10
19 października 2018
Magda Jabłonowska Autor
Autor
mgr farm.
Magda Jabłonowska
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Interesuje się ziołolecznictwem i neurologią. Prywatnie pasjonatka motoryzacji i historii, uwielbia podróże i aktywne spędzanie wolnego czasu.

10 prezentów dla zdrowia seniora

Czas biegnie szybko, chwilę temu pożegnaliśmy lato, a już na horyzoncie malują się święta Bożego Narodzenia. Warto nieco wcześniej pomyśleć o najbliższych nam osobach i wybrać odpowiedni podarunek. Przychodzimy zatem z pomocą!

Czas biegnie szybko, chwilę temu pożegnaliśmy lato, a już na horyzoncie malują się święta Bożego Narodzenia. Warto nieco wcześniej pomyśleć o najbliższych nam osobach i wybrać odpowiedni podarunek. Przychodzimy zatem z pomocą!

Oto lista 10 pomysłów na prezent dla seniora!

1. W płynie na zdrowie – toniki

Toniki często w okresie świątecznym zapakowane są w ozdobne puszki, torebki lub znajdują się w zestawach z kieliszkami. Producenci opisują je jako środki wspomagające koncentrację, odporność i układ krwionośny. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na skład. Większość zawiera wyciągi z głogu, żelazo, kompleks witamin z grupy B. Możemy znaleźć w nich również wyciągi z żeń-szenia, malin, żurawiny, pigwy, winogron oraz dodatki innych związków flawonoidowych, witamin i minerałów. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas preparat zawiera alkohol. Osobom z nieustabilizowanym nadciśnieniem tętniczym, dychawicą oskrzelową czy przyjmującym warfarynę należy wybrać tonik bez zawartości żeń-szenia i ginsenozydów.

10 prezentów dla zdrowia seniora

Na prezent dla seniora

2. Zestawy witamin dla seniora

To kolejny hit prezentowy. Zestawy witaminami 50+/ 65+ cieszą się ogromną popularnością. Wybór jest tutaj duży. Tak, jak w przypadku toników, należy zwrócić uwagę na obecność żeń-szenia w składzie wybranych witamin. Warto również sprawdzić, czy wybrany preparat jest lekiem, czy suplementem diety.

3. Coś od serca – ciśnieniomierz

Wraz z wiekiem mogą pojawiać się różne problemy z ciśnieniem, dlatego ważną rolę odgrywa regularna obserwacja swojego organizmu. W związku z tym ciśnieniomierz to urządzenie, które warto mieć w każdym domu. Choroby serca i nadciśnienie to jeden z głównych zdrowotnych problemów naszej cywilizacji, a monitorowanie i prowadzenie dziennika pomiarów ciśnienia ułatwia lekarzowi postawienie diagnozy i zlecenie odpowiedniej terapii. Osoby leczące się mogą dzięki temu na bieżąco kontrolować poprawność terapii. W wyborze ciśnieniomierza dla seniora warto pamiętać o dużym, wyraźnym wyświetlaczu i prostocie obsługi. Lepiej zdecydować się na gabarytowo większe urządzenie, które będzie poręczniejsze dla osoby starszej. Pamiętaj! Zdecydowanie dokładniejsze i wiarygodniejsze pomiary dają ciśnieniomierze z mankietem naramiennym, niż te nadgarstkowe. Ciekawą opcją są pojawiające się na rynku ciśnieniomierze z funkcją EKG, zwłaszcza dla osób mających problemy z zaburzeniami rytmu serca.

 

4. Wsparcie w trawieniu – mieszanka ziołowa

Możemy zakupić gotową lub samodzielnie ją skomponować. Należy sugerować się przy tym potrzebami konkretnej osoby. Na problemy ze snem warto wybrać mieszankę z rumiankiem, melisą, lawendą i trawą cytrynową, a przy częstych kłopotach trawiennych – połączenie z miętą, koperkiem, dziurawcem i krwawnikiem. Przygotowywanie własnych mieszanek wymaga jednak trochę wiedzy i jeśli nie mamy pewności co do składu i proporcji,  lepiej zdecydować się na gotowe produkty.

5. Do pielęgnacji – kosmetyki

Dobrze dobrane są zawsze trafionym upominkiem. Skóra osób starszych jest cieńsza, mniej elastyczna i zawiera mniej wody. Warto zwrócić uwagę na linie kosmetyków zwiększających gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej bariery skóry, wyrównaniem koloru, poprawą nawilżenia i wzmocnieniem syntezy kolagenu i elastyny.

6. Ochrona skóry – mydełka naturalne

Po pierwsze są estetyczne, często mają niestandardowe kształty i pięknie pachną. Po drugie zawierają minimalne ilości dodatkowych substancji, dzięki czemu nie uczulają, nie podrażniają delikatnej skóry i dbają o jej prawidłowe natłuszczenie. Bonusowo możemy korzystać z właściwości naturalnych składników – węgiel aktywny świetnie oczyści skórę, dodatek oleju z pestek brzoskwini pomaga chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi, także przed mrozem, a olej z pestek moreli świetnie nawilży i pomoże w wygładzeniu skóry dojrzałej.

7. Słodkie wzmocnienie – miód Manuka

Miód powstaje z kwiatów krzewu Manuka (Leptospermum scopariu) rosnącego jedynie na terenach Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. Zawiera wyjątkowo bogatą kompozycję flawonoidów, które wpływają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy i działają hamująco na procesy miażdżycowe. Dodatkowo, tak jak wszystkie miody, działa przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie, przyspiesza gojenie ran i ogólnie wzmacnia organizm.

8. Nie tylko na zimne wieczory – elektryczny but ogrzewająco-masujący

Osoby starsze bardzo często mają problemy z krążeniem, przez co niejednokrotnie marzną w stopy i dłonie. Dobrą opcją jest elektryczny but masujący – można tu zastosować oddzielnie funkcję grzania i oddzielnie funkcję masażu, dzięki czemu nawet najmroźniejsze wieczory nie będą straszne.

9. Wsparcie układu oddechowego – inhalator

Kolejne z urządzeń przydatnych dla seniora to inhalator. Szczególnie sprawdzi się u osób często cierpiących na choroby dróg oddechowych, wymagających podawania leków drogą wziewną. Inhalator zapewnia szybsze działanie i łatwiejsze podanie leku. Przy wyborze inhalatora warto zwrócić uwagę na wielkość cząstek jakie dane urządzenie tworzy – od tego parametru zależy, gdzie będzie penetrować „mgiełka” z lekiem. Im mniejsza wartość, tym dalej dotrze substancja aktywna.

Wielkość cząstekMiejsce wchłaniania substancji czynnej
8-10 µmNos i gardło
5-8 µmTchawica i oskrzela duże
2-5 µmOskrzela i oskrzeliki
0,5-3 µmPęcherzyki płucne

Jest to istotna rzecz – jeśli osoba nie ma przewlekłych chorób układu oddechowego wystarczy wielkość 5-8 µm. W przypadku astmy lub bardzo wysokiej zapadalności na choroby i częsty przyjmowaniu leków wziewnych, warto zdecydować się na inhalator tworzący mniejsze cząstki.

10. Inspiracja do codziennej aktywności – sportowy gadżet

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników pozwalających zachować dobre zdrowie i witalność. Jeśli bliscy preferują siedzący tryb życia, warto prezentem zachęcić ich do zmiany przyzwyczajeń. Dobry pomysł dla seniora to kijki do nordic walkingu, wygodne buty, w których nie straszne będą długie spacery oraz czapka i rękawiczki, aby nie skończyły się przeziębieniem.

 

Pomysły na prezenty dla seniorów można mnożyć, wszystko zależy jednak od osoby, którą chcemy obdarować. Niezależnie od naszego wyboru najważniejszy jest wspólnie spędzony czas z najbliższymi.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
04 czerwca 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
23 października 2018 mgr farm. Monika Cichocka
22 października 2018 mgr farm. Magda Jabłonowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)