1
03 grudnia 2019
Poradnik Gemini Autor
Autor
Poradnik Gemini

Alergia na kurz i roztocza – jak z nią walczyć?

Aby zredukować ilość kurzu i roztoczy, należy jak najczęściej odkurzać i wietrzyć mieszkanie, pozbyć się dywanów czy zasłon i co najmniej raz w tygodniu zmieniać pościel i koce. Pomocne okażą się także hipoalergiczne środki do prania o właściwościach dezynfekujących.

Aby zredukować ilość kurzu i roztoczy, należy jak najczęściej odkurzać i wietrzyć mieszkanie, pozbyć się dywanów czy zasłon i co najmniej raz w tygodniu zmieniać pościel i koce. Pomocne okażą się także hipoalergiczne środki do prania o właściwościach dezynfekujących.

Ocenia się, że już ponad 6 milionów Polaków cierpi na alergię na kurz i roztocza, co plasuje ten alergen na pierwszym miejscu listy najczęściej uczulających substancji naturalnych (według badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce – ECAP). Choć często bagatelizowane, schorzenie to może naprawdę utrudnić normalne funkcjonowanie, a nawet doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Sprawdź, po czym je rozpoznać i jak walczyć z roztoczami w domu!

Czym są roztocza kurzu domowego?

Roztocza to nic innego jak mikroskopijnej wielkości pajęczaki, których środowiskiem życia jest kurz domowy. Żywiące się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem ludzkim, zamieszkują miejsca, w których się znajduje, czyli przede wszystkim w pościeli, materacach, dywanach oraz pluszowych zabawkach. Rozwojowi roztoczy kurzu domowego sprzyja nie tylko dostęp do pożywienia, ale również określone warunki otoczenia, a dokładnie temperatura pomiędzy 20-25°C i względna wilgotność powietrza na poziomie 60-80%.

Kobieta, która odkurza

Wyróżnia się aż 45 tysięcy gatunków roztoczy, ale alergię wywołują jedynie te żyjące w kurzu domowym. Za najbardziej alergenne uznawane są gatunki Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.

Choć roztocza kurzu domowego produkują aż 30 białek, które mogą uczulać, to nie one stanowią największe zagrożenie dla alergików. Są nim odchody zawierające dwa bardzo silne alergeny – Der p 1 i Der f 1. Biorąc pod uwagę fakt, że łączna masa odchodów produkowanych przez jednego pajęczaka 200-krotnie przekracza masę jego ciała – jest to dość poważny problem.

Po czym rozpoznać alergię na roztocza?

Stuprocentową pewność co do tego, czy cierpisz na alergię na kurz i roztocza, możesz uzyskać jedynie po wykonaniu testów alergicznych. Twoją czujność powinny jednak wzbudzić następujące objawy:

 • zatkany nos i spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina – zazwyczaj od razu po przebudzeniu,
 • pogorszenie węchu,
 • długotrwale utrzymujący się wodnisty katar,
 • częste kichanie,
 • zaczerwienione i łzawiące oczy,
 • świąd skóry i pokrzywka.

Zignorowana i nieleczona alergia na roztocza może doprowadzić do poważnej choroby zwanej astmą oskrzelową. Jej pierwszymi objawami są ostre napady duszności oraz ciężki, świszczący oddech.

Alergia na kurz i żyjące w nim roztocza może się nasilać przede wszystkim podczas sprzątania, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem, a także po wejściu do długo niewietrzonych i wilgotnych pomieszczeń. Właśnie z tego powodu objawy są najbardziej dotkliwe jesienią i zimą – w sezonie grzewczym rzadziej wietrzy się mieszkania, w wyniku czego stężenie alergenów w powietrzu jest wyższe niż przez pozostałą część roku.

Zmienianie pościeli

 

Jak walczyć z roztoczami w domu?

Całkowite wytępienie tych niewielkich pajęczaków nie należy do łatwych zadań, gdyż wymaga:

 • zupełnego usunięcia kurzu, w którym żyją,
 • obniżenia wilgotności powietrza do ok. 40-45%
 • pozbycia się ich za pomocą niskiej (ok. -20°C) lub wysokiej (ok. 60°C) temperatury.

Możesz jednak walczyć z roztoczami w domu na bieżąco. Oto kilka sposobów, które warto wykorzystać w domu alergika:

 • Odkurzaj dom tak często, jak tylko możesz. Pamiętaj, by na czas sprzątania otworzyć okna i założyć na twarz maseczkę chroniącą przed wdychaniem alergenów. Używaj odkurzacza nie tylko na podłodze, ale też na materacach i tapicerowanych meblach.
 • Kurz najłatwiej ścierać wtedy, gdy jest mokry. Zanim się za to zabierzesz, spryskaj powierzchnię środkiem antystatycznym lub wodą.
 • Pozbądź się zbędnych tekstylnych dekoracji (np. dywany czy zasłony), w których mogą namnażać się roztocza.
 • Regularnie wietrz dom, szczególnie w sezonie grzewczym. 
 • Pamiętaj o częstym, najlepiej cotygodniowym praniu i dezynfekcji pościeli.

Pościel dla alergika – jak ją prać, by pozbyć się roztoczy?

Roztocza bytują wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz i ludzki naskórek. Miejscem, które szczególnie sprzyja ich namnażaniu, jest jednak łóżko – dlatego to właśnie kwestia prania pościeli powinna być priorytetem dla osób cierpiących na alergię na roztocza. Do niedawna za skuteczny sposób uważano pranie w wysokiej temperaturze – 60 i więcej stopni Celsjusza. Jednak od kiedy na rynku są dostępne środki piorące z formułą dezynfekcji, temperaturę prania można obniżyć do 40 stopni.

Biorąc pod uwagę wyjątkową wytrzymałość tych niewielkich pajęczaków, warto zwrócić uwagę na to, aby:

 • Prać pościel, tkaniny i ubrania przy użyciu hipoalergicznych środków do prania o właściwościach dezynfekujących, stosując się do instrukcji producenta widocznej na opakowaniu. Tego typu środki (proszki, płyny do prania) usuwają uczulające odchody roztoczy, ale też skutecznie zwalczają całe ich kolonie.
 • Zmieniać pościel i koce co 1 lub maksymalnie 2 tygodnie.
 • Wymrażać to, czego nie możesz wyprać. Wystarczy 48 godzin w zamrażalniku w temperaturze w okolicach -20°C, a roztocza nie będą miały szans na przeżycie.

Jeśli objawy alergii na roztocza są wyjątkowo dokuczliwe, możesz zdecydować się na immunoterapię alergenową, czyli tzw. odczulanie u lekarza. W przypadku tego konkretnego alergenu skuteczność tej metody wynosi nawet do 80%, a chorzy zazwyczaj uwalniają się od nieprzyjemnych dolegliwości na ok. 5-10 lat.

Pomocna może się okazać również zmiana pościeli na taką, która nie będzie sprzyjać rozwojowi roztoczy. Wystarczy wymienić puchowe kołdry i poduszki na wykonane z syntetycznych materiałów, które w mniejszym stopniu zatrzymują kurz. Przez osoby szczególnie wrażliwe doceniana jest również tzw. barierowa pościel dla alergika, wyposażona w dodatkową, syntetyczną warstwę zapobiegającą przedostawaniu się kurzu do jej wnętrza.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. Aneta pisze:

  Ja zainwestowałam w roombę i oczyszczacz powietrza jak tylko dowiedziałam się o alergii na kurz. Była to zdecydowanie najlepsza decyzja 😀

Czytaj także
07 września 2020 mgr farm. Marta Grabowska
16 lipca 2020 dr Ewa Fiedorowicz
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
15 czerwca 2020 mgr farm. Marta Grabowska
25 lutego 2020 lek. Małgorzata Czerniak
22 sierpnia 2019 mgr farm. Aneta Sara Lis
12 czerwca 2019 mgr farm. Aneta Sara Lis
11 czerwca 2019 mgr farm. Monika Cichocka
24 maja 2019 mgr farm. Monika Cichocka
29 marca 2019 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)