8
26 listopada 2018

Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach

Węgiel od dawna wykorzystywany jest w branży farmaceutycznej do zwalczania biegunek czy wzdęć. Od pewnego czasu zyskał on również uznanie w branży kosmetycznej, głównie przy pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej. Znaczenie węgla aktywnego podnosi fakt, że jest to związek nietoksyczny, tani i łatwy do otrzymania. Dlatego właśnie surowiec ten zaczyna stanowić główny składnik wielu produktów kosmetycznych.

Charakterystyka węgla aktywnego

Węgiel aktywny (symbol pierwiastka C) posiada zdolności absorbujące dzięki dużej powierzchni porów, tzw. powierzchni sorpcyjnej. Pochłania więc różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne. Pierwotnie węgiel stosowany był jako filtr oczyszczający. Głównymi źródłami węgla są:

 • drewno,
 • węgiel kamienny,
 • węgiel brunatny,
 • torf.

W jakiej postaci sprzedawany jest węgiel aktywny?

Na półkach sklepowych węgiel aktywny znajdziemy w postaci węgla formowanego, granulowanego, pylistego oraz impregnowanego. W produktach kosmetycznych wykorzystywany jest węgiel pylisty. Produkty, w skład których wchodzi surowiec, to głównie:

 • mydła,
 • peelingi,
 • żele myjące,
 • maseczki,
 • szampony do włosów.

Można również stosować go w domu, dodając do gotowych już kosmetyków bądź tych samodzielnie zrobionych.

Węgiel aktywny dla skóry

W medycynie węgiel aktywny stosowany jest w przypadku zmagania się z biegunką, niestrawnością czy wzdęciami. W kosmetykach wykorzystywany jest dzięki swojej zdolności pochłaniania toksyn, zanieczyszczeń ze skóry, zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum. Dodatkowymi atutem surowca jest działanie antybakteryjne, rozjaśniające, przeciwzapalne i kojące. W związku z tym, stosowany jest w produktach oczyszczających cerę. Regularne stosowanie węgla aktywnego pomaga zwalczać zaskórniaki oraz złagodzić stany zapalne skóry, pozostawiając uczucie świeżości i ukojenia. Związki węgla aktywnego są łagodne dla skóry oraz nie powodują żadnych podrażnień.

Węgiel aktywny dla jamy ustnej

Działanie pasty z dodatkiem węgla aktywnego polega na oczyszczeniu jamy z różnego rodzaju bakterii i zapewnieniu zdrowych dziąseł i zębów. Pasta nie zawiera detergentów ani fluoru i jest łagodna w użyciu. Dzięki porowatej strukturze węgla, wszystkie zanieczyszczenia są pochłaniane przez surowiec, a zęby są bardziej lśniące i wybielone. Taką pastę najlepiej używać do 3 razy w tygodniu.

Węgiel aktywny dla  włosów

Zdarza się, że włosy są niedokładnie oczyszczone, co skutkuje zablokowaniem cebulek włosa przez naskórek oraz prowadzi do wypadania i osłabienia włosów, łupieżu czy swędzenia skóry głowy. Szampon z węglem aktywnym usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia włosa, dotleniając je i odżywiając. Dzięki swoim właściwościom surowiec ten jest skuteczniejszy niż niejeden detergent, nie powodując przy tym podrażnień. Po spłukaniu szamponu włosy są świeże, lekkie,  a skóra głowy zostaje dotleniona. Szampon z węglem polecany jest dla wszystkich typów włosów. Skuteczny może się okazać dla osób zmagających się z przetłuszczaniem, wypadaniem włosów oraz łupieżem.

Domowa pielęgnacja węglem aktywnym

Wybielająca pasta do zębów

Proszek z 3 tabletek wymieszać z łyżką oleju kokosowego. Powstałą pastą szczotkować zęby 2-3 minuty około 3 razy w tygodniu. Po osiągnięciu pożądanego efektu pastę stosować raz w tygodniu w celu podtrzymania efektów.

Peeling do twarzy i ciała

10 porcji proszku zmieszać z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek (np. 4 łyżki) i miodem. Otrzymany peeling oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, zetrze martwy naskórek oraz wyrówna koloryt. Peeling stosować raz w tygodniu.

Pielęgnacja włosów

Dodać do szamponu kilka łyżek węgla aktywnego. Uzyskaną mieszaniną myć włosy 2 razy w tygodniu. Włosy staną się czyste i uniesione od nasady.

Węgiel aktywny jest naturalnym i w pełni bezpiecznym dla naszego organizmu związkiem. Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków z dodatkiem tego surowca. Węgiel aktywny można stosować na każdy rodzaj skóry, jednak jest on w szczególności polecany osobom z cerą tłustą i skłonną do trądziku.

Źródła:

 • „Czysta energia, produkty chemiczne i paliwa z węgla – ocena potencjału rozwojowego”, pod red. T. Borowieckiego, J. Kijeńskiego, J. Machnikowskiego, M. Ściążko, IChPW, Zabrze 2008.
 • K. Ilkhanipour, D.M. Yealy, E.P. Krenzelok. Activated charcoal surface area and its role in multiple-dose charcoal therapy. „American Journal of Emergency Medicine”. 11 (6), s. 583–585, 1993.
 • B. Buczek, L. Czepirski., ”Adsorbenty węglowe- surowce, otrzymywanie, zastosowanie”,  Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi I Energią PAN, 2001.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)