Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
3

Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?

Słuchaj artykułu

Regularne złuszczanie martwego naskórka powinno stanowić obowiązkowy element pielęgnacji twarzy. Peeling zapewnia skórze zdrowy, promienny wygląd i przygotowuje ją pod dalszą pielęgnację. Nieodpowiednio dobrany może jednak pogorszyć stan naszej cery. Jak wybrać odpowiedni peeling dla siebie i jak często go stosować, aby osiągnąć jak najlepsze efekty?

Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?

Peeling do twarzy – dlaczego warto go stosować? 

W najgłębszej warstwie skóry nieustannie powstają nowe komórki. Z czasem obumierają i przemieszczają się ku górze – do naskórka. Cykl życia komórek skóry trwa około 28 dni. Z wiekiem czas ten ulega jednak wydłużeniu. Na pogorszenie się stanu skóry w znacznym stopniu ma wpływ również stres. Z powodu skróconego czasu na regenerację skóra staje się szara, szorstka i pozbawiona blasku. Złuszczanie naskórka stymuluje skórę do przyspieszenia procesów regeneracji, co znacząco poprawia jej wygląd. 


Peelingi do twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Korzyści płynące z regularnego stosowania peelingów do twarzy: 

  • dogłębne oczyszczenie, 
  • wygładzenie cery, 
  • spłycenie zmarszczek, 
  • usuwanie drobnych przebarwień, 
  • regeneracja skóry, 
  • efekt rozświetlenia, 
  • poprawa krążenia, 
  • regulacja wytwarzania sebum, 
  • lepsze wchłanianie innych kosmetyków. 

Przeczytaj również:
Jak zrobić domowy peeling?

Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje? 

Peelingi do twarzy najłatwiej podzielić ze względu na sposób działania: 

  1. peelingi mechaniczne (drobnoziarniste i gruboziarniste) – złuszczanie wykonuje się przez masowanie twarzy z użyciem kosmetyków zawierających cząstki ścierające, które mechanicznie usuwają martwy naskórek, 
  2. peelingi enzymatyczne – dzięki enzymom zawartym w kosmetyku martwy naskórek ulega zmiękczeniu i rozpuszczeniu, 
  3. peelingi chemiczne – do pozbycia się martwego naskórka wykorzystuje się działanie kwasów. 

Przeczytaj również:
Peelingi chemiczne – jakie są ich rodzaje?

Peeling mechaniczny – dla kogo jest przeznaczony? 

Peeling mechaniczny przeznaczony jest dla skóry, która nie jest nadwrażliwa. Doskonale oczyszcza i pobudza skórę do odnowy, ale zbyt mocne pocieranie może uszkodzić jej komórki. W przypadku peelingu mechanicznego należy pamiętać, że masaż należy wykonywać delikatnie. Jeśli podczas masażu skóry kosmetykiem z drobinkami pojawi się znaczne zaczerwienienie, zabieg należy przerwać.  

Peeling mechaniczny teoretycznie przeznaczony jest do każdego typu cery – od suchej, przez normalną, po tłustą. Najbezpieczniejszy będzie jednak dla skóry mieszanej i tłustej, która charakteryzuje się większą odpornością na ścieranie. W przypadku skóry mieszanej i tłustej bez zmian trądzikowych zaleca się stosowanie peelingów nawet 2 razy w tygodniu. Peeling pozwoli na dokładne oczyszczenie porów i będzie regulować ilość wytwarzanego sebum. 

Co ważne, peelingu mechanicznego nie wolno wykonywać w przypadku ostrych, aktywnych zmian trądzikowych i wykwitów ropnych, ponieważ może to doprowadzić do zaognienia zmian.  

Peeling enzymatyczny – dla kogo jest przeznaczony? 

Peelingi enzymatyczne zawierają w swoim składzie enzymy pochodzące głównie z owoców, które delikatnie zmiękczają martwy naskórek i powodują jego rozpuszczanie bez nadmiernego podrażnienia. Peeling enzymatyczny nakłada się na skórę na określony przez producenta kosmetyku czas, po czym zmywa wodą bez mechanicznego tarcia. 

Peeling enzymatyczny jest odpowiedni dla każdego typu cery. Warto wybrać go szczególnie wtedy, gdy skóra ma skłonności do zaczerwienień, jest wrażliwa lub naczynkowa, a stosowanie peelingów mechanicznych nadmiernie ją podrażnia. Delikatniejszy peeling enzymatyczny jest również polecany dla skóry trądzikowej. W przypadku cery problematycznej, z wypryskami drobinki ścierające zawarte w peelingach mechanicznych mogą prowadzić do nasilenia stanu zapalnego i znacznego pogorszenia jej kondycji, dlatego należy z nich zrezygnować. 

Peeling chemiczny – dla kogo jest przeznaczony? 

Peelingi kwasowe są zdecydowanie najbardziej agresywnym sposobem złuszczania martwego naskórka. Peelingi, które można wykonywać w domu, zawierają zazwyczaj kwasy AHA i BHA. Silniejsze kwasy, np. trichlorooctowy, stosuje się jedynie w gabinetach kosmetycznych pod okiem profesjonalistów. Peelingi kwasowe nie są przeznaczone dla każdego, ale w przypadku cer tłustych, z niedoskonałościami wykonywane prawidłowo mogą dawać spektakularne efekty. 

Peeling twarzy powinien być obowiązkowym krokiem pielęgnacji. Ważne, aby dobrać go odpowiednio do rodzaju cery. Wówczas jego stosowanie będzie przynosiło jedynie korzyści, a nie szkody. W razie wątpliwości warto skonsultować się z kosmetologiem, który pomoże określić typ cery i dobierze odpowiednią dla niej pielęgnację, w tym najlepszy rodzaj złuszczania. 

Przeczytaj również:
Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować?
Peeling a scrub – czy jest między nimi różnica?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę