Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
11

Badania profilaktyczne dla kobiet. Weź zdrowie w swoje ręce!

Słuchaj artykułu

Czy wiesz, że regularne badania profilaktyczne to klucz do zdrowia i długiego życia dla każdej kobiety? To jak przegląd techniczny dla Twojego ciała. Badania pomagają wykryć problemy, zanim staną się poważne i zapobiec groźnym chorobom. Dlatego weź zdrowie w swoje ręce, nie czekaj i umów się na badania już dziś! 

Badania profilaktyczne dla kobiet. Weź zdrowie w swoje ręce!

My kobiety powinnyśmy dbać o swoje zdrowie ze szczególną starannością. Aby móc w pełni cieszyć się życiem, musimy podejmować działania profilaktyczne i regularnie się badać.  

Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że w przypadku wielu chorób kobiety są obciążone znacznie większym ryzykiem zachorowania niż mężczyźni.  

Częściej dotykają nas m.in.: 

  • choroby tarczycy,  
  • osteoporoza,  
  • toczeń,  
  • żylaki,  
  • schorzenia układu rozrodczego.  

Aby zapobiec tym chorobom i wykryć je jak najwcześniej, musimy regularnie się badać. Pamiętajmy, że profilaktyka jest najskuteczniejszą i najtańszą metodą walki o nasze zdrowie. 

Wyróżniamy wiele badań profilaktycznych, które powinnyśmy wykonywać regularnie niezależnie od wieku. Niektóre badania profilaktyczne zyskują na znaczeniu, kiedy stajemy się starsze. Sprawdź, które badania powinnaś wykonać już teraz. 

 

Badanie ogólne krwi 

Pełna morfologia krwi to badanie, które pozwala ocenić ilość poszczególnych składników krwi (krwinek białych i czerwonych oraz płytek krwi). Odpowiadają one za kluczowe funkcje naszego organizmu. Oprócz nich określa się także inne wskaźniki, dzięki którym możemy ocenić proces tworzenia nowych krwinek.  

Dzięki morfologii jesteśmy w stanie zbadać ogólny stan organizmu. Pozwala nam ona zdiagnozować stosunkowo niegroźne stany, takie jak anemie czy infekcje. Niekiedy dostarcza cennych wskazówek, które mogą pomóc w rozpoznaniu znacznie poważniejszych chorób, np. rozwijającej się białaczki. To proste i tanie badanie potrafi uratować życie. 

Kto powinien wykonać pełną morfologię krwi?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać krew? 

Co najmniej raz w roku, najlepiej dwa razy w roku. 

 

Badanie ogólne moczu

To badanie laboratoryjne, które wykonujemy profilaktycznie, aby ocenić stan nerek i wątroby. Badanie pomaga także w wykrywaniu chorób układu moczowego, m.in. infekcji dróg moczowych, kamicy nerkowej, a nawet cukrzycy. Pracownicy laboratorium oceniają cechy fizyczne próbki oraz zawartość poszczególnych składników, a także osad pod mikroskopem.  

Regularne badania moczu pozwalają nam monitorować stan zdrowia układu moczowego i wykrywać choroby we wczesnym stadium. Znacząco zwiększa to nasze szanse na skuteczne leczenie.

Kto powinien wykonać badanie ogólne moczu?

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać mocz? 

Najlepiej co najmniej raz w roku. Jeśli często zmagasz się z dolegliwościami ze strony układu moczowego, wykonuj badanie częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

 

Odczyn Biernackiego

Badanie odczynu Biernackiego (OB) to inaczej badanie odczynu opadania krwinek czerwonych. Jest to badanie laboratoryjne przeprowadzane z próbki krwi. Pozwala diagnozować choroby zapalne, autoimmunologiczne, a nawet nowotwory. Badanie stosuje się także w diagnostyce chorób nerek i wątroby.

Kto powinien wykonać badanie OB?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać OB?

Co najmniej raz w roku. Jeśli często chorujesz, prawdopodobnie będziesz wykonywać je częściej.

 

Lipidogram

To badanie pomoże Ci ocenić poziom poszczególnych frakcji lipidów, czyli tłuszczów we krwi.

Dzięki niemu możemy oznaczyć stężenie: 

  • cholesterolu całkowitego,  
  • „dobrego” cholesterolu (HDL),  
  • „złego” cholesterolu (LDL), 
  • trójglicerydów. 

Jest to badanie profilaktyczne, które wskazuje na ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru, miażdżycy oraz choroby wieńcowej.

Choroby sercowo-naczyniowe to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet na świecie. Ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta po menopauzie, co wynika z obniżenia poziomu estrogenów. Nie oznacza to, że nie musisz badać się już teraz. Badania cholesterolu stanowią niezwykle ważny element profilaktyki zdrowia każdej z nas. Wykonuj je zatem już od młodości.

Kto powinien wykonać lipidogram?

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać cholesterol?

Od 20. roku życia co najmniej raz na 5 lat. Zalecana częstotliwość badania zwiększa się wraz z wiekiem i indywidualnymi czynnikami ryzyka chorób serca. Jeśli w poprzednich badaniach Twój lipidogram odbiegał od normy, wykonuj to badanie raz w roku.

 

Badanie poziomu elektrolitów

To badanie laboratoryjne, które mierzy stężenie różnych elektrolitów, m.in.: 

  • sodu,  
  • potasu,  
  • magnezu,  
  • wapnia,  
  • fosforu, 
  • chlorków.

Elektrolity pomagają utrzymać równowagę wody i pierwiastków w organizmie. Ich nieprawidłowe stężenie może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie naszych narządów, a nawet całych układów.

Badanie poziomu elektrolitów może być przeprowadzane jako badanie profilaktyczne u wszystkich, szczególnie u osób z czynnikami ryzyka zaburzeń elektrolitowych. Zaliczamy do nich choroby przewlekłe i przyjmowanie leków wpływających na poziom elektrolitów. Zalecana częstotliwość badania zależy od indywidualnych czynników ryzyka oraz zaleceń lekarza. 

Kto powinien badać elektrolity?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać elektrolity? 

Raz na 3 lata, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zaburzeń elektrolitowych, badania wykonuj częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

 

Kontrola stomatologiczna

Wizyta kontrolna u stomatologa jest ważnym badaniem profilaktycznym, które niestety pomijamy. Często przypominamy sobie o zębach dopiero wtedy, kiedy zaczynają boleć. Warto regularnie oceniać stan uzębienia, dziąseł, a także błony śluzowej jamy ustnej i języka. Badania kontrolne pozwalają na szybkie wdrożenie leczenia, dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.  

Pamiętaj, że stomatolog może diagnozować nie tylko choroby zębów, ale także choroby przyzębia, m.in. zapalenie dziąseł czy paradontozę.

Przy okazji kontroli stomatologicznej pamiętaj również o czyszczeniu zębów i umów się na zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Kto powinien udać się na kontrolę stomatologiczną?

Kobiety w każdym wieku.

Jak często odwiedzać stomatologa? 

Dwa razy w roku.

 

Pomiar ciśnienia krwi 

Pomiar ciśnienia krwi jest bardzo prostym, a jednocześnie niezwykle ważnym badaniem profilaktycznym dla każdej kobiety. Nieprawidłowe ciśnienie jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, dlatego warto mieć rękę na pulsie. Wykrycie nieprawidłowości może skłonić nas do dalszej diagnostyki. Szybkie wykrycie zaburzeń i włączenie leczenia mogą uchronić nas przed chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu. 

Kto powinien mierzyć ciśnienie?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często kontrolować ciśnienie? 

Od 20. roku życia raz w roku, jeśli nie występują u Ciebie żadne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli jesteś obarczona czynnikami ryzyka, mierz ciśnienie częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że ryzyko gwałtownie wzrasta po menopauzie. 


Mierz ciśnienie regularnie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kontrola masy ciała

Pomiar masy ciała jest ważnym badaniem profilaktycznym, ponieważ nadwaga i otyłość są jednymi z głównych czynników ryzyka wielu chorób przewlekłych. Nadmierna masa ciała sprzyja m.in. rozwojowi cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych czy chorób układu oddechowego.

Kontrola masy ciała polega na określeniu wskaźnika masy ciała (BMI), który możesz wyliczyć na podstawie wzrostu i wagi. Wartości powyżej 25 oznaczają nadwagę, a powyżej 30 otyłość.  

Nieprawidłowe BMI powinno skłonić Cię do działania i zmiany trybu życia.

Kto powinien kontrolować masę ciała?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często sprawdzać swoje BMI? 

Co najmniej raz w roku. Jeśli zmiany widzisz gołym okiem, rób to częściej.

 

Badanie ginekologiczne

Regularne badania ginekologiczne są obowiązkowym elementem profilaktyki zdrowia każdej z nas.

Wizyta kontrolna rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, podczas którego lekarz zapyta Cię o: 

  • ogólny stan zdrowia,  
  • przebieg miesiączek,  
  • przebyte ciąże,  
  • infekcje, 
  • inne zdarzenia, które mogły mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Podczas wizyty lekarz wykona również badanie ginekologiczne z użyciem wziernika, a także USG przez powłoki brzuszne lub transwaginalne. Ginekolog w trakcie badań oceni stan narządów płciowych zewnętrznych (warg sromowych, łechtaczki) i wewnętrznych (macicy, jajowodów, jajników).

Badanie ginekologiczne może pomóc w wykryciu infekcji dróg rodnych, chorób przenoszonych drogą płciową, a także problemów hormonalnych. Regularne badania są kluczowe w profilaktyce nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, rak piersi i rak jajnika.

Kto powinien udać się na badanie ginekologiczne?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często odwiedzać ginekologa? 

Najlepiej raz w roku. Jeśli występują u Ciebie jakiekolwiek czynniki ryzyka, powinnaś odwiedzać ginekologa częściej, zgodnie z zaleceniami.

 

Cytologia szyjki macicy

To najważniejsze badanie w profilaktyce raka szyjki macicy, które musisz wykonywać regularnie. Badanie polega na pobraniu komórek z szyjki macicy i mikroskopowej ocenie zmian, które mogą wskazywać na nowotwór lub stan przedrakowy.

Obecnie w gabinetach wykonuje się dwa rodzaje badań cytologicznych:  

  • cytologię konwencjonalną,  
  • cytologię jednowarstwową na podłożu płynnym LBC.

Towarzystwa ginekologiczne zalecają cytologię płynną, ponieważ ta metoda jest czulsza i dokładniejsza. Zmniejsza także ryzyko nieprawidłowych rozmazów, dzięki czemu ma większe znaczenie diagnostyczne.

Na badanie zgłoś się między 10. a 18. dniem cyklu miesiączkowego.

Kto powinien wykonać cytologię?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często wykonywać cytologię? 

Według zaleceń badanie możesz wykonywać raz na 3 lata. Ginekolodzy zachęcają jednak do częstszych badań, nawet raz w roku. Po 60. roku życia badanie można wykonywać rzadziej.

 

USG i samobadanie piersi

Podstawowym badaniem profilaktycznym u kobiet w młodym wieku jest USG piersi. Badanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian nowotworowych. USG piersi jest bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne.

Na badanie najlepiej zgłoś się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Nie zapominaj również o samobadaniu piersi. Wykonuj je regularnie, najlepiej w tym samym dniu cyklu miesiączkowego. Pamiętaj, że nie zastąpi ono badań obrazowych, ale może skłonić Cię do wcześniejszej wizyty u lekarza.

Kto powinien zgłosić się na badanie piersi?

Kobiety w każdym wieku.

Jak często wykonywać USG piersi? 

Od 30. roku życia raz w roku. 

Jak często wykonywać samobadanie piersi? 

Raz w miesiącu. 

 

Mammografia

Mammografia jest obrazowym badaniem piersi, które zalecane jest kobietom w starszym wieku.

Pamiętaj, że ryzyko zachorowania na raka piersi znacznie wzrasta powyżej 50. roku życia.

Jeśli nie ukończyłaś jeszcze 40 lat, wykonuj USG piersi zamiast mammografii. U młodszych kobiet, które w piersiach mają znacznie więcej tkanki gruczołowej, lepiej sprawdzają się ultradźwięki niż promienie rentgenowskie. 

Kto powinien wykonać mammografię?

Kobiety między 50. a 69. rokiem życia.

Jak często wykonywać mammografię? 

Raz na rok lub raz na dwa lata.

 

Profil tarczycowy

Obecnie choroby tarczycy są zaliczane do chorób cywilizacyjnych.

Problemy z tarczycą znacznie częściej dotykają kobiet niż mężczyzn.

Profil tarczycowy to badania laboratoryjne oceniające poziom kilku parametrów, których prawidłowy poziom jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała.

Zestaw tych badań pozwala przede wszystkim na wykrycie: 

  • nadczynności tarczycy, 
  • niedoczynności tarczycy,  
  • choroby Hashimoto,  
  • choroby Gravesa-Basedowa,  
  • nowotworów tarczycy i przysadki mózgowej.

Badania tarczycy wykonuj regularnie, aby wykryć choroby we wczesnym stadium i włączyć odpowiednie leczenie.

Kto powinien wykonać profil tarczycowy?  

Kobiety po 40. roku życia, jeśli wcześniej nie występowały żadne objawy.

Jak często wykonywać profil tarczycowy? 

Po 40. roku życia jednokrotnie. 

Po 50. roku życia co najmniej raz w roku, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. 

 

Badanie glikemii

Kolejnym prostym, tanim i szybkim, ale bardzo ważnym badaniem przesiewowym jest badanie poziomu cukru. Umożliwia ono diagnostykę hipoglikemii, hiperglikemii i cukrzycy.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, której da się zapobiec.

Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Nieprawidłowy poziom glukozy może być także wskazówką do poszerzenia diagnostyki, np. w kierunku insulinooporności.

Kto powinien zbadać poziom glukozy?  

Badanie oficjalnie w celach przesiewowych zaleca się kobietom po 40. roku życia, jeśli wcześniej nie miały niepokojących objawów. Badanie warto wykonywać jednak niezależnie od wieku, najlepiej raz w roku razem z kontrolnymi badaniami ogólnymi krwi.

Jak często badać glikemię? 

Co najmniej raz w roku, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.


Pamiętaj o mierzeniu cukru

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem umożliwiającym dokładną ocenę stanu jelita grubego. Podczas badania oprócz oceny wizualnej możliwe jest pobranie wycinków do badań, a nawet usunięcie drobnych polipów.  

Pamiętaj, że rak jelita grubego to podstępny nowotwór, który często nie daje wczesnych objawów.

Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium umożliwia lekarzom zastosowanie skutecznego leczenia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Kto powinien wykonać kolonoskopię?  

Kobiety po 50. roku życia. Jeśli Twoi bliscy chorowali na nowotwór, badaj się od 40. roku życia.

Jak często wykonywać kolonoskopię?

Raz na 10 lat, jeśli w badaniu nie stwierdzono nieprawidłowości.

 

Badanie znamion

Regularne badanie znamion pozwala wykryć niepojące zmiany skórne na wczesnym etapie, kiedy skuteczne leczenie jest jeszcze możliwe. Ważne, abyś znała swoje znamiona i monitorowała zmiany.  

Zmiany w kształcie, kolorze, wielkości lub teksturze znamienia mogą wskazywać na nowotwory skóry i wymagać dodatkowych badań.

Badania znamion zaleca się każdemu. Jeśli posiadasz dużo znamion lub Twoi bliscy chorowali na raka skóry, musisz zachować szczególną ostrożność i badać się częściej.

Kto powinien zgłosić się na badanie znamion?  

Kobiety w każdym wieku.

Jak często badać znamiona? 

Raz lub dwa razy w roku.

 

USG jamy brzusznej

To badanie ultrasonograficzne, które pozwala na wizualizację narządów wewnętrznych w jamie brzusznej: 

  • wątroby,  
  • pęcherzyka żółciowego,  
  • trzustki,  
  • śledziony,  
  • nerek,  
  • moczowodów,  
  • pęcherza moczowego.

Badanie to może pomóc w wykryciu wielu różnych chorób, także tych, które mogą nie dawać objawów we wczesnej fazie.

Kto powinien wykonać USG jamy brzusznej?  

Kobiety w każdym wieku, a szczególnie po ukończeniu 40. roku życia.

Jak często robić USG jamy brzusznej? 

Co 3 do 5 lat, jeśli nie występują niepokojące objawy.

 

RTG klatki piersiowej

Badanie rentgenowskie klatki piersiowej pozwala wykryć choroby układu oddechowego oraz choroby serca.

Warto zaznaczyć, że RTG klatki piersiowej nie jest uważane za skuteczne narzędzie do wykrywania raka piersi. Obraz radiologiczny nie jest wystarczająco precyzyjny, aby wykryć obecność guza lub podejrzanych zmian w tkance piersi.

Badanie ma szczególne znaczenie u osób znajdujących się w grupie ryzyka chorób układu oddechowego: 

  • palących tytoń,  
  • pracujących w miejscach, które zwiększają takie ryzyko, 
  • z przypadkami nowotworów w rodzinie.

Kto powinien wykonać RTG klatki piersiowej?  

Kobiety w każdym wieku, szczególnie jeśli są obciążone czynnikami ryzyka.

Jak często wykonywać RTG klatki piersiowej?

Co 2 lub 3 lata w przypadku kobiet zdrowych poniżej 50. roku życia.  

Co roku u kobiet z czynnikami ryzyka oraz tych, które ukończyły 50 lat. 

 

Badanie gęstości kości

Badanie gęstości kości, znane również jako densytometria, ma na celu ocenę stanu kości i ryzyka wystąpienia osteoporozy. Jest to ważne badanie profilaktyczne u kobiet, szczególnie po menopauzie. W tym okresie gęstość kości zaczyna spadać. Przez to znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy i groźnych złamań kości.

Do czynników ryzyka zaliczamy również: 

  • choroby endokrynologiczne,  
  • choroby autoimmunologiczne,  
  • choroby wątroby i nerek,  
  • przyjmowanie niektórych leków.  

Czynniki te mogą dotyczyć również młodszych kobiet.

Kto powinien wykonać densytometrię?  

Kobiety po menopauzie oraz wszystkie kobiety powyżej 65. roku życia.

Jak często badać gęstość kości? 

Co roku lub co dwa lata. W przypadku występowania innych czynników ryzyka badania wykonuj częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Badanie EKG

Elektrokardiogram (EKG) jest badaniem, które mierzy elektryczną aktywność serca i pozwala na ocenę ryzyka chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, arytmie serca, zawał serca i inne zaburzenia rytmu. Wykrycie nieprawidłowości umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejsza ryzyko poważnych powikłań. Dzięki temu kobiety mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i dłuższym życiem.

Kto powinien wykonać badanie EKG?  

Kobiety powyżej 40. roku życia.

Jak często wykonywać EKG? 

Powyżej 40. roku życia – raz na 3 lata.  

Powyżej 50. roku życia – raz w roku. 


Zadbaj o suplementację

Na skróty – sprawdź badania zalecane dla Twojej grupy wiekowej 

Badania dla kobiet powyżej 20. roku życia

  • Morfologia krwi (dwa razy w roku) 
  • badanie ogólne moczu (raz w roku) 
  • odczyn Biernackiego (raz w roku) 
  • lipidogram (raz na 5 lat) 
  • elektrolity (raz na 3 lata) 
  • kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku) 
  • pomiar ciśnienia krwi (raz w roku) 
  • kontrola masy ciała (raz w roku) 
  • badanie ginekologiczne (raz w roku) 
  • cytologia szyjki macicy (raz w roku) 
  • USG i samobadanie piersi (raz w roku/raz w miesiącu) 
  • badanie znamion (raz w roku) 
  • glikemia (raz w roku). 

Badania dla kobiet powyżej 30. roku życia

  • Morfologia krwi (dwa razy w roku) 
  • badanie ogólne moczu (raz w roku) 
  • odczyn Biernackiego (raz w roku) 
  • lipidogram (raz na 5 lat) 
  • elektrolity (raz na 3 lata) 
  • kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku) 
  • pomiar ciśnienia krwi (raz w roku) 
  • kontrola masy ciała (raz w roku) 
  • badanie ginekologiczne (raz w roku) 
  • cytologia szyjki macicy (raz w roku) 
  • USG i samobadanie piersi (raz w roku/raz w miesiącu) 
  • badanie znamion (raz w roku) 
  • glikemia (raz w roku). 

Badania dla kobiet powyżej 40. roku życia

  • Morfologia krwi (dwa razy w roku) 
  • badanie ogólne moczu (raz w roku) 
  • odczyn Biernackiego (raz w roku) 
  • lipidogram (raz na 5 lat) 
  • elektrolity (raz na 3 lata) 
  • kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku) 
  • pomiar ciśnienia krwi (raz w roku) 
  • kontrola masy ciała (raz w roku) 
  • badanie ginekologiczne (raz w roku) 
  • cytologia szyjki macicy (raz w roku) 
  • USG i samobadanie piersi (raz w roku/raz w miesiącu) 
  • badanie znamion (raz w roku) 
  • glikemia (raz w roku) 
  • profil tarczycowy (jednokrotnie) 
  • kolonoskopia (jednokrotnie) 
  • USG jamy brzusznej (co 3 do 5 lat) 
  • RTG klatki piersiowej (co 2 do 3 lat) 
  • EKG serca (raz na 3 lata).

Badania dla kobiet powyżej 50. roku życia

  • Morfologia krwi (dwa razy w roku) 
  • badanie ogólne moczu (raz w roku) 
  • odczyn Biernackiego (raz w roku) 
  • lipidogram (raz na 5 lat) 
  • elektrolity (raz na 3 lata) 
  • kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku) 
  • pomiar ciśnienia krwi (raz w roku) 
  • kontrola masy ciała (raz w roku) 
  • badanie ginekologiczne (raz w roku) 
  • cytologia szyjki macicy (raz w roku) 
  • samobadanie piersi (raz w miesiącu) 
  • badanie znamion (raz w roku) 
  • glikemia (raz w roku) 
  • profil tarczycowy (raz w roku) 
  • kolonoskopia (co 10 lat) 
  • USG jamy brzusznej (co 3 do 5 lat) 
  • RTG klatki piersiowej (raz w roku) 
  • EKG serca (raz w roku) 
  • densytometria (raz w roku) 
  • mammografia (raz w roku/raz na 2 lata).

Badania dla kobiet powyżej 60. roku życia

  • Morfologia krwi (dwa razy w roku) 
  • badanie ogólne moczu (raz w roku) 
  • odczyn Biernackiego (raz w roku) 
  • lipidogram (raz na 5 lat) 
  • elektrolity (raz na 3 lata) 
  • kontrola stomatologiczna (dwa razy w roku) 
  • pomiar ciśnienia krwi (raz w roku) 
  • kontrola masy ciała (raz w roku) 
  • badanie ginekologiczne (rzadziej niż wcześniej) 
  • cytologia szyjki macicy (raz w roku) 
  • samobadanie piersi (raz w miesiącu) 
  • badanie znamion (raz w roku) 
  • glikemia (raz w roku) 
  • profil tarczycowy (raz w roku) 
  • kolonoskopia (co 10 lat) 
  • USG jamy brzusznej (co 3 do 5 lat) 
  • RTG klatki piersiowej (raz w roku) 
  • EKG serca (raz w roku) 
  • densytometria (raz w roku) 
  • mammografia (raz w roku/co 2 lata).

Badania profilaktyczne są ważne, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie chorób, zanim staną się bardzo poważne lub wręcz nieodwracalne. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych może pomóc Ci w identyfikacji chorób na wczesnym etapie. Zwiększy to Twoje szanse na pełne wyleczenie lub kontrolowanie choroby. Weź zdrowie w swoje ręce i zaplanuj badania już dziś!

Przeczytaj również:
Badania profilaktyczne dla mężczyzn. Zbadaj się już dziś!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.zwrotnikraka.pl/kalendarz-badan-profilaktycznych-kobieta-mezczyzna/. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/aktualnosci/227432,eksperci-badanie-cytologiczne-wystarczy-wykonywac-co-3-lata. 
  • https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/. 
  • https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie. 
  • https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 6 marca 2023, 14:00
    izalla

    miałam niedawno robioną też sonovaginografię w szpitalu medicover ze względu na podejrzenie endometriozy, pod tym względem też powinno się badać kobiety zwłaszcza te z typowymi dla choroby dolegliwościami

  2. 26 maja 2023, 18:43
    Ewa

    Screeny zrobione, dzięki za ten artykuł

    1. 29 maja 2023, 08:28
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę