Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
25

Aronia. Bogactwo witamin i minerałów

Słuchaj artykułu

Aronia to niepozorny owoc o charakterystycznym cierpkim smaku. Czy wiesz, że zawiera prawdziwe bogactwo składników odżywczych? Sprawdź, w jakich dolegliwościach możesz ją zastosować.

Aronia. Bogactwo witamin i minerałów

Aronia – składniki odżywcze

Aronia znakomicie nadaje się do herbat, soków, dżemów, kompotów, ale także do zup i potraw mięsnych. Stanowi również wyśmienity składnik likierów, win i nalewek. Substancje z zawartością wyciągu z aronii spowalniają procesy starzenia skóry. Zarówno owoce, jak i sok z aronii są bogate w witaminy oraz mikro- i makroelementy wspomagające organizm wielotorowo, np. w chorobach neurologicznych i infekcjach bakteryjnych.

Owoce aronii zawierają polifenole o bardzo korzystnym działaniu dla organizmu, taniny odpowiadające za cierpki smak oraz antocyjany nadające im charakterystyczny kolor. Antyoksydanty, takie jak witamina E hamują rozwój miażdżycy, obniżają ciśnienie krwi, pomagają zwalczać poziom „złego cholesterolu” we krwi oraz wzmacniają elastyczność naczyń krwionośnych.

W jej składzie znajdują się także m.in.: błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B, witaminy C i K, magnez, potas, wapń, mangan, cynk. Mangan zaliczany jest do przeciwutleniaczy, zaś potas pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu.


Soki i napary z aronią
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

 

Aronia – zastosowanie

Aronia a profilaktyka zdrowia osób starszych

Owoce aronii zawierają dużą ilość antyoksydantów. Wprowadzone na stałe do diety mogą wpływać na spowolnienie procesów związanych z utratą wzroku, wywołanych zaćmą, jaskrą lub degeneracją plamki żółtej. W przeprowadzonych badaniach naukowych u osób starszych stwierdzono poprawę widzenia, a także spowolnienie zmian degeneracyjnych po tym, jak zaczęto podawać im ekstrakt z aronii.

U osób cierpiących na chorobę Parkinsona, Alzheimera czy zespół chronicznego zmęczenia zauważono niski poziom antyoksydantów we krwi. By temu zaradzić, warto wprowadzić do codziennej diety owoce aronii, zarówno świeże jak, i w postaci soków czy w kapsułkach.

Aronia a układ sercowo-naczyniowy

Antocyjany zawarte w aronii mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Te organiczne związki uszczelniają naczynia krwionośne, zapewniając naczyniom włosowatym prawidłową sprężystość. Antyoksydanty hamują procesy miażdżycowe w organizmie. Spożywanie przetworów z aronii obniża ciśnienie krwi w organizmie. Powinny jadać je także osoby znajdujące się w grupie ryzyka zawału serca.

Aronia a cukrzyca i choroby nowotworowe

Zawarte w owocach aronii flawonoidy i antocyjany chronią organizm przed chorobami nowotworowymi. Fenole zawarte w aronii stanowią blokadę czynników rakotwórczych. Zawartość antyoksydantów w diecie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego czy wystąpienia guza przełyku. Owoce aronii zmniejszają stężenie glukozy w moczu i krwi, dlatego są zalecane cukrzykom.

Aronia a działanie przeciwzapalne i przeciwwrzodowe

Substancje antyoksydacyjne zawarte w aronii zmniejszają aktywność enzymu cyklooksygenazy-2, ograniczając stan zapalny w organizmie. Sok z aronii jest wskazany osobom zmagającym się z zapaleniem trzustki i wątroby, a także owrzodzeniem żołądka, ponieważ niweluje głębokość uszkodzeń błon śluzowych.

Aronia a ciężka choroba popromienna

Owoce aronii hamują uwalnianie wolnych rodników i białych krwinek. Aronia wykazuje właściwości filtrujące promienie UV. Przetwory z aronii spożywane w odpowiednich dawkach wykazują dobroczynny wpływ na osoby dotknięte ciężką chorobą popromienną. 

Czy nalewka z aronii jest zdrowa?

Wino czy nalewka przygotowana na bazie surowych owoców aronii, spożywane z umiarem, mogą mieć więcej korzystnych właściwości niż przetwory, ponieważ dodawane do nich owoce nie są poddawane obróbce termicznej. Aroniówka może być pita okazjonalnie przez osoby z nadciśnieniem krwi czy z wysokim poziomem cholesterolu.

Czy aronia może zaszkodzić?

Znajdujący się w aronii kwas szczawiowy utrudnia przyswajanie do organizmu minerałów, takich jak wapń czy magnez. Może on również krystalizować się w drogach moczowych, powodując powstawanie kamieni. Aby zniwelować to ryzyko, pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia.

Przeczytaj również:
Czarny bez. Wzmocnij swoją odporność!

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę