1
21 kwietnia 2021

Sposoby na siwienie u mężczyzn

Siwienie jest procesem fizjologicznym, a moment, w którym się rozpoczyna i tempo jego postępowania zależy w dużej mierze od czynników genetycznych, ale nie tylko. Siwienie włosów u mężczyzn, zwłaszcza przedwczesne, może stać się źródłem kompleksów. Jak radzić sobie z siwymi włosami? Czy farbowanie to jedyne rozwiązanie? 

Siwienie u mężczyzn – przyczyny 

Siwienie włosów jest procesem fizjologicznym polegającym na stopniowym ubywaniu melaniny z włosa. Spowodowane jest zmniejszającą się aktywnością melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę, ale także zaburzeniami transportu melaniny do środka włosa. 

Niestety u niektórych proces siwienia rozpoczyna się przedwcześnie. Siwe włosy mogą pojawić się u mężczyzn nawet przed 30. rokiem życia. Siwienie w młodym wieku może mieć związek nie tylko z genetyką. Na przyspieszenie tego procesu ma także wpływ prowadzony tryb życia, przewlekły stres, przemęczenie, nieodpowiednia dieta. Może być to także objaw niektórych chorób. Przyspieszone siwienie obserwuje się u mężczyzn cierpiących m.in. na cukrzycę, nadczynność tarczycy czy anemię. Przedwczesne siwienie może również wynikać z niedoboru witamin, głównie z grupy B. Chorobą mogącą przyczyniać się do przyspieszenia procesu jest także depresja

Dla niektórych mężczyzn siwienie nie stanowi problemu, jednak dla wielu może być powodem kompleksów. Trudności z jego zaakceptowaniem dotyczy przede wszystkim mężczyzn, u których siwienie rozpoczęło się w młodym wieku. Siwe włosy bez wątpienia potrafią wizualnie dodać lat, a wielu kojarzą się z utratą młodości, witalności i siły.  

Siwienie włosów – jak sobie z nim radzić? 

Mężczyźni, którzy mają problem z zaakceptowaniem swojego nowego wyglądu, wcale nie muszą się z nim godzić. Istnieje wiele sprawdzonych i bezpiecznych sposobów, aby zachować młody wygląd na dłużej. 

Do najpopularniejszych metod walki z siwieniem należą: 

  • stosowanie odsiwiaczy do włosów, 
  • farbowanie włosów, 
  • stosowanie specjalistycznych szamponów. 

Odsiwiacze do włosów 

Odsiwiacze są preparatami, które działają zupełnie inaczej niż popularne farby do włosów. Zadaniem odsiwiaczy jest przywrócenie włosom ich naturalnego odcienia oraz blasku i zdrowego wyglądu. W przeciwieństwie do farb nie dają natychmiastowego efektu, lecz wymagają regularnego stosowania. Efekty działania odsiwiaczy są stopniowe, jednak pozwalają na osiągnięcie bardziej naturalnego wyglądu włosów, dzięki czemu znajdują wielu zwolenników. Stosowanie odsiwiaczy jest też zdecydowanie łatwiejsze niż samodzielne farbowanie włosów. Aby przywrócić włosom naturalny kolor, preparat należy stosować dwa razy dziennie przez okres ok. 3-4 tygodni. Po tym czasie zaleca się nakładanie go raz w tygodniu, dla utrzymania efektów. Odsiwiacze przywracają włosom nie tylko kolor, ale też zdrowy wygląd. Regularne stosowanie preparatów widocznie pogrubia włosy i zwiększa ich elastyczność. Ponadto odsiwiacze wspomagają walkę z łupieżem

Farby do włosów 

Farbowanie włosów przynosi natychmiastowy rezultat, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób, które nie chcą długo czekać na efekty. Należy jednak pamiętać, że farby do włosów nie likwidują problemu, a jedynie go ukrywają. Problematyczny może okazać się dobór odpowiedniego koloru farby. Trudno uzyskać tu tak naturalny efekt, jak w przypadku odsiwiaczy. 

Szampony  

Szampony przeznaczone do siwiejących włosów zawierają w swoim składzie fitopigmenty, które mają zdolność stopniowego przyciemniania włosów. Pierwsze efekty widoczne są podobnie jak w przypadku odsiwiaczy po ok. 3-4 tygodniach stosowania. Szampony do włosów wymagają jednak regularnego stosowania. Będą dobrym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy cenią sobie wygodę. Szampony na siwienie są produktami kompleksowymi, dokładnie oczyszczają skórę głowy, przywracają włosom naturalny kolor oraz dzięki zawartości składników pielęgnacyjnych korzystnie wpływają na ich kondycję. 

Jak widać, istnieje kilka metod na poradzenie sobie z problemem siwienia. Wybór odpowiedniej metody zależy od tego, czy zależy nam na szybkich, czy bardziej naturalnych efektach. Niemniej jednak warto rozejrzeć się po sklepowych półkach i znaleźć produkt, który najbardziej nam odpowiada. 

Przeczytaj również:
Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
01 października 2021 Natalia Górska
10 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
16 lipca 2021 mgr farm. Sylwia Kulikowska-Figiel
25 czerwca 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)