Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
8

Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach

Słuchaj artykułu

Węgiel od dawna wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej do zwalczania biegunek czy wzdęć. Od pewnego czasu zyskał on również uznanie w branży kosmetycznej, głównie przy pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Znaczenie węgla aktywnego podnosi fakt, że jest to związek nietoksyczny, tani i łatwy do otrzymania. Dlatego właśnie surowiec ten zaczyna stanowić główny składnik wielu produktów kosmetycznych.

Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach

Charakterystyka węgla aktywnego

Węgiel aktywny (symbol pierwiastka C) posiada zdolności absorbujące dzięki dużej powierzchni porów, tzw. powierzchni sorpcyjnej. Pochłania więc różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne. Pierwotnie węgiel stosowany był jako filtr oczyszczający. Głównymi źródłami węgla są:

  • drewno,
  • węgiel kamienny,
  • węgiel brunatny,
  • torf.

Zawierają węgiel aktywny
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W jakiej postaci sprzedawany jest węgiel aktywny?

Na półkach sklepowych węgiel aktywny znajdziemy w postaci węgla formowanego, granulowanego, pylistego oraz impregnowanego. W produktach kosmetycznych wykorzystywany jest węgiel pylisty. Produkty, w skład których wchodzi surowiec, to głównie:

  • mydła,
  • peelingi,
  • żele myjące,
  • maseczki,
  • szampony do włosów.

Można również stosować go w domu, dodając do gotowych już kosmetyków bądź tych samodzielnie zrobionych.

Węgiel aktywny dla skóry

W medycynie węgiel aktywny stosowany jest w przypadku zmagania się z biegunką, niestrawnością czy wzdęciami. W kosmetykach wykorzystywany jest dzięki swojej zdolności pochłaniania toksyn, zanieczyszczeń ze skóry, zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum. Dodatkowymi atutem surowca jest działanie antybakteryjne, rozjaśniające, przeciwzapalne i kojące. W związku z tym, stosowany jest w produktach oczyszczających cerę. Regularne stosowanie węgla aktywnego pomaga zwalczać zaskórniaki oraz złagodzić stany zapalne skóry, pozostawiając uczucie świeżości i ukojenia. Związki węgla aktywnego są łagodne dla skóry oraz nie powodują żadnych podrażnień.

Węgiel aktywny dla jamy ustnej

Działanie pasty z dodatkiem węgla aktywnego polega na oczyszczeniu jamy z różnego rodzaju bakterii i zapewnieniu zdrowych dziąseł i zębów. Pasta nie zawiera detergentów ani fluoru i jest łagodna w użyciu. Dzięki porowatej strukturze węgla, wszystkie zanieczyszczenia są pochłaniane przez surowiec, a zęby są bardziej lśniące i wybielone. Taką pastę najlepiej używać do 3 razy w tygodniu.

Węgiel aktywny dla  włosów

Zdarza się, że włosy są niedokładnie oczyszczone, co skutkuje zablokowaniem cebulek włosa przez naskórek oraz prowadzi do wypadania i osłabienia włosów, łupieżu czy swędzenia skóry głowy. Szampon z węglem aktywnym usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia włosa, dotleniając je i odżywiając. Dzięki swoim właściwościom surowiec ten jest skuteczniejszy niż niejeden detergent, nie powodując przy tym podrażnień. Po spłukaniu szamponu włosy są świeże, lekkie,  a skóra głowy zostaje dotleniona. Szampon z węglem polecany jest dla wszystkich typów włosów. Skuteczny może się okazać dla osób zmagających się z przetłuszczaniem, wypadaniem włosów oraz łupieżem.

Domowa pielęgnacja węglem aktywnym

Wybielająca pasta do zębów

Proszek z 3 tabletek wymieszać z łyżką oleju kokosowego. Powstałą pastą szczotkować zęby 2-3 minuty około 3 razy w tygodniu. Po osiągnięciu pożądanego efektu pastę stosować raz w tygodniu w celu podtrzymania efektów.

Peeling do twarzy i ciała

10 porcji proszku zmieszać z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek (np. 4 łyżki) i miodem. Otrzymany peeling oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, zetrze martwy naskórek oraz wyrówna koloryt. Peeling stosować raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów

Dodać do szamponu kilka łyżek węgla aktywnego. Uzyskaną mieszaniną myć włosy 2 razy w tygodniu. Włosy staną się czyste i uniesione od nasady.

Węgiel aktywny jest naturalnym i w pełni bezpiecznym dla naszego organizmu związkiem. Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z dodatkiem tego surowca. Węgiel aktywny można stosować na każdy rodzaj skóry, jednak jest on w szczególności polecany osobom z cerą tłustą i skłonną do trądziku.

Źródła:

  • „Czysta energia, produkty chemiczne i paliwa z węgla – ocena potencjału rozwojowego”, pod red. T. Borowieckiego, J. Kijeńskiego, J. Machnikowskiego, M. Ściążko, IChPW, Zabrze 2008.
  • K. Ilkhanipour, D.M. Yealy, E.P. Krenzelok. Activated charcoal surface area and its role in multiple-dose charcoal therapy. „American Journal of Emergency Medicine”. 11 (6), s. 583–585, 1993.
  • B. Buczek, L. Czepirski., ”Adsorbenty węglowe- surowce, otrzymywanie, zastosowanie”,  Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi I Energią PAN, 2001.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę