Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
14

Chemioterapia – obalamy mity!

Słuchaj artykułu

Większość czytelników zaznajomiona jest ze słowem „chemioterapia” bądź „chemia” i zapewne   słyszeli oni wiele mitów na temat jej szkodliwości i skuteczności. W poniższym artykule dementowane są popularne fałszywe teorie na temat leczenia przeciwnowotworowego, jakim jest chemioterapia. 

Chemioterapia – obalamy mity!

Mit 1: Chemioterapia to leczenie wyłącznie dożylne 

Drogą podania dużej części chemioterapeutyków jest faktycznie iniekcja dożylna. Jednak istnieją leki, które przyjmowane są przez pacjenta doustnie w formie tabletek. Takie leki to np.: 

  • 6-merkaptopuryna – stosowana w białaczkach, 
  • sunitynib – stosowany w nowotworach przewodu pokarmowego i nerek, 
  • palbocyklib – stosowany w raku piersi. 

Poza dożylną i doustną drogą podawania leków istnieje również możliwość podania leku poprzez punkcję lędźwiową.


Produkty wspierające leczenie onkologiczne
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Mit 2: Po chemioterapii zawsze wypadają włosy 

Faktem jest, że większość stosowanych chemioterapeutyków niesie za sobą ryzyko utraty włosów. Nieprawdą natomiast to, że każda chemioterapia skutkuje utratą włosów. Popularnym mitem jest również informacja, że utrata włosów jest trwała. Tak naprawdę regenerują się one najczęściej w ciągu kilku dni/tygodni.  

Ryzyko utraty włosów przy leczeniu chemioterapeutykami wynosi łącznie około 65%. Najczęściej zdarza się to podczas stosowania inhibitorów topoizomerazy, inhibitorów syntezy mikrotubul i leków alkilujących.  

Mit 3: Chemioterapia wypala żyły 

Podczas podawania niektórych leków możliwe jest wystąpienie bólu, jednak mając tę wiedzę, można zapobiec przykrym dolegliwościom poprzez zastosowanie leków przeciwbólowych przed podaniem „chemii”.  

W ekstremalnie rzadkich przypadkach może dojść do wynaczynienia (przedostania się leku z żył do otaczających tkanek), co będzie manifestować się bólem i zapaleniem tkanek miękkich w okolicy wkłucia. 

Ból naczynia, w które podawane są leki, najczęściej spowodowany jest jego stanem zapalnym niekoniecznie spowodowanym przez lek – może być to drażnienie mechaniczne samym cewnikiem lub zakażenie bakteryjne. Im dłuższa igła i im dłużej tkwi w jednym naczyniu, tym większe prawdopodobieństwo stanu zapalnego. Prawidłowym postępowaniem w przypadku dolegliwości związanych z zapaleniem miejscowym naczynia będzie zmiana wkłucia. 

Mit 4: Chemioterapia jest nieskuteczna 

Chemioterapia przedłuża i ratuje życie. Większość informacji o nieskuteczności chemioterapii ma charakter teorii spiskowych i szerzona jest przez osoby zarabiające na oferowanych przez siebie „metodach niekonwencjonalnych” bądź też „medycynie alternatywnej”.  

W wielu nowotworach chemioterapia jest jedyną metodą leczenia. Nowotwory wieku dziecięcego, przede wszystkim białaczki, charakteryzują się wysoką chemiowrażliwością, a przeżywalność w tych chorobach sięga nieraz 90% (przede wszystkim dzięki chemioterapii). 

W nowotworach litych (guzach) jako pierwszą metodę leczenia wymienia się chirurgię, jednak zależnie od stopnia zaawansowania chemioterapia daje wymierne korzyści. 

Rak jelita grubego: 

Zastosowane leczenie 

Stopień zawansowania 

Ryzyko wznowy w ciągu 5 lat 

Ryzyko śmierci w ciągu 5 lat* 

Chirurgia 

II i III 

42% 

36% 

Chirurgia + 5-FU 

II i III 

31% 

31% 

Chirurgia + 5-FU + oksaliplatyna 

II i III 

27% 

27% *(6 lat) 

Rak piersi, wczesne stadia z zajęciem węzłów chłonnych: 

Zastosowane leczenie 

Ryzyko wznowy raka w ciągu 5 lat 

Ryzyko śmierci z powodu raka w ciągu 5 lat 

Chirurgia 

47% 

36% 

Chirurgia + antracykliny 

39% 

29% 

Chirurgia + antracykliny + paklitaksel 

30% 

21% 

Jak widzimy, chemioterapia jest skuteczną metodą stosowaną w leczeniu nowotworów. Więcej na jej temat dowiesz się z poniższych artykułów:
Chemioterapia nowotworów – część 1
Chemioterapia nowotworów – część 2

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 7 lipca 2023, 09:21
    Ewa

    Dobre, zwięzłe odpowiedzi

    1. 7 lipca 2023, 09:57
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę