, wapnia, ale często też żelaza i manganu. Im twardsza woda, tym więcej składników mineralnych się w niej znajduje. Oznaką twardej wody w kranie jest osad z kamienia w czajniku oraz np. przy bateriach łazienkowych lub kuchennych. 

W jaki sposób chelatować włosy?   

Najprostszym sposobem na chelatowanie włosów jest zastosowanie szamponu, który będzie miał w składzie jedną z wcześniej przytoczonych substancji: disodium lub tetrasodium EDTA. Jeśli włosy są bardzo szorstkie i matowe, można pozostawić szampon na włosach na około 2 minuty, by substancje organiczne miały czas na związanie jonów. Na noc przed umyciem włosów szamponem poleca się nałożenie na nie oleju, np. lnianego lub oliwy z oliwek. Efektem będzie nawilżona skóra głowy oraz łuska włosa przygotowana na zastosowanie mocniejszego detergentu. 

Jakie są zalety chelatowania włosów? 

Włosy po chelatowaniu stają się miękkie, błyszczące i sprężyste. Końcówki włosów nie rozdwajają się tak szybko, a włosy są łatwiejsze w rozczesaniu i nie plączą się intensywnie w ciągu dnia. Systematyczne oczyszczanie włosów z osadów sprzyja również lepszym efektom pielęgnacji przy użyciu odżywek, masek i olejów do włosów. 

Jak często chelatować włosy? 

Częstość chelatowania włosów zależy od kilku czynników. Jeśli myjemy włosy często i nasza woda z kranu jest bardzo twarda, to warto wykonywać ten zabieg co trzecie mycie włosów. Należy pamiętać, że częstsze mycie włosów szamponem mającym w składzie pochodne EDTA może zadziałać w drugą stronę – przesuszyć łuski włosów oraz skórę głowy. Ponadto częstość chelatowania uzależniona jest od ogólnego stanu i rodzaju włosów. Jeśli nasze włosy są z natury suche, nadmierna ingerencja jakimikolwiek preparatami może przynieść opłakane skutki. W takim wypadku należy wypróbować chelatowanie np. raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.  

Jeżeli mamy w planie nałożenie na włosy henny – najpóźniej trzy dni przed zabiegiem poleca się zastosowanie chelatowania w celu przygotowania włosów do przyjęcia koloru.  

Podsumowując, zabieg chelatowania jest bardzo przydatny, kiedy woda, której używamy do mycia włosów, jest bogata w różnego rodzaju jony (twarda woda). Wówczas chelatowanie pomaga w pielęgnacji włosów i wyraźnie zmienia ich jakość.   

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę