Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
16

Choroba Hashimoto u mężczyzn – jak się objawia?

Słuchaj artykułu

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych chorób ostatniej dekady rozpoznawanych w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że ok. 5% populacji mieszkańców krajów pierwszego świata na jakimś etapie swojego życia będzie zmagało się z niedoczynnością tarczycy Hashimoto. Charakterystyczny profil pacjenta  w tej chorobie to bezdzietna kobieta w wieku 30-60 lat – nie oznacza to jednak, że nie chorują osoby młodsze. To samo tyczy się mężczyzn. 

Choroba Hashimoto u mężczyzn – jak się objawia?

Choroba Hashimoto u mężczyzn – objawy 

Choroba Hashimoto objawia się u mężczyzn w podobny sposób, jak u kobiet – wiele charakterystycznych symptomów jest wspólnych: 

  • wzrost masy ciała (głównie tkanki tłuszczowej), 
  • szorstka, sucha skóra, 
  • nadmierna, szybka męczliwość, 
  • zaparcia
  • depresja, 
  • bóle stawów
  • uczucie zimna, 
  • problemy ze skupieniem, zapamiętywaniem. 

Produkty na problemy z tarczycą
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Istnieją różnice w manifestacji opisywanej choroby u obu płci. Z tego powodu należy wymienić również objawy zdecydowanie bardziej charakterystyczne dla mężczyzn. Są to: 

  • wypadanie włosów, 
  • utrata masy mięśniowej, siły, 
  • zaburzenia funkcji seksualnych. 

Ostatni z wymienionych objawów wymaga rozwinięcia,  ponieważ różnorodność zaburzeń funkcji seksualnych jest duża. Problemem najczęściej wymienianym przez mężczyzn z Hashimoto  jest zmniejszenie popędu seksualnego oraz trudność w osiągnięciu bądź opóźnienie ejakulacji. Innymi, równie często zgłaszanymi objawami są zaburzenia erekcji – obejmują one trudniejszą inicjację, niską intensywność oraz krótki czas trwania stanu erekcji. Szacuje się, że 59-63% chorych na niedoczynność tarczycy cierpi z powodu zaburzeń funkcji seksualnych. 

Niestety mężczyźni znacznie rzadziej dostrzegają potrzebę konsultacji z lekarzem rodzinnym bądź endokrynologiem, nawet w obliczu jawnych objawów sugerujących chorobę tarczycy. Jest to być może spowodowane tym, że kobiety chorują od 8 do 15 razy częściej niż mężczyźni, a objawy (szczególnie dotyczące sfery seksualnej) są w ich ocenie wstydliwe, co dla wielu jest powodem do ich ukrywania. 

Na szczęście opisane powyżej zaburzenia skutecznie się leczy z użyciem hormonalnej terapii zastępczej (lewotyroksyny). Zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie różnią się  w przypadku mężczyzn  i kobiet. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 20 lutego 2022, 17:41
    Michał

    Bardzo dobrze jest wszystko opisane.

  2. 21 lutego 2022, 11:01
    Anna

    Bardzo dziekuję pomoglo w podjeciu decyzji o leczeniu

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę