Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Przebarwienia – jak się ich pozbyć?

Słuchaj artykułu

Przede wszystkim należy wyeliminować czynnik drażniący. W leczeniu stosuje się terapię laserem. Ponadto przebarwień można pozbyć się, wykonując w gabinecie kosmetologicznym mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny i peelingi chemiczne. Ważna jest też odpowiednia pielęgnacja domowa. 

Przebarwienia – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia to ciemniejsze miejsca na skórze, które pojawiają się wskutek nagromadzenia się barwnika w skórze – melaniny. Jest ona wydzielana przez melanocyty, których aktywność została zaburzona przez różne czynniki. Zmiany na skórze zazwyczaj są nierównomierne, rozlane. Mogą pojawić się w każdym wieku, jednak osoby starsze są na nie najbardziej narażone. Przebarwienia częściej pojawiają się u kobiet. 

Przebarwienia – przyczyny 

Przyczyny występowania przebarwień: 

  • promieniowanie UV – światło słoneczne oraz sztuczne emituje promieniowanie, które zwiększa aktywność melanocytów w skórze; 
  • przyczyny hormonalne – przebarwienia mogą powstać ze względu na zmiany stężenia hormonów, które występują w trakcie ciąży oraz takich chorób, jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność kory nadnerczy; 
  • stan zapalny – pojawiający się głównie w przebiegu trądziku
  • podeszły wiek – powstają zmiany soczewicowate, z czasem mogą się łączyć w większe zmiany; 
  • stosowanie niektórych leków – przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, niektórych antybiotyków, NLPZ, leków psychotropowych, moczopędnych; 
  • stosowanie niektórych ziół – dziurawiec, arcydzięgiel; 
  • działanie środków chemicznych

Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Leczenie przebarwień 

Leczenie przebarwień jest czasochłonne i wymaga dużej systematyczności, dlatego bardzo dużą rolę odgrywa profilaktyka. Należy chronić skórę przed działaniem słońca czy solarium. Najlepszą metodą jest stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, nawet o faktorze 50+. Gdy przebarwienia występują, nawet jeśli pacjent nie ma kontaktu z promieniowaniem, należy udać się do dermatologa, aby zbadać przyczynę problemu. Eliminacja czynnika podrażniającego, np. leków, balsamów czy perfum może pomóc pozbyć się przebarwień.  

Najskuteczniejszą metodą leczenia przebarwień jest poddanie się terapii laserowej. W specjalistycznych gabinetach kosmetologicznych dobierany jest odpowiedni rodzaj światła. Terapia ta polega na niszczeniu komórek zawierających nadmiar melaniny w skórze. Laser może także dodatkowo wykazywać inne właściwości, np. redukować rozszerzone naczynka i drobne zmarszczki mimiczne oraz działać ujędrniająco na skórę. Zabiegi najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, kiedy w naszym klimacie promienie słoneczne nie wykazują właściwości drażniących.  

Usuwanie przebarwień – inne metody 

W gabinetach kosmetycznych można poddać się także innym zabiegom mającym na celu usunięcie zmian. W tym przypadku stosuje się: 

  • mikrodermabrazję, czyli złuszczanie naskórka za pomocą peelingu mechanicznego wykonanego z kryształków diamentowych lub korundowych; 
  • peeling kawitacyjny – złuszczanie naskórka za pomocą wody połączonej z działaniem ultradźwięków; 
  • peelingi chemiczne – aby złuszczyć naskórek, najczęściej wykorzystuje się kwasy roślinne, np. migdałowy. 

Z przebarwieniami można walczyć także we własnym zakresie. Zastosowanie znajdują kremy z właściwościami wybielającymi. Takie kosmetyki zawierają w swoim składzie: 

  • kwasy AHA (glikolowy, mlekowy, jabłkowy, szikimowy) i kwasy BHA (salicylowy), 
  • papainę, 
  • witaminę C
  • wyciąg z amli, 
  • proszek perłowy. 

Jak widzimy, usunięcie przebarwień jest możliwe. Potrzebna jest konsultacja ze specjalistą oraz dobór odpowiedniej metody leczenia dostosowanej do naszych potrzeb.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę