5
30 marca 2021

Ashwagandha – adaptogen o wielu właściwościach

Ashwagandha (łac. Withania somnifera) to roślina, której nazwa pochodzi od słów ashwa (koń) i gandha (zapach), co oznacza zapach konia i określa charakterystyczną woń korzeni rośliny. Ashwagandha znana jest jeszcze pod nazwami: witania ospała, śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski czy wiśnia zimowa. Od stuleci stosowana jest w medycynie ajuwerdyjskiej ze względu na szereg właściwości prozdrowotnych. Znalazła zastosowanie w lecznictwie naturalnym, gdzie wykorzystywany jest nie tylko korzeń rośliny, ale również liście, kwiaty, owoce i ziarna.  

Ashwagandha – skład 

W składzie chemicznym ashwagandhy znajdziemy: 

 • witanolidy, 
 • alkaloidy, 
 • sitoinozydy, 
 • flawonoidy,  
 • fitosterole, 
 • kumaryny, 
 • związki z grupy glikowitanolidów, witanozydów i sitoinozydów. 

Jak działa ashwagandha? 

Żeńszeń indyjski jest adaptogenem, czyli substancją, która ułatwia przystosowanie organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Adaptogen to substancja pochodzenie naturalnego, która jest bezpieczna i wykazuje działanie tonujące i normalizujące na procesy fizjologiczne organizmu. Witania wykazuje działanie antystresowe, uspokajające i przeciwlękowe. Ashwagandha wzmacnia odporność na stres oraz pomaga w zachowaniu prawidłowego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Roślinę można z powodzeniem stosować przy zaburzeniach snu i w bezsenności. Odnotowano, że ashwagadha poprawia jakość snu, co może stanowić alternatywę dla leków nasennych, jednocześnie nie wywołuje skutków ubocznych, tj. uzależnienia, bólu głowy, skórnych reakcji alergicznych. Ashwagandha obniża również poziom kortyzolu we krwi, czyli tzw. hormonu stresu.  

Przeczytaj również:
Zioła na stres – sposoby na łagodzenie nerwów

Tradycyjna medycyna ajuwerdyjska wykorzystuje korzeń rośliny w celu poprawy pracy mózgu, wspomagania pamięci, poprawy funkcji poznawczych i koncentracji oraz pobudzenia zapamiętywania i kojarzenia. Z tego względu preparaty zawierające tę roślinę polecane są osobom narażonym na wytężoną pracę umysłową. 

Ashwagandha a działanie przeciwnowotworowe 

Zawarte w roślinie witanolidy, których głównym źródłem są liście i korzeń ashwagandhy, wykazują działanie cytostatyczne, przeciwnowotworowe, antymitotyczne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Suplementy diety z ashwagadhą mogą być stosowane w profilaktyce przeciwnowotworowej.  

Ashwagandha dla sportowców  

Ashwagadha zwiększa wydolność fizyczną, dlatego jest coraz częściej stosowana przez sportowców. Zwiększa u nich tolerancję organizmu na wysiłek fizyczny i wytrzymałość na zmęczenie oraz przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej po treningu. Jest często uznawana za naturalny stymulator testosteronu, dzięki czemu zwiększa masę mięśniową.  

Ashwagandha a cukrzyca 

Roślinne mieszanki zawierające witanię wykazują działanie obniżające poziom glukozy we krwi.  

Ashwagandha a poprawa libido 

Dowiedziono, że ashwagandha poprawia libido zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet oraz zwiększa płodność przez poprawę parametrów nasienia, co częściowo jest spowodowane przez zwiększony poziom testosteronu.  

Dodatkowo ashwaganda dzięki zawartości żelaza może być stosowana w leczeniu anemii. 

Ashwagandha – jak stosować? 

Każdy preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Przed rozpoczęciem kuracji pamiętajmy o tym, że ashwagandhę należy stosować przez dłuższy czas – około 8 tygodni, aby były widoczne efekty. 

Ashwagandha – przeciwwskazania 

Nie zaleca się suplementacji u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.  

Ashwagandha – skutki uboczne 

Wśród najczęściej wymienianych skutków ubocznych opisuje się:  

 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,  
 • nudności, wymioty. 

Źródła: 

 • J. Lutomski, B. Kędzia, Ocena aktywności biologicznej roślin o działaniu adaptogennym, Postępy Fitoterapii 2000. 
 • M. Matczak, K. Rosińska, P. Michel, Farmacja Polska 2017, 7(7), 410-417. 
 • Uchwała nr 7/2020 Zespołu do spraw suplementów diety z dnia 7.02.2020.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

Przede wszystkim powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania albo wyeliminowania chorób, których objawem mogłoby być chroniczne…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
05 sierpnia 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
26 lipca 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
08 lipca 2021 mgr farm. Magdalena Fuszara
07 lipca 2021 mgr Ewelina Pietrzak
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)