10
08 kwietnia 2021

Badania profilaktyczne dla mężczyzn po 40. roku życia – które wykonać?

Po 40. roku życia nadal możemy czuć się młodo, warto jednak zadbać o odpowiednie badania profilaktyczne, które przełożą się na dłuższy okres życia. Dzięki odpowiedniej profilaktyce zachowasz zdrowie, siłę i energię na długie lata. Sprawdź, które badania należy wykonać.

Bądź odpowiedzialnym czterdziestolatkiem! 

Właśnie skończyłeś czterdzieści lat? Świetnie! Przed Tobą jeszcze wiele lat, podczas których możesz realizować swoje pasje i plany. Warto jednak pamiętać o badaniach profilaktycznych, ponieważ pewne zmiany w naszym organizmie już postępują. W związku z tym lista badań profilaktycznych nieco się wydłuża. Warto wykonać wszystkie na czas, by zapewnić sobie zdrową przyszłość.  

Badania profilaktyczne u mężczyzn po 40. roku życia – które warto wykonać? 

Podstawą do zdrowego organizmu po czterdziestce są badania profilaktyczne. Poniżej podajemy orientacyjną częstotliwość wykonywania poszczególnych badań, jednak należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników. Twój lekarz pomoże Ci zdecydować, które badania wykonać oraz jak często je powtarzać

 • Morfologia (badanie krwi) – proste i bardzo skuteczne badanie, które wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Morfologia może nam wskazać, czy nie borykamy się z nadkrwistością, niedokrwistością, zakażeniem, białaczką, a także wieloma innymi chorobami. Badanie jest niedrogie, bezpieczne i powinno być wykonywane regularnie. Wykonujmy morfologię co najmniej raz w roku. 
 • OB (odczyn Biernackiego) – wskazuje, czy w naszym ciele występuje proces zapalny. Jest to jeden z ogólnych markerów nowotworowych. Warto poddać się temu badaniu raz w roku. 
 • Glikemia (poziom glukozy we krwi) – pomaga zdiagnozować cukrzycę. Zbyt wysoki (powyżej normy) poziom cukru we krwi świadczy o cukrzycy. Niedobór glukozy we krwi (hipoglikemia) to także zjawisko patologiczne, mogące wskazywać na cukrzycę czy też choroby wątroby. Starajmy się, aby raz na rok wykonać to badanie. 
 • Pomiar ciśnienia tętniczego – proste i skuteczne badanie, które pozwoli zdiagnozować nadciśnienie – bardzo powszechną chorobę, która nieleczona powoduje szereg patologicznych zmian w naszym organizmie. Wykonujmy to badanie co najmniej raz na rok. 
 • Profil lipidowy (lipidogram) – badanie to ocenia gospodarkę tłuszczową (poziom trójglicerydów, lipoprotein oraz cholesterolu w naszym organizmie). Za jego pomocą możemy zdiagnozować zaburzenia metaboliczne, które nieleczone powodują miażdżycę, udar mózgu czy też zawał mięśnia sercowego. Jest to szczególnie istotne badanie, ponieważ wiele z mężczyzn w grupie wiekowej 40+ ma podwyższony poziom cholesterolu, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób układu krążenia. Wykonuj to badanie raz na rok. 
 • Poziom kwasu moczowego – pozwala nam zdiagnozować hiperurykemię, czyli zwiększone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi. Wpływ na poziom kwasu moczowego ma nasza dieta. Jeżeli poziom ten jest zwiększony, a my zaniedbujemy naszą dietę oraz leczenie – możemy doprowadzić organizm do dny moczanowej – schorzenia objawiającego się odkładaniem kryształków kwasu moczowego w naszym ciele. Objawy to bóle stawów i kości. Badanie może także wskazać nam pewne choroby wątroby. Zadbaj zatem, by wykonywać je raz na 3 lata. 
 • Badanie antygenu PSAbardzo istotne dla mężczyzn – każdy mężczyzna po czterdziestce powinien je wykonać, nawet gdy nie odczuwa żadnych objawów przerostu gruczołu krokowego! Dzięki temu badaniu możemy zdiagnozować raka prostaty oraz przerost gruczołu krokowego. Badanie to warto wykonywać raz na 3 lata. W wieku powyżej 50 lat wykonujmy badanie co roku. 
 • Poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) – tarczyca to niepozorny narząd, który odpowiada za bardzo wiele czynności w naszym organizmie. Warto zadbać o prawidłowy poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę, aby uchronić się przed objawami niedoczynności tego narządu (takimi jak: senność oraz wzrost wagi), a także nadczynności tarczycy, objawiającej się spadkiem masy ciała, pobudzeniem i problemami z zaśnięciem. Zadbaj o swoją tarczycę, badając ją regularnie (raz na 2-3 lata). 
 • Badanie moczu – pozwala ocenić kondycję nerek, dróg moczowych oraz wątroby. Jest bardzo pomocne przy zdiagnozowaniu cukrzycy oraz żółtaczki. Badanie moczu może także wykrywać stany zapalne czy też zakażenie bakteryjne. Zadbaj, by zostało wykonane raz do roku. 
 • Badanie kału na obecność krwi utajonej – dzięki niemu możemy zdiagnozować raka jelita grubego. Wykonuj badanie co roku. 
 • RTG klatki piersiowej – badanie pozwalające wykrywać zmiany patologiczne w płucach i w sercu. Powinniśmy je wykonywać raz na kilka lat. Gdy palimy papierosy, warto takiemu badaniu poddać się nieco częściej. 
 • EKG serca – badanie to powinno być wykonywane raz na 3 lata. Sprawdza pracę serca i umożliwia wykrycie nieprawidłowości takich jak zaburzenia rytmu czy też symptomy przebytego zawału. 

Warto także rozważyć wykonanie następujących badań: 

 • Samobadanie jąder – powinno być wykonywane minimum raz w miesiącu jako wstępne badanie pozwalające wykryć raka prostaty. Jest bardzo proste – polega na sprawdzeniu, czy nie wyczuwamy na jądrach grudek i innych zmian. Jeżeli znalazłeś niepokojące zmiany – czas na wizytę u lekarza! 
 • Badanie stomatologiczne – pamiętajmy o regularnych wizytach u dentysty. Zdrowe zęby zapewnią nam komfort na wiele następnych lat życia. 
 • Badanie wzroku – zdrowe oczy to klucz do sukcesu. Pamiętaj – Twoja wada wzroku może postępować wraz z wiekiem. Dlatego też warto regularnie uczęszczać na wizyty u okulisty, który sprawdzi wadę wzroku i zdecyduje o konieczności wymiany szkieł na nowe. 
 • Spirometria – badanie, które jest konieczne do diagnozy astmy, a także przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Sprawdza wydolność oddechową. Warto wykonać to badanie raz na kilka lat. Jeżeli jesteś osobą palącą, postaraj się wykonywać spirometrię nieco częściej. 
 • Badanie znamion – warto odwiedzić dermatologa, który sprawdzi, czy znamiona występujące na naszym ciele nie spowodują raka skóry w przyszłości. 

Czy wiesz, czym jest Program Profilaktyka 40 Plus? 

Program Profilaktyka 40 Plus funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2021 roku. W ramach tego programu Polacy w wieku od 40 do 65 roku życia zostali objęci bezpłatnym pakietem badań profilaktycznych. Badania są przeznaczone dla wszystkich pacjentów ubezpieczonych. Program ten ma na celu wczesną diagnozę chorób układu krążenia, onkologicznych oraz cukrzycy. Badania możesz wykonywać w ramach medycyny pracy (gdy jesteś zatrudniony), a także w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (gdy nie podlegasz badaniom pracowniczym). Podstawowy pakiet badań zawiera: 

 • pomiar ciśnienia oraz tętna, 
 • poziom glukozy we krwi, 
 • morfologię, 
 • stężenie cholesterolu całkowitego, 
 • określenie współczynnika BMI (Body Mass Index), 
 • ocenę wystąpienia czynników ryzyka chorób układu krążenia, onkologicznych oraz cukrzycy. 

W przypadku gdy wyniki tych podstawowych badań okażą się nieprawidłowe, lekarz może wykonać poszerzoną diagnostykę lub skierować pacjenta do innego lekarza – specjalisty. Diagnostyka poszerzona obejmuje: 

 • poziom glukozy na czczo, hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz doustny test obciążenia glukozą, 
 • test na obecność krwi utajonej w kale, 
 • badanie EKG, 
 • badania biochemiczne krwi takie jak: LDL-cholesterol, HDL-cholesterol czy też stężenie trójglicerydów, 
 • USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty. 

Możesz także skorzystać z badań realizowanych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). Obejmują one: 

 • badanie dermoskopowe i wideoskopowe w celu diagnostyki raka skóry, 
 • badania genetyczne u rodzin z wysokim obciążeniem genetycznym występowania nowotworu złośliwego, 
 • kolonoskopię (diagnostyka raka jelita grubego), 
 • diagnostykę raka płuca za pomocą tomografii komputerowej. 

Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). 

Przeczytaj również:
Jakie są najczęstsze choroby u mężczyzn po 40. roku życia?
Jakie są najczęstsze choroby u kobiet po 40. roku życia?
Badania profilaktyczne dla kobiet po 40. roku życia – które wykonać?
Badania profilaktyczne u kobiet

Jakie badania profilaktyczne warto wykonać?

Źródła: 

 • https://www.prawo.pl/zdrowie/refundowane-badania-profilaktyczne-dla-osob-40-dostepne-juz-od,498249.html 
 • https://www.gov.pl/web/zdrowie/wprowadzamy-program-profilaktyka-40-plus 
 • https://www.medistore.com.pl/zdrowie/badania-profilaktyczne-mezczyzn#40m 
 • https://www.mp.pl/pacjent/w-praktyce/pierwszy-kontakt/136164,zeby-nie-zachorowac. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Jod w chorobie Hashimoto

Nie powinno się przyjmować preparatów zawierających jod w występującej chorobie Hashimoto bez kontaktu z endokrynologiem. W niektórych przypadkach może to…

Zobacz więcej

Czy test CRP to wyrób medyczny?

Produkt Test CRP posiada certyfikat CE i spełnia wymogi dyrektywy o diagnostycznych wyrobach medycznych in vitro. Od siebie dodam, że…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
13 września 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
25 czerwca 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
15 czerwca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)