Co spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem?

W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się  przede wszystkim produkty pierwszej potrzeby. Niezależnie od tego, czy urlop spędzasz w górach czy nad morzem, są pewne produkty, które niezmiennie powinny zagościć w Twojej podróżnej apteczce. Asortyment apteczki powinien być szczególnie przemyślany, jeśli podróżujesz z małym dzieckiem. Pakując się, koniecznie rozważ, czy nie zabrać ze sobą następujących pozycji:

1.Preparaty na chorobę lokomocyjną

Wyjeżdżając z maluszkiem pamiętaj również, aby zadbać o jego komfort w trakcie podróży.  Jeśli cierpi na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną (mdłości, wymioty, skołowanie) spakuj do apteczki preparaty na bazie ekstraktu z kłącza imbiru. Na rynku dostępne są one zarówno w postaci tabletek, jak również lizaków czy syropów. Możesz również zastosować opaskę na rękę, która zniweluje nieprzyjemne dolegliwości.

2. Syrop, czopki, lub tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym

Bez problemu kupisz w aptece leki z ibuprofenem lub paracetamolem. Pamiętaj jednak, aby poinformować farmaceutę dla kogo potrzebujesz dany produkt. Jeśli chcesz zakupić lek dla dziecka – zapewne zostaniesz zapytany o wiek oraz wagę, dzięki czemu otrzymasz preparat z odpowiednio dobraną postacią oraz dawką.

3. Probiotyki na problemy z biegunką

Obecnie na rynku jest szeroki wybór leków i suplementów z bakteriami probiotycznymi zawierającymi takie szczepy jak: Saccharomyces boulardii (szczepy drożdży), Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum. Bifidobacterium longum. Wskazane jest podawanie preparatów, zawierających w swoim składzie powyższe szczepy, około dwóch tygodni przed wyjazdem oraz w trakcie jego trwania, ponieważ ich działanie łagodzi przebieg oraz skraca czas trwania biegunek podróżnych lub w ogóle im zapobiega. Niektóre probiotyki należy przechowywać w lodówce, dlatego pakując apteczkę na rodzinny wyjazdy wybierz te, które możesz przechowywać w temperaturze pokojowej.

4. Krople na kolki oraz wzdęcia

Jeśli Twojemu dziecku zdarzają się powyższe dolegliwości, pamiętaj aby zabrać ze sobą krople  zmniejszające napięcie powierzchniowe zawierające takie substancje jak: simeticonum czy dimethiconum. Często zdarza się, że kolki wywołane są niedoborem enzymu rozkładającego laktozę, wtedy zabierz ze sobą krople zawierające enzym laktaza, dzięki którym niepożądane dolegliwości kolkowe są niwelowane. Pamiętaj jednak, aby przyczyny kolek koniecznie skonsultować z pediatrą.

5. Żele na bolesne ząbkowanie

Jeśli najmłodszy uczestnik podróży jest w okresie ząbkowania, zabierz ze sobą żel zawierający substancje łagodzące oraz działające miejscowo – znieczulająco, a także przeciwbólowo – na pewno przyniesie ukojenie.

6. Preparaty na alergię

Nawet jeśli alergia przyjmuje lżejszą formę, to i tak jest to bardzo uporczywa dolegliwość, która może  popsuć nam niejeden wyjazd. Świąd, pokrzywka, katar, wysypka, kaszel, drapanie w gardle, łzawienie oczu – to tylko niektóre nieprzyjemne dolegliwości. Podstawą w leczeniu tych objawów, jest przyjmowanie substancji antyhistaminowych takich jak m.in.: cetyryzyna, bilastyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna. Substancje te, w mniejszych opakowaniach można kupić w aptece bez recepty. Terapię antyuczuleniową wzbogacić można o wapno, najlepiej z kwercetyną, która nasila działanie odczulające. Dla naszych najmłodszych dostępne są również krople doustne zawierające w swoim składzie maleinian dimstetindenu, który odpowiada za hamowanie działania histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Bez recepty dostępne są również maści, kremy czy też żele z hydrokortyzonem, które stosujemy do aplikacji na skórę. W celu zlikwidowania odczynu alergicznego oraz zmniejszenie świądu.

UWAGA! Jeśli ktoś z Twoich najbliższych jest uczulony na jad owadów, pamiętaj, że pod wpływem alergenu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego czyli ciężkiej alergicznej reakcji uogólnionej. W takim wypadku konieczne jest posiadanie adrenaliny w strzykawkach do samodzielnego podawania, która jest dostępna tylko na receptę.

7. Środki opatrunkowe

Podczas każdego wyjazdu warto jest mieć ze sobą środki, dzięki którym zrobisz choćby prowizoryczny opatrunek. Plastry, bandaże, gaziki wyjałowione oraz woda utleniona to produkty pierwszej potrzeby do opatrzenia urazu. Pamiętaj również o jednorazowych, gumowych rękawiczkach, które pozwolą na higieniczne opatrzenie rany. Mile widziany są również zasypki na rany oraz maść z antybiotykiem, a także żel na stłuczenia czy obrzęki – szczególnie jeśli planujesz na urlopie aktywność fizyczną. Dobrze sprawdzi się również opatrunek w sprayu na otarcia, lekkie i płytkie rany oraz zadrapania, którego aplikacja jest szybka i wygodna. .Niezależnie od miejsca i rodzaju wycieczki produktem który może się przydać jest antybakteryjny żel do odkażania dłoni bez użycia wody. Umożliwi to zachowanie higieny Tobie oraz Twoim najbliższym przez cały dzień.

8. Repelenty (odstraszacze)  na owady

Jeśli planujesz wyjazd do lasu czy nad wodę, pamiętaj o zabraniu ze sobą środków odstraszających komary, kleszcze, meszki. Na rynku są również dostępne repelenty chroniące przed ugryzieniem much, bąków, os, a nawet preparaty odstraszające kuczmany, moskity czy roztocza. Jeśli jednak doszłoby do ugryzienia przez jakiegoś owada, dobrze jest mieć ze sobą żel łagodzący ukąszenie, likwidujący świąd oraz obrzęk. Warto zakupić również przyrząd do usuwania kleszczy, który w precyzyjny i bezpieczny sposób, pozwoli Ci się pozbyć niechcianego lokatora.

9. Dermokosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej

Niezależnie od kierunku Twojej podróży, kosmetyki z ochroną SPF to zdecydowany „must have”. Uwzględniając swój fototyp skóry, z produktów dostępnych na rynku można wybrać bardzo dobre preparaty, chroniące nas przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych takich jak: poparzenie słoneczne, alergie słoneczne, przebarwienia czy też trwałe uszkodzenia na poziomie skóry właściwej. Szczególną ochroną przeciwsłoneczną należy objąć dzieci, u których trzeba zastosować preparaty z najwyższą ochroną. Należy pamiętać, iż maluchom smarujemy całe ciało przed założeniem ubranek, gdyż odzież zapewnia dzieciom ochronę tylko SPF 15. Koniecznością jest również powtarzanie aplikacji produktu przeciwsłonecznego minimum co 2 godziny. Nie zapomnij również o pielęgnowaniu skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce. Do tego idealnie posłużą nam produkty z panthenolem, alantoiną czy aloesem.

Niezależnie od rodzaj czy też kierunku naszej podróży, należy pamiętać iż urlop nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne zdrowie, więc jeśli przyjmujesz leki na stałe, powinny one w pierwszej kolejności zagościć w Twoim bagażu. Zatem planując wyjazd, koniecznie uwzględnij w swoich przygotowaniach wizytę u lekarza, na której skontrolujesz swój stan zdrowia i otrzymasz receptę na niezbędne leki.

Mając powyższe produkty w swojej apteczce, zdecydowanie możesz mieć komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli podczas podróży przytrafią Ci się  drobne dolegliwości zdrowotne, mając tak wyposażoną apteczkę możesz być pewien, że nie zepsują Ci one wyczekiwanego urlopu czyli czasu relaksu , odpoczynku oraz zabawy.

Przeczytaj również:
Co powinna zawierać domowa apteczka?