21
23 maja 2018
Karolina Zakrzewska Autor
Autor
mgr
Karolina Zakrzewska
magister zarządzania, technik farmaceutyczny z dziesięcioletnim stażem pracy. Dzięki pracy w dziale handlowym Gemini oraz aptece ogólnodostępnej, na bieżąco poszerza swoją wiedzę na temat dynamicznie rozwijającej się branży farmaceutycznej. Interesuje się rynkiem dermokosmetyków aptecznych, jak również marketingiem aptecznym oraz ogólnie pojętą opieką farmaceutyczną. Prywatnie jej pasją są podróże, kosmetologia, taniec oraz zwierzęta, zwłaszcza koty.

Apteczka rodzinna w podróży – co zabrać na wycieczkę

Więcej słońca, wyższa temperatura, a co za tym idzie cieplejsze dni sprzyjają podróżom. Niezależnie od rodzaju czy też kierunku wyprawy, warto pamiętać o pewnych wyjazdowych niezbędnikach, które powinny zagwarantować nam komfort i bezpieczeństwo.  Jednym z nich jest zapewne dobrze spakowana apteczka podróżna. Czy kompletując apteczkę wyjazdową, powinniśmy zwrócić na coś szczególną uwagę? Zdecydowanie tak! Zwłaszcza, jeśli planujemy urlop z dzieckiem.

Więcej słońca, wyższa temperatura, a co za tym idzie cieplejsze dni sprzyjają podróżom. Niezależnie od rodzaju czy też kierunku wyprawy, warto pamiętać o pewnych wyjazdowych niezbędnikach, które powinny zagwarantować nam komfort i bezpieczeństwo.  Jednym z nich jest zapewne dobrze spakowana apteczka podróżna. Czy kompletując apteczkę wyjazdową, powinniśmy zwrócić na coś szczególną uwagę? Zdecydowanie tak! Zwłaszcza, jeśli planujemy urlop z dzieckiem.

Co spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem?

W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się  przede wszystkim produkty pierwszej potrzeby. Niezależnie od tego, czy urlop spędzasz w górach czy nad morzem, są pewne produkty, które niezmiennie powinny zagościć w Twojej podróżnej apteczce. Asortyment apteczki powinien być szczególnie przemyślany, jeśli podróżujesz z małym dzieckiem. Pakując się, koniecznie rozważ, czy nie zabrać ze sobą następujących pozycji:

1.Preparaty na chorobę lokomocyjną

Wyjeżdżając z maluszkiem pamiętaj, aby zadbać o jego komfort w trakcie podróży.  Jeśli cierpi na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną (mdłości, wymioty, skołowanie), spakuj do apteczki preparaty na bazie ekstraktu z kłącza imbiru. Na rynku dostępne są one zarówno w postaci tabletek, jak i lizaków czy syropów. Możesz również zastosować opaskę na rękę, która zniweluje nieprzyjemne dolegliwości.

Rodzina udająca się w podróż

Na wyjazd z dzieckiem

2. Syrop, czopki, lub tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym

Bez problemu kupisz w aptece leki z ibuprofenem lub paracetamolem. Pamiętaj jednak, aby poinformować farmaceutę, dla kogo potrzebujesz dany produkt. Jeśli chcesz zakupić lek dla dziecka, zapewne zostaniesz zapytany o wiek oraz wagę, dzięki czemu otrzymasz preparat z odpowiednio dobraną postacią oraz dawką.

3. Probiotyki na problemy z biegunką

Obecnie na rynku jest szeroki wybór leków i suplementów z bakteriami probiotycznymi, zawierającymi takie szczepy jak: Saccharomyces boulardii (szczepy drożdży), Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum. Bifidobacterium longum. Wskazane jest podawanie preparatów zawierających w swoim składzie powyższe szczepy około dwóch tygodni przed wyjazdem oraz w trakcie jego trwania, ponieważ ich działanie łagodzi przebieg oraz skraca czas trwania biegunek podróżnych lub w ogóle im zapobiega. Niektóre probiotyki należy przechowywać w lodówce, dlatego pakując apteczkę na rodzinny wyjazdy wybierz te, które możesz przechowywać w temperaturze pokojowej.

4. Krople na kolki oraz wzdęcia

Jeśli Twojemu dziecku zdarzają się powyższe dolegliwości, zabierz ze sobą krople zmniejszające napięcie powierzchniowe, zawierające takie substancje jak: simeticonum czy dimethiconum. Często zdarza się, że kolki wywołane są niedoborem enzymu rozkładającego laktozę – wówczas zabierz ze sobą krople zawierające enzym laktaza, dzięki którym niepożądane dolegliwości kolkowe są niwelowane. Pamiętaj jednak, aby przyczyny kolek koniecznie skonsultować z pediatrą.

5. Żele na bolesne ząbkowanie

Jeśli najmłodszy uczestnik podróży jest w okresie ząbkowania, zabierz ze sobą żel zawierający substancje łagodzące oraz działające miejscowo – znieczulająco, a także przeciwbólowo – na pewno przyniesie ukojenie.

6. Preparaty na alergię

Nawet jeśli alergia przyjmuje lżejszą formę, to i tak jest to bardzo uporczywa dolegliwość, która może  popsuć nam niejeden wyjazd. Świąd, pokrzywka, katar, wysypka, kaszel, drapanie w gardle, łzawienie oczu – to tylko niektóre nieprzyjemne dolegliwości. Podstawą w leczeniu tych objawów jest przyjmowanie substancji antyhistaminowych, takich jak m.in.: cetyryzyna, bilastyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. Substancje te w mniejszych opakowaniach można kupić w aptece bez recepty. Terapię antyuczuleniową wzbogacić można o wapno, najlepiej z kwercetyną, która nasila działanie odczulające. Dla naszych najmłodszych dostępne są również krople doustne zawierające w swoim składzie maleinian dimstetindenu, który odpowiada za hamowanie działania histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Bez recepty dostępne są również maści, kremy czy też żele z hydrokortyzonem, które stosujemy do aplikacji na skórę, w celu zlikwidowania odczynu alergicznego oraz zmniejszenie świądu.

UWAGA! Jeśli ktoś z Twoich najbliższych jest uczulony na jad owadów, pamiętaj, że pod wpływem alergenu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego czyli ciężkiej alergicznej reakcji uogólnionej. W takim wypadku konieczne jest posiadanie adrenaliny w strzykawkach do samodzielnego podawania, która jest dostępna tylko na receptę.

7. Środki opatrunkowe

Podczas każdego wyjazdu warto mieć ze sobą środki, dzięki którym zrobisz choćby prowizoryczny opatrunek. Plastry, bandaże, gaziki wyjałowione oraz woda utleniona to produkty pierwszej potrzeby do opatrzenia urazu. Pamiętaj również o jednorazowych gumowych rękawiczkach, które pozwolą na higieniczne opatrzenie rany. Mile widziany są również zasypki na rany oraz maść z antybiotykiem, a także żel na stłuczenia czy obrzęki – szczególnie jeśli planujesz na urlopie aktywność fizyczną. Dobrze sprawdzi się również opatrunek w sprayu na otarcia, lekkie i płytkie rany oraz zadrapania, którego aplikacja jest szybka i wygodna. Niezależnie od miejsca i rodzaju wycieczki produktem, który może się przydać jest antybakteryjny żel do odkażania dłoni bez użycia wody. Umożliwi to zachowanie higieny Tobie oraz Twoim najbliższym przez cały dzień.

8. Repelenty (odstraszacze)  na owady

Jeśli planujesz wyjazd do lasu czy nad wodę, pamiętaj o zabraniu ze sobą środków odstraszających komary, kleszcze, meszki. Na rynku są również dostępne repelenty chroniące przed ugryzieniem much, bąków, os, a nawet preparaty odstraszające kuczmany, moskity czy roztocza. Jeśli jednak doszłoby do ugryzienia przez jakiegoś owada, dobrze jest mieć ze sobą żel łagodzący ukąszenie, likwidujący świąd oraz obrzęk. Warto zakupić również przyrząd do usuwania kleszczy, który w precyzyjny i bezpieczny sposób pozwoli Ci się pozbyć niechcianego lokatora.

9. Dermokosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej

Niezależnie od kierunku Twojej podróży, kosmetyki z ochroną SPF to zdecydowany „must have”.

Uwzględniając swój fototyp skóry, z produktów dostępnych na rynku można wybrać bardzo dobre preparaty, chroniące nas przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, np: poparzeniem słonecznym, alergią słoneczną, przebarwieniami czy też trwałymi uszkodzeniami na poziomie skóry właściwej. Szczególną ochroną przeciwsłoneczną należy objąć dzieci, u których trzeba zastosować preparaty z najwyższą ochroną. Należy pamiętać, iż maluchom smarujemy całe ciało przed założeniem ubranek, gdyż odzież zapewnia dzieciom ochronę tylko SPF 15. Koniecznością jest również powtarzanie aplikacji produktu przeciwsłonecznego minimum co 2 godziny. Nie zapomnij również o pielęgnowaniu skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce. Do tego idealnie posłużą nam produkty z panthenolem, alantoiną czy aloesem.

 

Niezależnie od rodzaj czy też kierunku naszej podróży, należy pamiętać iż urlop nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne zdrowie, więc jeśli przyjmujesz leki na stałe, powinny one w pierwszej kolejności zagościć w Twoim bagażu. Zatem planując wyjazd, koniecznie uwzględnij w swoich przygotowaniach wizytę u lekarza, na której skontrolujesz swój stan zdrowia i otrzymasz receptę na niezbędne leki. Mając powyższe produkty w swojej apteczce, zdecydowanie możesz mieć komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli podczas podróży przytrafią Ci się  drobne dolegliwości zdrowotne, mając tak wyposażoną apteczkę możesz być pewien, że nie zepsują Ci one wyczekiwanego urlopu czyli czasu relaksu , odpoczynku oraz zabawy.

Przeczytaj również: Co powinna zawierać domowa apteczka?

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Zdrowie

Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Salmonella - przyczyny, objawy, leczenie

Olej z czarnuszki - właściwości i zastosowanie

Kwas foliowy - funkcje, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru

Endometrioza - objawy, diagnostyka i leczenie

Jak zwiększyć ilość erytrocytów (czerwonych krwinek)?

Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?

Zobacz więcej
Czytaj także
09 października 2019 mgr farm. Marta Grabowska
22 lipca 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
17 kwietnia 2019 Daniel Zelewski
06 lutego 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
22 maja 2018 Marta Cybulska
24 kwietnia 2018 mgr farm. Daria Łuczak
09 marca 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
17 stycznia 2018 Poradnik Gemini
Zobacz więcej