16
29 października 2020

Co na przeziębienie, czyli jak leczyć jego objawy?

Przeziębienie to stosunkowo łagodna choroba o etiologii wirusowej, szczególnie często występująca w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci. Charakterystyczny zespół objawów takich jak nieżyt nosa, ból gardła i pogorszenie samopoczucia często bywa dla pacjentów męczący i uciążliwy. Jak skutecznie walczyć z przeziębieniem?

Co wywołuje chorobę przeziębieniową? 

Przeziębienie to schorzenie wywoływane przez wirusy. Najczęściej przyczyną choroby jest infekcja rynowirusowa, rzadziej powodują je wirusy z grupy koronawirusów, wirusów grypy i paragrypy, wirus RSV, adenowirusy lub enterowirusy. Przenoszą się one głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z osobami chorymi. 

Przeczytaj również:
Grypa i przeziębienie – jak je odróżnić?
Grypa – objawy, powikłania, wpływ na odporność

Po wniknięciu wirusa do organizmu dochodzi do jego namnażania w nabłonku górnych dróg oddechowych, co powoduje rozwój stanu zapalnego. Okres wylęgania choroby, czyli czas od momentu wtargnięcia wirusa do organizmu do wystąpienia pierwszych objawów infekcji, wynosi zwykle 1-2 dni. Chorzy na przeziębienie są najbardziej zakaźni przez pierwsze 3 dni trwania choroby, jednak zakaźność utrzymuje się do 2. tygodni od pojawienia się objawów. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że częstotliwość występowania przeziębienia zmienia się wraz z wiekiem.  

U dzieci poniżej drugiego roku życia infekcja może pojawić się nawet 8 razy w ciągu roku, czemu sprzyja uczęszczanie do żłobka lub przedszkola i kontakty z innymi dziećmi.  

Osoby dorosłe chorują zwykle 2-3 razy w roku. Ryzyko pojawienia się przeziębienia zwiększa się u nich istotnie w okresie nasilonego stresu lub niedoboru snu.

Przeziębienie – objawy 

Choroba zwykle rozpoczyna się w sposób łagodny. Początkowo pojawia się: 

  • uczucie ogólnego osłabienia i rozbicia,  
  • gorsze samopoczucie,  
  • pobolewanie głowy oraz mięśni.  

Ponadto może pojawić się uczucie drapania lub szczypania w gardle, stopniowo zmieniające się w ból, któremu towarzyszyć może chrypka i trudności z przełykaniem.  

Często w przebiegu przeziębienia obserwuje się także podwyższoną temperaturę ciała, jednak zazwyczaj nie stwierdza się gorączki.  

Kolejnym objawem jest wyciek wydzieliny z nosa. Początkowo ma ona charakter wodnisty, jednak wraz z postępem choroby przyjmuje postać gęstej, często zielonkawej wydzieliny, dającej uczucie zatkania nosa.  

Ponadto mogą pojawić się takie objawy jak: 

  • kichanie,  
  • osłabienie węchu, 
  • uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, często wywołujące kaszel. 

Choroba ma charakter samoograniczający się i ustępuje samoistnie. Po okresie nasilenia objawów, który pojawia się zwykle w 2-3. dniu choroby, dochodzi do ich stopniowego ustępowania. Dolegliwości zanikają zazwyczaj w ciągu 7-10 dni, choć u części chorych kaszel może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. 

Przeczytaj również:
Przeziębienie w ciąży

Jak lekarz stawia diagnozę? 

Podstawą do rozpoznania choroby przeziębieniowej jest wywiad i badanie fizykalne. Zwykle nie ma konieczności wykonywania badań laboratoryjnych lub obrazowych, o ile przebieg choroby nie budzi wątpliwości diagnostycznych. Przy rozpoznawaniu przeziębienia należy wykluczyć inne choroby infekcyjne o podobnym przebiegu, w tym: 

  • anginę paciorkowcową,  
  • bakteryjne zapalenie zatok przynosowych,  
  • grypę,  
  • alergiczny nieżyt nosa,  
  • zapalenie krtani, oskrzeli i płuc.  

Na czym polega leczenie przeziębienia? 

Obecnie nie ma dostępnych leków zwalczających wirusy powodujące przeziębienie. Leczenie ma charakter objawowy, mający na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości. Należy pamiętać przede wszystkim o odpoczynku, właściwym żywieniu i spożywaniu dużej ilości płynów.  

Jakie leki na przeziębienie? 

W zależności od dominującej dolegliwości stosuje się następujące leki: 

  • przeciwgorączkowe i przeciwbólowe,  
  • przeciwkaszlowe,  
  • zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa,  
  • hipertoniczne roztwory soli morskiej do stosowania donosowego.  

Korzystny wpływ mają także preparaty zawierające wyciąg z jeżówki lub pelargonii afrykańskiej, które mogą skrócić czas trwania objawów o ok. 1 dzień. 

Domowe sposoby na przeziębienie 

O domowych sposobach na przeziębienie przeczytasz tutaj: 12 domowych sposobów na kaszel i przeziębienie.

Jak zapobiegać zachorowaniu? 

Podstawowym elementem zapobiegania infekcjom jest zdrowy, aktywny tryb życia oraz właściwie zbilansowana dieta. Niemniej ważna jest higiena rąk, pomagająca nie tylko zmniejszyć ryzyko zachorowania, ale także zapobiegająca rozprzestrzenianiu się infekcji. Istnieją także dowody, że regularne stosowanie preparatów jeżówki może zmniejszyć ryzyko zachorowania na przeziębienie.  

Przeziębienie to częsta infekcja, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Zwykle przebiega w sposób łagodny, a objawy samoistnie ustępują w ciągu kilkunastu dni. W przypadku gdy choroba trwa dłużej lub objawy nasilają się zamiast słabnąć, warto zwrócić się do lekarza, aby wykluczyć schorzenia o podobnym przebiegu lub wtórne infekcje bakteryjne, wymagające antybiotykoterapii. 

Przeczytaj również:
Sposoby na przeziębienie u dorosłych

Źródła: 

  • Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ. 2014;186(3):190-199. doi:10.1503/cmaj.121442. 
  • Pappas DE. The Common Cold. Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases. 2018;199-202.e1. doi:10.1016/B978-0-323-40181-4.00026-8. 
  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Common colds: Overview. [Updated 2020 Oct 8]. 
  • Interna Szczeklika 2020; Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski; MP Kraków, wyd.11. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)