1
17 grudnia 2019
Marta Grabowska Autor
Autor
mgr farm.
Marta Grabowska
Absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, od niedawna związana z Apteką Gemini. Uwielbia aktywność fizyczną! Biegaczka pełna pasji do fotografowania. W wolnym czasie chętnie czyta fantastykę oraz sci-fi.

Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?

Domowe sposoby na wybielanie zębów opierają się głównie na zastosowaniu oleju (np. kokosowego), węgla aktywnego, sody oczyszczonej, wody utlenionej, octu jabłkowego, a także miąższu z owoców. Ponadto zaleca się odpowiednią higienę zębów, zmianę diety oraz zrezygnowanie z palenia papierosów.

Domowe sposoby na wybielanie zębów opierają się głównie na zastosowaniu oleju (np. kokosowego), węgla aktywnego, sody oczyszczonej, wody utlenionej, octu jabłkowego, a także miąższu z owoców. Ponadto zaleca się odpowiednią higienę zębów, zmianę diety oraz zrezygnowanie z palenia papierosów.

Zdrowe, białe, błyszczące zęby są naszą wizytówką. Jeśli jednak nie jesteśmy zadowoleni z odcienia naszych zębów, możemy skorzystać z domowych sposobów na ich wybielenie.

Zewnętrzna warstwa zęba, czyli szkliwo, stanowi barierę ochronną przed czynnikami środowiskowymi. Szkliwo jest koloru białego. Niektóre czynniki mogą sprawiać, że staje się ono cieńsze, m.in.:

 • wiek,
 • stosowanie leków,
 • nadmierna suchość w ustach.

Działanie powyższych czynników sprawia, że odkryta zostaje kolejna warstwa zębów – zębina, która jest naturalnie w żółto-brązowym odcieniu. Odkrycie tej warstwy sprawia, że ząb ulega przebarwieniom. Ponadto na powstanie plam na szkliwie mogą wpływać:

 • spożywanie dużej ilości kawy i ciemnej herbaty,
 • palenie papierosów,
 • uboga dieta.
Węgiel aktywny

Wybielanie zębów

Na szczęście istnieją sposoby na poprawę koloru naszego uzębienia. Przede wszystkim zaleca się:

 • zmianę diety,
 • unikanie zabarwionych produktów,
 • rzucenie palenia papierosów czy innych wyrobów tytoniowych. 

Ponadto kolor zębów poprawia dokładne i regularne szczotkowanie po każdym posiłku oraz używanie nici dentystycznej.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Aby przyspieszyć proces wybielania zębów, możemy zastosować naturalne sposoby.

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Węgiel aktywny ma właściwości absorbujące toksyny, może także usuwać płytkę nazębną. Jest dostępny w postaci tabletek lub kapsułek, które należy rozgnieść/otworzyć. Uzyskany proszek mieszamy z łyżką oleju, a następnie szczotkujemy zęby przez 2 minuty. Wybielanie zębów węglem możemy stosować codziennie. 

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda ma właściwości ścierne, dlatego pomaga usunąć płytkę nazębną, która odpowiada za żółte zabarwienie. Ponadto tworzy środowisko alkaliczne w ustach, dzięki czemu hamuje wzrost bakterii. 

Łyżkę sody należy zmieszać z dwiema łyżkami wody i wymieszać tak, aby powstała pasta. Za jej pomocą szczotkujemy zęby przez ok. 2 minuty. Sposób ten możemy stosować kilka razy w tygodniu, a efekty powinny pojawić się po około 2 tygodniach stosowania.

Soda oczyszczona

Wybielanie zębów olejem kokosowym

Metoda ta pochodzi z Indii. Zastosowanie znalazł tam olej słonecznikowy oraz sezamowy. Badania wykazują, że olej sezamowy wykazuje działanie przeciw bakterii Streptococcus mutans, która jest odpowiedzialna za powstawanie płytki nazębnej i zapalenia dziąseł. Często wybieranym olejem do płukania zębów jest także olej kokosowy. Zawiera on kwas laurynowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. 

Płukanie jamy ustnej olejem jest bardzo proste. Umieszczamy łyżkę stołową oleju w ustach i rozprowadzamy olej w jamie ustnej tak, aby objął każdy ząb. Czynność tę należy wykonywać przez ok. 15-20 minut. Olej kokosowy występuje w formie stałej, dlatego musimy poczekać, aż rozpuści się pod wpływem temperatury w ustach. Po zakończeniu płukania wypluwamy olej i myjemy zęby jak zwykle. Zabieg możemy wykonywać codziennie. 

Wybielanie zębów wodą utlenioną

Woda utleniona wykazuje naturalne właściwości wybielające oraz antybakteryjne. Do płukania można użyć wody utlenionej o stężeniu 3% lub rozcieńczyć ją wodą do 1,5%, łącząc takie same objętości obu płynów w szklance. Zabieg z wykorzystaniem sody możemy zastosować przed myciem zębów. Ponadto możemy połączyć dwie metody i przygotować pastę z wody utlenionej z dodatkiem sody oczyszczonej. Efekt wybielania będzie wówczas szybszy.

Wybielanie zębów octem jabłkowym

W skład octu jabłkowego wchodzi:

 • kwas octowy,
 • potas,
 • magnez,
 • enzymy,
 • probiotyki.

Składniki te pozwalają na pozbycie się bakterii niszczących zęby oraz stymulują wzrost dobrych bakterii w jamie ustnej. Ponadto kwas octowy pomaga usunąć przebarwienia z płytki zębowej. Podczas stosowania tego produktu należy jednak zachować ostrożność, ponieważ zbyt częste używanie może prowadzić do powstania nadwrażliwości oraz zmiękczenia szkliwa zębów. Jeśli chodzi o sposób stosowania, łyżkę octu jabłkowego rozpuszczamy w szklance wody i płuczemy zęby. Następnie przepłukujemy jamę ustną czystą wodą. 

Wybielanie zębów miąższem z owoców

Do wybielania zębów możemy zastosować niektóre owoce:

 • Truskawki – działanie wybielające jest przypisywane występującemu w truskawkach kwasowi jabłkowemu. Usuwa on płytkę nazębną, przez co zęby stają się bielsze. Kilka truskawek należy rozgnieść w miseczce za pomocą widelca. Uzyskaną papką szczotkujemy zęby przez ok. 2 minuty. Zabieg można powtarzać 2-3 razy w tygodniu.
 • Ananas – składnikiem usuwającym przebarwienia jest występująca w owocach bromelaina, która znajduje się także w pastach do zębów. Przygotowanie pasty wygląda podobnie jak w przypadku truskawek. 

Jak widzimy, wybielanie zębów może być łatwe i tanie. Dzięki zastosowaniu domowych sposobów możemy cieszyć się pięknym uśmiechem.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Uroda

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Srebro koloidalne - jak działa?

Łupież - przyczyny, rodzaje, profilaktyka

Przyczyny wypadania włosów i sposoby na ich wzmocnienie

Trądzik w wieku dorosłym

Pielęgnacja rany – oto praktyczne wskazówki!

Zobacz więcej
Czytaj także
18 września 2019 Jakub Kurek
30 kwietnia 2019 Jakub Kurek
23 kwietnia 2019 Jakub Kurek
11 września 2018 Jakub Kurek
30 sierpnia 2018 Jakub Kurek
Zobacz więcej