25
10 lutego 2021

Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Włosy wysokoporowate to typ włosów posiadający łuski mocno rozchylone na zewnątrz. Zjawisko to może występować naturalnie (być uwarunkowane genetycznie), ale włosy mogą również stać się wysokoporowate w wyniku błędnej pielęgnacji i ich nadmiernej stylizacji. W obu przypadkach z pomocą przychodzi odpowiednia pielęgnacja, która domknie otwarte łuski włosa.  

Czym jest porowatość włosów? 

Porowatość włosów to określenie mówiące o tym, jak mocno od kory rozchylone są łuski włosa. Im większe odchylenie łusek włosa, tym mocniej są otwarte – takie włosy określa się mianem wysokoporowatych. Łuski włosa stanowią jego zewnętrzną warstwę ochronną i co za tym idzie – im bardziej są rozchylone, tym włos jest bardziej podatny na uszkodzenia i trudniejszy w pielęgnacji. Profesjonalne określenie porowatości włosów można wykonać podczas wizyty u specjalisty trychologa. 

Przeczytaj również:
Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Charakterystyka włosów wysokoporowatych 

Włosy wysokoporowate charakteryzują się otwartymi łuskami, przez co w większości przypadków są suche i się puszą. Zdecydowanie częściej włosy wysokoporowate posiadają osoby z naturalnym skrętem niż te posiadające włosy naturalnie proste. Do nienaturalnego otwarcia łuski włosa przyczynia się zła pielęgnacja oraz zbyt częste zabiegi farbowania i stylizacji włosów, np. przy pomocy wysokich temperatur (prostownica, lokówka).  

Włosy wysokoporowate są: 

 • często naturalnie kręcone, 
 • matowe, 
 • suche, 
 • szorstkie, 
 • łamliwe, 
 • puszące się, 
 • szybkoschnące po umyciu, 
 • łatwe w stylizacji. 

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych 

W celu odpowiedniej pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy wybierać produkty kosmetyczne oparte na składnikach emolientowych tj.  

 • alkohole tłuszczowe: alkohol cetylowy (cetyl alcohol), alkohol laurylowy (lauryl alcohol), alkohol decylowy (decyl alkohol); 
 • masła: masło kakaowe (Theobroma cacao), masło karite/shea (Butyrospermum parkii butter) ; 
 • woski: wosk pszczeli (Cera alba), wosk karnauba (Copernicia cerifera cera); 
 • oleje: olej lniany (Linum Usitatissimum seed oil), olej jojoba, olej z awokado.  

Emolienty z uwagi na swój charakter tworzą na włosach ochronną warstwę okluzyjną i dociążą je, dzięki czemu włosy nie będą się puszyć. Dodatkowo należy szukać w kosmetykach takich substancji jak proteiny wielkocząsteczkowe, będące budulcem wypełniającym otwarte łuski włosa (proteiny mleczne, proteiny owsiane, proteiny jedwabiu). Emolienty, jak i proteiny wielkocząsteczkowe są obecne w większych ilościach w odżywkach i maskach do włosów. Dlatego też warto te produkty pozostawić na włosach dłużej (np. z użyciem specjalnego turbanu), aby mogły w pełni zadziałać i odbudować ubytki pomiędzy łuskami. Końcówki włosów po umyciu należy za każdym razem zabezpieczać za pomocą olejku do końcówek lub keratyny w płynie.  

W ramach nocnej pielęgnacji włosów wysokoporowatych można rozważyć metodę olejowania ich. Warto zrezygnować z częstego mycia włosów oraz postawić na szampony pozbawione mocnych detergentów, tj. SLES-ów. Suszenie włosów wysokoporowatych powinno odbywać się przy pomocy zimnego strumienia powietrza lub najlepiej pozostawić je do wyschnięcia samodzielnie. 

Włosy naturalnie napuszone często wykazują tendencję do kręcenia się, dlatego warto spróbować pielęgnacji nastawionej na wydobycie ich naturalnego skrętu. Polega ona na nałożeniu odżywki na mokre włosy, a następnie nałożeniu dwóch lub trzech połączeń stylizatorów (krem, żel, pianka do włosów). Pomiędzy nakładaniem każdego ze stylizatorów należy ugniatać włosy z opuszczoną do dołu głową. Następnie na włosy nakłada się na kilkanaście minut turban z mikrofibry. Po tym czasie włosy pozostawiamy do naturalnego wyschnięcia lub suszymy zimnym nawiewem powietrza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany należy przechowywać w lodówce, ponieważ  przedłuży to jego trwałość. Po otwarciu olej lniany należy zużyć do daty ważności.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
01 października 2021 Natalia Górska
10 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
16 lipca 2021 mgr farm. Sylwia Kulikowska-Figiel
25 czerwca 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
25 czerwca 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)