Kalkulator BMI
Poniższa skala pozwoli nam na przyporządkowanie wartości wskaźnika BMI do odpowiedniego zakresu wagi:
- < 16 = wygłodzenie,
- 16 – 16,99 = wychudzenie,
- 17 – 18,49 = niedowaga,
- 18,5 – 24,99 = wartość prawidłowa,
- 25 – 29,99 = nadwaga,
- 30 – 34,99 = otyłość I stopnia,
- 35 – 39,99 = otyłość II stopnia,
- > 40 = otyłość III stopnia.
Ograniczenia w odniesieniu do wskaźnika BMI
BMI to popularny wskaźnik, znany na całym świecie. Stanowi dobre odzwierciedlenie oceny masy ciała, lecz należy wspomnieć o ograniczeniach związanych z jego stosowaniem.
Weźmy pod uwagę aktywność fizyczną oraz towarzyszącą jej kwestię anaboliczną. Sportowcy nie powinni sugerować się wskaźnikiem BMI. Zwiększona masa mięśniowa np. w przypadku kulturystów mogłaby sugerować nadwagę lub otyłość. Z drugiej strony, lekkoatleta, o wyjątkowo smukłej sylwetce i niskim poziomie tkanki tłuszczowej, zostałby potencjalnie zakwalifikowany na granicy wartości prawidłowej i niedowagi.
Z drugiej strony, w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, które nie wykonują żadnych ćwiczeń fizycznych, wskaźnik BMI może sugerować prawidłową wartość. Dopiero dokładniejsze badania antropometryczne mogą nam wskazać np. patofizjologiczne otłuszczenie narządów wewnętrznych.
Ostatnim ograniczeniem jest masa kostna człowieka, którą u każdego z nas determinuje pochodzenie, genetyka oraz stan odżywiania. Może to wprowadzić niezgodność między dwiema osobami o jednakowym wzroście i masie ciała.
Uwaga! Wskaźnik BMI ma zastosowanie dopiero u dzieci powyżej 2. roku życia!
Podsumowując, BMI jest stosunkowo prostym i ogólnym, lecz istotnym wskaźnikiem masy ciała. Jego zastosowanie jest pierwszym krokiem do indywidualnej oceny i podjęcia dalszych działań, jeżeli odczujemy, że masa naszego ciała nie jest adekwatna do naszego wzrostu.
Źródła:
Nuttall F. Q. Body Mass Index – Obesity, BMI, and Health: A Critical Review. Nutrition Research, 50(3), 2015.