1
15 lipca 2020
mgr Beata Ossowska Autor
Autor
mgr Beata Ossowska

Co jeść w upalne dni?

W końcu nadeszło upragnione lato. Temperatura jest coraz wyższa, a my intensywniej poszukujemy sposobów na ochłodę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pewne produkty spożywcze mogą rzeczywiście przynieść nam ulgę w upalne dni, natomiast inne mogą działać niekorzystnie.

W końcu nadeszło upragnione lato. Temperatura jest coraz wyższa, a my intensywniej poszukujemy sposobów na ochłodę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pewne produkty spożywcze mogą rzeczywiście przynieść nam ulgę w upalne dni, natomiast inne mogą działać niekorzystnie.

Czego nie spożywać w trakcie upałów? 

Alkohol  

Chłodny drink z palemką? Kto z nas nie marzy o takich wakacjach? Niestety picie alkoholu podczas upałów nie jest dobrym pomysłem. Etanol hamuje wydzielanie wazopresyny – hormonu odpowiedzialnego za resorpcję zwrotną wody. Alkohol, w połączeniu ze zwiększoną potliwością organizmu w trakcie upałów, może spowodować poważne odwodnienie organizmu.   

Koktajl arbuzowy

Słone przekąski i fast foody 

Zarówno słone przekąski, np. chipsy i paluszki, jak i dania typu fast food nie są zalecane podczas upałów. Co prawda, kiedy pocimy się mocniej, powinniśmy spożywać dodatkowe elektrolity, w tym sole. Niemniej jednak dawka soli zawarta w słonych przekąskach i daniach typu fast food znacznie przekracza to zapotrzebowanie. Nadmierna podaż soli w diecie może doprowadzić do zwiększonej utraty wody z organizmu. Dodatkowo tłuste i mięsne posiłki zwiększają termogenezę poposiłkową. Oznacza to, że nasz organizm zużywa na strawienie takiego posiłku dużo energii, czego konsekwencją jest wytworzenie się ciepła.

Zimne napoje i lody 

Intuicyjnie sięgamy po nie najczęściej podczas upałów. Niestety okazuje się, że nie jest to najlepszy wybór. Chłodne napoje i pokarmy dają nam przyjemny efekt tylko w momencie przechodzenia przez przełyk. Niestety uczucie to jest tylko chwilowe, a wraz z przechodzeniem treści do dalszych części układu pokarmowego mogą wystąpić skutki uboczne. Chłodne napoje i lody będą powodowały zwężenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do spowolnienia procesu trawienia. Również najnowsze badania pokazują, że spożywanie bardzo chłodnych pokarmów może powodować migreny, również ze względu na obkurczanie naczyń krwionośnych.  

Co warto dodać do jadłospisu w upalne dni? 

Warzywa i owoce 

Węglowodany, do których należą warzywa i owoce, najmniej wzmagają proces termogenezy poposiłkowej. Dodatkowo są one bogate w mikroelementy, w tym sód i potas, które tracimy w gorące dni. Warzywa i owoce składają się również z wody, dzięki czemu poprawiają nasz stan nawodnienia. 

Przeczytaj również:
O jakiej porze dnia najlepiej jeść owoce?

Woda i płyny o odpowiedniej temperaturze 

Nasze dobowe zapotrzebowanie na płyny to około 30 ml na każdy kilogram masy ciała. W upalne dni powinniśmy zwiększyć tę ilość do około 35 ml. Najlepiej, aby 70% naszego zapotrzebowania na płyny pokrywała woda. Należy wypijać ją regularnie, małymi łykami – wówczas najlepiej się wchłania. Nie bez znaczenia w upalne dni jest również temperatura spożywanych napojów. Naukowcy określili, że optymalna temperatura płynów wypijanych w trakcie upałów to 16 stopni (czyli lekko chłodne). Pozwala ona na najbardziej efektywne nawodnienie organizmu.  

Przeczytaj również:
Niedobór wody w organizmie – jak się objawia?

Lekko pikantne dania 

Czy wiedziałeś, że najwięcej ostrych przypraw używa się w krajach o najbardziej gorącym klimacie? Nie bez przyczyny! Zawarta w ostrych przyprawach kapsaicyna zwiększa potliwość organizmu. Jest to naturalna reakcja, która pozwala na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Warto więc dodać odrobinę ostrych przypraw do dań serwowanych w upalne dni.  

Sałatka z kurczakiem

Lekkostrawne posiłki 

Im bardziej lekkostrawne będą nasze posiłki, tym mniej energii organizm będzie zużywał na ich strawienie i tym mniejszy będzie efekt ciepłotwórczy. Dieta w upalne dni powinna opierać się na sałatkach, chudym mięsie oraz chudym nabiale.  

Przeczytaj również:
Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

W gorące dni warto zwracać uwagę na spożywane pokarmy. Odpowiednio skomponowana dieta może przynieść nam ulgę i zapobiec negatywnym skutkom upałów. 

Źródła:  

  • Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017. 
  • Hosseinlou A, Khamnei S, Zamanlu M., The effect of water temperature and voluntary drinking on the post rehydration sweating, Int J Clin Exp Med. 2013;6(8):683-687. Published 2013 Sep 1. 
  • Mattsson P., Headache caused by drinking cold water is common and related to active migraine. Cephalalgia. 2001;21(3):230-235. doi:10.1046/j.1468-2982.2001.00211.x. 
  • Szolcsányi J., Effect of capsaicin on thermoregulation: an update with new aspects. Temperature (Austin), 2015;2(2):277-296. Published 2015 Jun 2. doi:10.1080/23328940.2015.1048928. 
  • Colmenero-Flores J.M., Interaction between salt and heat stress: when two wrongs make a right. Plant Cell Environ. 2014;37(5):1042-1045. doi:10.1111/pce.12229.
  • Huang X, Hancock DP, Gosby AK, et al. Effects of dietary protein to carbohydrate balance on energy intake, fat storage, and heat production in mice. Obesity (Silver Spring). 2013;21(1):85-92. doi:10.1002/oby.20007.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Oficjalna informacja producenta szczepionki mówi, że po rozcieńczeniu fiolka zawiera 5 dawek po 0,3 ml. Postępując zgodnie z instrukcją przygotowania…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
07 stycznia 2021 mgr Mateusz Durbas
07 stycznia 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
31 grudnia 2020 mgr Mateusz Durbas
30 grudnia 2020 mgr Beata Ossowska
30 grudnia 2020 mgr Beata Ossowska
06 listopada 2020 mgr Mateusz Durbas
04 listopada 2020 mgr Mateusz Durbas
28 października 2020 Poradnik Gemini
23 października 2020 mgr Mateusz Durbas
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)