Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
110

Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, badania

Słuchaj artykułu

Nadmierne zmęczenie, łatwe marznięcie, sucha skóra, łamliwe włosy – to tylko niektóre z objawów niedoczynności tarczycy – choroby, której najczęstszą postacią jest przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy zwane chorobą Hashimoto.

Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, badania

Tarczyca i jej hormony

Tarczyca to gruczoł znajdujący się w dolnej części szyi, poniżej krtani, a swoją tylną powierzchnią przylegający do tchawicy. Zbudowana jest z komórek pęcherzykowych, w których zachodzi synteza hormonów tarczycy- tyroksyny i trójjodotyroniny. Zarówno ich syntezę, jak i wydzielanie pobudza tyreotropina (TSH) – hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Hormony tarczycy po uwolnieniu do krwiobiegu oddziałują praktycznie na wszystkie komórki ludzkiego organizmu. Są one niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu przed urodzeniem, umożliwiają optymalny wzrost kości i dojrzewanie płciowe u dzieci oraz utrzymują równowagę funkcjonującego organizmu przez regulację zachodzących w nim procesów metabolicznych.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan niedoboru hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyroniny w organizmie. Jej objawy wynikają ze spowolnienia procesów metabolicznych. W organizmie dochodzi między innymi do zmniejszenia produkcji ciepła, ograniczenia ukrwienia skóry i organów wewnętrznych, zatrzymania wody w tkankach i spowolnienia perystaltyki jelit. W konsekwencji występują:

  • osłabienie, nadmierne zmęczenie i senność,
  • przyrost masy ciała,
  • uczucie zimna, łatwe marznięcie,
  • zaburzenia koncentracji uwagi,
  • zaparcia,
  • sucha skóra, rogowacenie na łokciach,
  • obrzęk twarzy i rąk,
  • suche, łamliwe, łatwo wypadające włosy,
  • wolna akcja serca,
  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • chrypka, obniżenie głosu,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • obrzęki stawów,
  • zaburzenia miesiączkowania, obfite krwawienia i skrócenie cyklu,
  • niepłodność,
  • u mężczyzn obniżenie libido i zaburzenia wzwodu,
  • zaburzenia wzrostu i rozwoju u dzieci.

Niedoczynność tarczycy często objawia się również nieprawidłowościami w badaniach laboratoryjnych – występuje zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz triglicerydów, niedokrwistość, czasem hiponatremia – obniżenie stężenia sodu we krwi.

Przeczytaj również:
Niedoczynność tarczycy – badania diagnostyczne i objawy

Jak powstaje choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy należące do grupy chorób autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy (immunologiczny) organizmu atakuje własne komórki i tkanki za pośrednictwem przeciwciał – białek wytwarzanych przez układ immunologiczny w reakcji na antygen lub cytotoksycznych limfocytów T. W przypadku choroby Hashimoto główną rolę w niszczeniu komórek pęcherzykowych tarczycy odgrywają cytotoksyczne limfocyty T. U ponad 90% chorych wykrywa się przeciwciała anty-TPO przeciwko tyreoperoksydazie oraz przeciwciała anty-TG przeciwko tyreoglobulinie. Mają one kluczowe znaczenie w diagnostyce choroby.

Przeczytaj również:
Dieta w chorobie Hashimoto – jak komponować jadłospis?

Choroba Hashimoto – epidemiologia i przebieg

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci. W znacznej większości przypadków (ponad 90%) zapadają na nie kobiety. Szczególnie narażone są osoby chorujące na inne choroby autoimmunologiczne, np. cukrzycę typu 1, oraz te, w rodzinie których takie choroby występowały. Przebieg choroby Hashimoto jest przewlekły, często stale postępujący. W nielicznych przypadkach mogą występować nagłe zaostrzenia z towarzyszącymi objawami stanu zapalnego.

Jakie badania wykonać w celu rozpoznania choroby Hashimoto?

W celu diagnostyki choroby Hashimoto wykonuje się następujące badania laboratoryjne:

  • oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO i anty-TG,
  • oznaczenie poziomu TSH w surowicy – jego podwyższenie występuje w niedoczynności tarczycy,
  • oznaczenie poziomu hormonów tarczycy – tyroksyny (fT4) i trójjodotyroniny (fT3) w surowicy.

Można wykonać również USG tarczycy i biopsję aspiracyjną cienkoigłową, jednak nie są to badania konieczne do postawienia diagnozy.

Rozpoznanie choroby Hashimoto

Dla rozpoznania przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy decydujące jest stwierdzenie podwyższonego stężenia przeciwciał anty-TPO lub anty-TG, współwystępującego ze zwiększeniem objętości gruczołu tarczowego (wolem) lub niedoczynnością tarczycy.

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Nie istnieje leczenie przyczynowe choroby Hashimoto, nie znajdują w niej zastosowania również leki hamujące odpowiedź immunologiczną organizmu, stosowane w wielu schorzeniach z autoagresji. Kiedy występuje niedoczynność tarczycy, należy stosować suplementację lewotyroksyny – syntetycznego analogu hormonu tarczycy – tyroksyny. Wykazuje ona działanie podobne do swojego naturalnego odpowiednika i niweluje skutki jego niedoboru. Przy prawidłowym leczeniu prowadzonym przez lekarza rokowanie jest pomyślne.

Przeczytaj również:
Choroba Hashimoto – jak ją leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Gołąb J., Jakubisiak M., Lasek W., Stokłosa T., w: Immunologia, wyd. II, PZWL, Warszawa 2012,
  2. Lewiński A., Niedoczynność tarczycy, w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017,
  3. Lewiński A., Przewlekłe zapalenia tarczycy, w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017,
  4. Jarząb B., Choroby tarczycy, w: Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017,
  5. Fauci A.S. (red): Harisson Reumatologia wydanie II, Czelej, Lublin 2012.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 5 października 2019, 00:12
    Maria

    Niedoczynność tarczycy jest u mnie stwierdzona 9 lat temu. Jestem pod co półroczną kontrolą endokrynologa, który po upływie tego czasu, zapisuje mi kolejne dawki Eutyroxu i badanie TSH. Nie interesują Go inne badania.Z własnej inicjatywy rozszerzyłam zakres badań,które wskazują, że anty-TPO mam 210, cholesterol – 226, glukoza we krwi 123 itd…Co mam robić? Wizyta kosztuje 220 zł, lekarz jest z “górnej półki”.

    1. 5 października 2019, 08:58
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      W przypadku wątpliwości dotyczących leczenia, warto skorzystać z konsultacji u innego lekarza endokrynologa.

  2. 23 kwietnia 2020, 07:00
    eliza

    Maria skoro płacisz prywatnie wizyty to może zmień lekarza ? Nie wszyscy są tacy sami a niektórzy mają zbyt wysoką samoocenę. Badania o których piszesz z zakresu przeciwciał nie są refundowane przez NFZ ale lekarz mógłby zaproponować zrobienie takich badań. Zdrówka życzę.

  3. 5 marca 2024, 20:51
    Wojciech

    Bardzo przydatny komentarz, dla osób, które mają usunięta tarczyce . W moim przypadku tak się stało. W 2003 r. Biorę od tego czasu Eytyrox N50. Skończyłem 77 lat. Ujawniają się teraz różne objawy,których wcześniej nie było. Dzięki za artykuł, znalazłem nim częściowe wyjasnienie przyczyn . Pozdrawiam. W.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę