Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
2

Apteczka na majówkę. Czy masz już wszystko?

Słuchaj artykułu

Początek maja to dla wielu Polaków również początek sezonu wypoczynkowego. Pierwsze promienie słońca, wyższa temperatura oraz ciepłe wieczory są idealnym momentem na wypoczynek na świeżym powietrzu. O czym warto pamiętać, kompletując apteczkę na majówkę? 

Apteczka na majówkę. Czy masz już wszystko?

Preparaty na komary i kleszcze 

Wraz ze wzrostem temperatury coraz chętniej przebywamy na świeżym powietrzu. Jednak nie tylko my cieszymy się z pierwszych promieni wiosennego słońca. To również czas, kiedy świat owadów budzi się do życia. W majówkowej apteczce warto umieścić preparat przeciwko owadom (odstraszający komary i kleszcze). O ile po ugryzieniu komara może nas jedynie swędzieć skóra bądź pojawić się odczyn alergiczny, o tyle kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby, np. boreliozę. Przed wypadem na łąkę czy do lasu warto zatem zastosować odpowiedni preparat, a na swędzące ukąszenia komarów zabrać żel przeciwświądowy.  


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 

W apteczce na majówkę nie powinno zabraknąć środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj bólu nas dopadnie. Począwszy od bólu głowy, przez ból brzucha, a skończywszy na silnym bólu skręconej kostki. Do najbardziej znanych środków przeciwbólowych zalicza się te, które zawierają w składzie: ibuprofen, naproksen, meloksykam, metamizol sodowy, deksketoprofen, ketoprofen, diklofenak. Na gorączkę zaś stosujemy paracetamol. 


Na niestrawność i zgagę

Ciepły, majowy wieczór zachęca do grillowania. Spożywanie ciężkich posiłków późnym wieczorem może skutkować niestrawnością, zgagą czy refluksem. Zalecamy ostrożność oraz wyposażenie się w preparaty zapobiegające tym nieprzyjemnym dolegliwościom. Najbardziej skuteczne są środki ułatwiające trawienie, w których składzie znajdziemy: wyciąg z karczocha, mięty pieprzowej, kopru włoskiego, ostryżu długiego, ostropestu plamistego. Uczucie zgagi możemy zredukować preparatami doraźnymi, zawierającymi wodorotlenek magnezu i glinu lub preparatami osłonowymi na żołądek (z grupy inhibitorów pompy protonowej). 


Elektrolity

Duży wysiłek czy wielogodzinna aktywność fizyczna mogą wiązać się z utratą wody i minerałów z organizmu. Pij dużo płynów i zaopatrz się w elektrolity, które uzupełnią niedobory minerałów. W ich składzie powinny znajdować się: glukoza, magnez, potas i sód. 


Akcesoria na zranienia, stłuczenia i obrzęki 

Podczas kompletowania apteczki weź pod uwagę ewentualne zadrapania, zranienia czy stłuczenia. Plastry, jałowe kompresy, bandaże czy opaska elastyczna to zestaw, który zawsze warto mieć przy sobie. Przyda się także preparat do odkażania ran, np. zawierający oktenidynę. Stłuczone i spuchnięte miejsce można spryskać lodem w spray’u. Wszystkie wymienione wyżej preparaty są dostępne w aptece bez recepty. Farmaceuta na pewno doradzi, co warto zabrać na majowy wypoczynek.  


Ochrona przeciwsłoneczna

Już wiosną promienie słońca mogą być niebezpieczne. Chroń się przed oparzeniami, stosując krem z wysokim filtrem ochronnym, najlepiej SPF 50. W przypadku wystąpienia na skórze zaczerwienień, zastosuj preparat łagodzący w postaci pianki z pantenolem, żelu z aloesem czy kremu z alantoiną. Po ekspozycji na słońce nawilżenie skóry to podstawa, dlatego takie preparaty najlepiej nakładać na skórę kilka razy dziennie.


Przeczytaj również:
Zdrowe grillowanie? To bardzo proste!

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę