8
22 marca 2021

Choroba Hashimoto u mężczyzn – jak się objawia?

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych chorób ostatniej dekady rozpoznawanych w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że ok. 5% populacji mieszkańców krajów pierwszego świata na jakimś etapie swojego życia będzie zmagało się z niedoczynnością tarczycy Hashimoto. Charakterystyczny profil pacjenta  w tej chorobie to bezdzietna kobieta w wieku 30-60 lat – nie oznacza to jednak, że nie chorują osoby młodsze. To samo tyczy się mężczyzn. 

Choroba Hashimoto u mężczyzn – objawy 

Choroba Hashimoto objawia się u mężczyzn w podobny sposób, jak u kobiet – wiele charakterystycznych symptomów jest wspólnych: 

 • wzrost masy ciała (głównie tkanki tłuszczowej), 
 • szorstka, sucha skóra, 
 • nadmierna, szybka męczliwość, 
 • zaparcia
 • depresja, 
 • bóle stawów
 • uczucie zimna, 
 • problemy ze skupieniem, zapamiętywaniem. 

Istnieją różnice w manifestacji opisywanej choroby u obu płci. Z tego powodu należy wymienić również objawy zdecydowanie bardziej charakterystyczne dla mężczyzn. Są to: 

 • wypadanie włosów, 
 • utrata masy mięśniowej, siły, 
 • zaburzenia funkcji seksualnych. 

Ostatni z wymienionych objawów wymaga rozwinięcia,  ponieważ różnorodność zaburzeń funkcji seksualnych jest duża. Problemem najczęściej wymienianym przez mężczyzn z Hashimoto  jest zmniejszenie popędu seksualnego oraz trudność w osiągnięciu bądź opóźnienie ejakulacji. Innymi, równie często zgłaszanymi objawami są zaburzenia erekcji – obejmują one trudniejszą inicjację, niską intensywność oraz krótki czas trwania stanu erekcji. Szacuje się, że 59-63% chorych na niedoczynność tarczycy cierpi z powodu zaburzeń funkcji seksualnych. 

Niestety mężczyźni znacznie rzadziej dostrzegają potrzebę konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź endokrynologiem, nawet w obliczu jawnych objawów sugerujących chorobę tarczycy. Jest to być może spowodowane tym, że kobiety chorują od 8 do 15 razy częściej niż mężczyźni, a objawy (szczególnie dotyczące sfery seksualnej) są w ich ocenie wstydliwe, co dla wielu jest powodem do ich ukrywania. 

Na szczęście opisane powyżej zaburzenia skutecznie się leczy z użyciem hormonalnej terapii zastępczej (lewotyroksyny). Zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie różnią się  w przypadku mężczyzn  i kobiet. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jod w chorobie Hashimoto

Nie powinno się przyjmować preparatów zawierających jod w występującej chorobie Hashimoto bez kontaktu z endokrynologiem. W niektórych przypadkach może to…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 października 2021 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
11 października 2021 mgr Ewa Cieślik
11 października 2021 mgr Ewa Cieślik
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)