Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
76

Czym są kłykciny kończyste?

Słuchaj artykułu

Kłykciny kończyste to nienowotworowe zmiany skórne, będące efektem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej powodowane są przez typy 6 i 11 HPV, choć mo powstać t po zakażeniu innymi typami wirusa. Mogą przyjmować postać niewielkich wyrośli skórnych lub kalafiorowatych tworów.  

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste – przyczyny 

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt seksualny, niezależnie od tego, czy jest on waginalny, oralny czy analny. Wirus może również zostać przekazany dziecku przez matkę w czasie porodu drogami natury, czyli tzw. drogą wertykalną.  

Wirus brodawczaka ludzkiego wykazuje powinowactwo do nabłonka płaskiego i komórek podstawnych naskórka. Zakażone nim komórki intensywnie się namnażają, czego skutkiem jest powstawanie egzofitycznych zmian skórnych. W zależności od typu wirusa zmiany pojawiają się w określonych lokalizacjach.  

Najczęściej są to kłykciny odbytu i brodawki narządów płciowych. Jednak możliwe jest również rozwijanie się zmian w gardle, krtani czy jamie ustnej. 


Produkty stosowane w infekcjach intymnych
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kłykciny kończyste – objawy 

Do rozwoju zmian dochodzi zwykle w ciągu kilku miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli od kontaktu seksualnego z zakażonym partnerem. Infekcja może przebiegać na kilka sposobów: 

  • pełnoobjawowo z powstaniem brodawek,  
  • subklinicznie, z obecnością zmian wykrywanych podczas badania kolposkopowego i cytologicznego, 
  • przybierać postać utajoną, bezobjawową. 

Najbardziej narażone na niekorzystny przebieg zakażenia HPV są osoby z obniżoną odpornością, np. w trakcie terapii przeciwnowotworowej, chore na AIDS, a także po przebytej transplantacji narządów. 

Kłykciny najczęściej pojawiają się w miejscach uprzednio uszkodzonych, narażonych na otarcia lub objętych zapaleniem. Kłykciny kończyste w początkowym stadium przyjmują postać niewielkich, niebolesnych twardawych grudek lub złuszczających się zmian skórnych, zlokalizowanych w okolicy odbytu, wejścia do pochwy, na wargach sromowych. Kłykciny kończyste u mężczyzn mogą występować także na mosznie lub prąciu. W tym okresie zazwyczaj nie powodują bólu ani innych dolegliwości, przez co przez długi czas pozostają niezauważone.  

W późniejszym czasie pojawiają się płaskie, lekko wyniosłe lub kalafiorowate zmiany skórne, które mogą mieć barwę różową, zbliżoną do koloru skóry, brunatną lub czerwoną. Ich powierzchnia może być gładka lub zrogowaciała. Może się również pojawić dokuczliwy świąd, pieczenie, ból w trakcie stosunku, krwawienie lub wysięk z chorej okolicy. Większe brodawki mogą powodować także dyskomfort i uczucie ucisku, a nawet zaburzenia oddawania moczu lub stolca.  

Szczepienie przeciw HPV

Kłykciny kończyste – leczenie 

Istnieje wiele metod leczenia kłykcin, zarówno zabiegowych, jak i farmakologicznych, jednak w przypadku żadnej z nich nie można zagwarantować, że dolegliwości nie powrócą.  

Leczenie zmian o niskim stopniu zaawansowania polega głównie na stosowaniu preparatów w postaci maści i kremów. W leczeniu miejscowym stosuje się m.in. 

  • leki immunomodulujące (imikwimod, interferon), 
  • antyproliferacyjne (podofilotoksyna, 5-fluorouracyl), 
  • keratolityczne (kwas salicylowy i trichlorooctowy), 
  • sinekatechinę. 

Bardziej zaawansowane zmiany, a także kłykciny zlokalizowane w kanale odbytu wymagają zwykle leczenia zabiegowego w postaci chirurgicznego usuwania kłykcin, elektrokoagulacji lub krioterapii. 

Leczenie jest konieczne w każdym przypadku, ponieważ kłykciny mają tendencję do powiększania się, co może doprowadzić do istotnych dla zdrowia powikłań, w tym krwawień, nadkażeń bakteryjnych czy przemiany nowotworowej. 

Warto również pamiętać, że kłykciny kończyste i brodawki płciowsą chorobą zakaźną, dlatego konieczne jest zbadanie i objęcie leczeniem także partnerów seksualnych osoby chorej 

Jak zapobiegać zakażeniu HPV? 

Bardzo istotne są informowanie i edukacja młodzieży odnośnie chorób przenoszonych drogą płciową. Stosowanie prezerwatyw nie znosi całkowicie ryzyka zakażenia wirusem, ale zmniejsza jego prawdopodobieństwo. Ponadto dostępne są szczepienia przeciwko wirusom HPV, zapobiegające nie tylko rozwojowi kłykcin kończystych, ale również zmianom nowotworowym szyjki macicy.  

Kłykciny kończyste to często wstydliwy problem. Tymczasem długo pozostawione bez odpowiedniego leczenia mogą skutkować gorszym przebiegiem i rozwojem powikłań. Warto pamiętać także o tym, że wirusy HPV powodują nie tylko kłykciny kończyste, ale również inne schorzenia, w tym m.in. raka szyjki macicy. Dlatego konieczne jest objęcie chorego profesjonalną opieką lekarską, diagnostyka pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową oraz szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1.  „Kłykciny kończyste”; Dr n.med. Marcin Tchórzewski; Polski Klub Koloproktologii pkk.org.pl. 
  2. Grzegorz Słomian, Małgorzata Chrószcz Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku Rozległe kłykciny kończyste okolicy odbytu, moszny i prącia z ogniskami raka płaskonabłonkowego — opis przypadku.  
  3. „Kłykciny kończyste – nowości w leczeniu”; Joanna Salomon, Jacek Szepietowski; Przegląd Dermatologiczny 2014, 101, 211–216. 
  4. „Chirurgiczne leczenie kłykcin kończystych odbytu – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa”; Konrad Wroński; Borgis – Nowa Medycyna 1/2012, s. 15-20. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 8 lipca 2020, 19:37
    Der

    Witam jaka maścią leczyć kłykciny

    1. 9 lipca 2020, 08:02
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini
      Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini

      W przypadku tej dolegliwości należy udać się do lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.

  2. 24 lutego 2021, 20:02
    Anonim

    Witam co mam kupić kłciny kończyste bez recepty w aptece

    1. 4 maja 2021, 12:05
      Nie bagatelizujcie

      Idź do lekarza, nie pożałujesz

    2. 14 maja 2021, 05:48
      Mark

      Olejek z drzewa herbacianego bardzo mi pomógł. Bezpośrednio smarować wacikiem na kłykciny. Po 2 lub 3 tygodniach znika. Ważne żeby smarować 2 razy dziennie i przed dobrze umyć.

    3. 19 maja 2021, 19:40
      ..

      ja stosowałam condyline

  3. 6 lipca 2021, 20:48
    Michael

    Czy klykcinami mozna zarazić się poza kontaktem seksualnym np. silownia niezbyt higieniczna, szatnie basenowe itp.)?

    1. 7 lipca 2021, 13:50
      mgr farm. Natika Karolak
      mgr farm. Natika Karolak

      Dzień dobry.
      Wiele źródeł medycznych podaje, że istnieje możliwość zarażenia się z pominięciem drogi seksualnej, jednak nie są podane konkretne przykłady dróg takiego zarażenia. Potrzebnych jest więcej badań w tym kierunku, ale jest to możliwe.

  4. 16 września 2021, 13:51
    Anna

    Mam 75 lat, byłam u ginekologa z tym problemem, powiedział mi, że jeszcze muszę je pohodować bo są za małe żeby je usunąć, nie zaproponował żadnego środka do stosowania. Partnera nie mam, więc nie wiem skąd się u mnie takie coś wzięło. Może jednak w aptece dostanę coś skutecznego bez recepty.

    1. 17 września 2021, 12:32
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Preparaty stosowane w farmakologicznym leczeniu kłykcin kończystych dostępne są wyłącznie na receptę. Sugeruję konsultacje u innego lekarza w celu potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia właściwego leczenia.

  5. 23 września 2021, 22:18
    Katarzyna

    Dzień dobry, czy po usunięciu klykcin w ciele ciągle znajduje się wirus HPV? Czy ciągle jest się narażonym na powrót klykcin w związku z obecnością wirusa?

    1. 9 października 2021, 09:15
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, więcej informacji w tym temacie można uzyskać u lekarza prowadzącego. Proszę skonsultować się z lekarzem. Wirus HPV w związku monogamicznym ulega eliminacji z organizmu w przeciągu kilku kilkunastu miesięcy przy właściwej terapii i usuwaniu zmian.

  6. 3 stycznia 2023, 07:52
    Marta

    Do jakiego dokładnie lekarza udać się z kłykcinami odbytu?

    1. 3 stycznia 2023, 12:27
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. Leczeniem kłykcin w okolicach odbytu, w zależności od rodzaju zmian, może się zająć proktolog, chirurg lub dermatolog.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę