Kosmetologia

Sortuj wg

Zabiegi kosmetologiczne – rodzaje, porady i wskazówki 

Minimalne zmarszczki i utrata gęstości skóry to pierwsze oznaki jej starzenia się, które można zaobserwować po ukończeniu 25. roku życia. Zmiany zachodzące w jej obrębie (m.in. zmniejszenie ilości wytwarzanego kolagenu) są nieuniknione. Istnieje jednak szereg zabiegów kosmetologicznych, które poprawiają wygląd, kondycję skóry i opóźniają pojawienie się na niej zmarszczek. Czytaj więcej...
Masz pytanie, szukasz porady?
Zapytaj Farmaceutę
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
W czym mogę pomóc?
Zapytaj Farmaceutę

Czym jest kosmetologia?  

Głównym zadaniem kosmetologii jest utrzymanie zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Kosmetologia dysponuje innowacyjnymi rozwiązaniami oraz korzysta z osiągnięć wielu dziedzin, np. dermatologii, alergologii, farmakologii, dietetyki, chemii kosmetycznej czy ziołolecznictwa. Kosmetologia w odróżnieniu od chirurgii plastycznej korzysta z nieinwazyjnych metod poprawy wyglądu, takich jak kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne, interwencje dietetyczne, rehabilitacje. Ze względu na charakter wykonywanych usług kosmetologicznych wyróżnia się: 

 • kosmetologię pielęgnacyjną – przy pomocy kosmetyków i urządzeń poprawia się kondycję skóry, 
 • kosmetologię leczniczą – wspiera leczenie chorób skóry lub jej powrót do kondycji po odbytym leczeniu, 
 • kosmetologię estetyczną – upiększa, poprawia wygląd skóry bez wpływu na poprawę jej kondycji.  

Na czym polegają zabiegi kosmetologiczne?  

Przywracanie lub zwiększanie atrakcyjności wyglądu przez zabiegi kosmetologiczne polega przede wszystkim na wykorzystaniu odpowiednich preparatów, nowoczesnych urządzeń i technik masażu, które dobierane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Wykonanie zabiegu poprzedza wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, występujących alergii, stanu skóry oraz oczekiwań pacjenta. W zależności od rodzaju wykorzystanych urządzeń i preparatów efekty zabiegów widoczne są od razu, po wykonaniu serii bądź upływie czasu, gdy np. skóra zregeneruje się po złuszczeniu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje zabiegów kosmetologicznych? 

Zabiegi kosmetologiczne – rodzaje  

Zabiegi kosmetologiczne mogą być wykonywane na twarz, szyję i dekolt albo całe ciało. Ich zadaniem jest zmniejszenie widoczności zmarszczek, przebarwień, zniwelowanie cellulitu i poprawa jędrności skóry. Jakie są najpopularniejsze zabiegi kosmetologiczne? Rodzaje znajdziesz poniżej. 

Mezoterapia 

Zabieg ma na celu poprawienie kondycji skóry oraz opóźnienie procesu starzenia się i polega na dostarczeniu jej substancji aktywnych. Obecnie stosuje się 3 metody mezoterapii: 

 • mezoterapia igłowa – najstarsza z metod polega na iniekcjach śródskórnych lub podskórnych; 
 • mezoterapia bezigłowa (elektrofonoporacja) – opiera się na wzmocnieniu przenikania substancji aktywnych przez naskórek. Wykorzystuje zjawiska elektroporacji, jonoforezy, sonoforezy, fali radiowej RF (Radio Frequency) oraz światłoterapię; 
 • mezoterapia mikroigłowa – jej działanie opiera się na mikronakłuciach, które mechanicznie pobudzają włókna kolagenowe i elastynę do regeneracji.  

Peelingi (abrazja) 

Złuszczanie naskórka pozwala usunąć jego defekty i pobudzić skórę do regeneracji oraz zwiększyć jej jędrność. W zależności od substancji wykorzystanej do wykonywania zabiegu wyróżnia się: 

 • peelingi mechaniczne, np. mikrodermabrazja, podczas której ścieranie naskórka odbywa się przy wykorzystaniu mikrokryształów, 
 • peelingi fizyczne – złuszczają warstwy naskórka przy użyciu np. lasera, ciekłego azotu. 
 • peelingi chemiczne – wykorzystują działanie substancji chemicznych, np. kwasów owocowych.   

Skóra po peelingu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i ochrony, zwłaszcza przed działaniem promieniowania UV. 

Drenaż limfatyczny 

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem polegającym na masażu uciskowym, w wyniku którego stymulowany do pracy jest układ limfatyczny oraz krwionośny.  

Kosmetologia to dynamicznie rozwijająca się gałąź dermatologii, która wykorzystuje nowoczesne techniki poprawiające wygląd skóry. Wykonywanie zabiegów z jej zakresu poprzedza wywiad i określenie stanu oraz głównych problemów skóry. Jej nieinwazyjny charakter i widoczne efekty sprawiają, że jest atrakcyjną alternatywą dla chirurgii plastycznej.  

Źródła: 

 • Drobnik A., „Mezoterapia – przegląd metod” [w:] Kosmetologia Estetyczna, 1, vol. 3, 2014. 
 • Kaniewska M., Kosmetologia. Podstawy, Warszawa, 2011. 
 • Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska pod red. M. Noszczyk, Warszawa, 2010. 
 • Śpiewak R: „Kosmetologia i jej działy – zestawienie definicji” [w:] Estetol Med Kosmetol, 3: 006, 2013. 
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)